پایه حقوق

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 99 چقدر خواهد بود؟

تاریخ انتشار : 11 اسفند 1398کد مطلب : 46186تعداد نظرات : 1 نظر
همه ساله با نزدیک شدن به زمان عید نوروز و پایان سال و عیدی کارگران، بسته معیشتی و تعیین میزان حقوق آن ها برای سال جدید تبدیل به موضوعی داغ در صدر اخبار می شود.

جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارگران در سال 99

باشگاه خبرنگاران: همه ساله با نزدیک شدن به زمان عید نوروز و پایان سال و عیدی کارگران، بسته معیشتی و تعیین میزان حقوق آن ها برای سال جدید تبدیل به موضوعی داغ در صدر اخبار می شود. 

سبد معیشت مجموع هزینه های جاری یک خانواده 4 نفره شامل هزینه خوراک، پوشاک، درمان، آموزش و غیره را مد نظر قرار می دهد و از جمله ملاک های تعیین کننده برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده به حساب می آید. 

برای سال آینده کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارفرمایان، کارگران و دولت به منظور تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در تاریخ 5 اسفند برگزار شد و رقم سبد معیشت کارگران را مشخص کرد . 

بر اساس تصمیم گیری ها مقرر شد که سبد معیشت به مبلغ 4 میلیون و 940 هزار تومان افزایش یابد که این میزان رقم به عنوان ورودی برای آغاز جلسات مزدی قرار خواهد گرفت. 

اما سال گذشته کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار میزان سبد معیشت کارگران را به میزان 3 میلیون و 759 هزار تومان تعیین و پس از آن شورای عالی کار حقوق کارگران در سال 98 را حداقل روزی 50 هزار تومان و ماهانه یک میلیون و 517 هزار تومان تعیین کرد. 

میزان تفاوت حقوق و بسته معیشتی کارگران در سال 98 چقدر بود؟ 

تفاوت قیمت سبد معیشتی کارگران و حقوق ماهیانه آن ها در سال گذشته حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان بود، تفاوت قیمتی که به نظر می رسد امسال هم باید به همین میزان منظور شود. 

جلسه شورای عالی کار و کمیته دستمزد همه ساله با توجه به میزان تورم و افزایش قیمت ها، میزان حقوق و بسته معیشتی را تعیین می کنند، تورمی که در تمام حیطه ها چه قیمت مواد غذایی، آشامیدنی، حمل و نقل، مسکن، ارتباطات، آموزش و بهداشت وجود دارد و بر اساس آن باید تصمیم گیری های لازم جهت تعیین حقوق اخذ شود. 

همان طور که گفته شد میزان حقوق و بسته معیشتی بر اساس تورم حساب می شود و طبق محاسبات کمیته دستمزد سهم خوراکی ها در سبد معیشتی یک خانواده کارگری حدود 31 درصد است که دارای تورم 32 درصدی در دی ماه بود. 

69 درصد مابقی سبد معیشتی خانواده کارگری شامل اقلام غیر خوراکی همانند مسکن، حمل و نقل، بهداشت و ارتباطات است که این اقلام هم در دی ماه امسال تورم 31 درصدی را پشت سر گذاشتند. 

اگر بنا باشد کمیته دستمزد مانند سال گذشته حقوق کارگران در سال 99 را با توجه به بسته معیشتی آن ها تعیین کند، حقوق کارگران در سال آینده باید اختلاف قیمت 2 میلیون و 200 هزار تومانی با میزان بسته معیشتی تعیین شده را داشته باشد. 

با توجه به آن که بسته معیشتی امسال به میزان 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شده است، حقوق کارگران در سال 99 باید حدود 2 میلیون و 600 هزار تومان باشد. 

حقوق کارگری سال آینده چقدر خواهد بود؟ 

البته با وجود آن که هنوز جلسه شورای عالی کار برای تعیین میزان حقوق کارگری سال آینده برگزار نشده نمی توان به طور دقیق بیان کرد که حقوق سال آینده 2 میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود، اما اگر بر اساس روندی که سال گذشته طی شده حقوق کارگری امسال هم تعیین شود می توان شاهد افزایش یک میلیون و 180 هزار تومانی حقوق نسبت به سال گذشته بود. 

باید منتظر ماند و دید که نهایتاً شورای عالی کار بر چه مبنایی حقوق سال آینده را تعیین می کند و چه میزان به بسته معیشتی و تورم هایی که انسان با آن مواجه بوده ایم توجه می کند و در نهایت حقوق سال آینده چقدر تعیین خواهد شد. 

 انتهای پیام/م

مبلغ افزایش حقوق کارگران و پایه حقوق و دستمزد کارگران در سال 98

3.154
این مطلب مفید بود ؟3321
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی