کمپوست
در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را درمورد انواع کمپوست برای شما بیان کرده و کاربرد هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

سال های زیادی است که کشاورزان برای اینکه بتوانند محصول بهتر و بیشتری تولید کنند از انواع کودها استفاده می کنند. در ابتدا این کودها کاملا طبیعی بودند اما با گذشت زمان کودهای شیمیایی جای آن ها را گرفتند. با رایج شدن استفاده از انواع کود شیمیایی انواع مختلفی از مشکلات بوجود آمدند از بدتر شدن کیفیت محصولات گرفته تا انواع مختلفی از بیماری ها و یا از بین رفتن قدرت خاک برای پرورش محصول بعد از مدت طولانی. تمامی این عوامل دست به دست هم دادند تا دوباره کودهای طبیعی وارد بازار محصولات کشاورزی شده و دوباره استفاده از آن ها رواج پیدا کند اما این بار نه به صورت گذشته بلکه علمی تر و بهتر. در این زمان بود که استفاده از کمپوست ها رواج پیدا کرد. کودهایی که از زباله ها درست می شدند و تمامی نیازهای زمین برای پرورش محصولی بهتر را تامین می کردند.

انواع کمپوست و کاربردشان در کشاورزی

کمپوست

کمپوست در واقع نوعی کود است که از زباله های مختلف به دست می آید و می تواند تمامی نیازهای خاک را برطرف کند. البته انواع مختلفی از این کود در دنیا موجود است و شما باید دقیقا بر اساس نیاز زمین خود کود مورد نظرتان را تهیه کنید.

بیایید کمپوست را به صورت علمی تعریف کنیم :

تعریف کمپوست:

کمپوست پسماندهای آلی تجزیه شده و نسبتاً پایدار حاصل فرایند پوسش هستند. فرآیند پوساندن شامل تجزیه بقایای گیاهی، حیوانی یا زباله های شهری همچنین لجن فاضلاب است. این کار به روش های بسیار مختلفی انجام می شود و دقیقا به همین دلیل هم انواع کمپوست به وجود آمده است.

درواقع تولید کمپوست نوعی روش برای بازیافت زباله های در گذشته های دور بوده که امروزه از این روش برای تولید کود استفاده می شود. در کشور ما ایران نیز سال هاست که باغداران و کشاورزان از این نوع کودها در زمین های خود استفاده می کنند.

کمپوست در کشاورزی

چرا باید از این نوع کود استفاده کنیم :

استفاده از این نوع کود برای خاک فواید بسیاری داشته و نتیجه آن نیز محصول بیشتر و با کیفیت تر خواهد بود. در ادامه فواید استفاده از این نوع کود را به شما خواهیم گفت.

  • ساختار خاک را بهبود می بخشد
  • میزان مواد مغذی را افزایش می دهد
  • میزان استفاده از آب را کاهش می دهد:میزان استفاده از آب در زمین بسیار کاهش پیدا می کند.
  • از بیماری های گیاهان جلوگیری می کند:این نوع کود تاثیر بسیار زیادی در پیشگری از بیماری های مربوط به گیاهان داد.

البته این ها فقط بخشی از فوایدی هستند این نوع کودها برای خاک و زمین دارند.

آیا می توانیم کمپوست را خودمان تهیه کنیم :

همانگونه که گفته شد کمپوست انواع مختلفی دارد و تهیه همه آن ها توسط خود شما امکان پذیر نیست اما می توان با استفاده از زباله های خانگی نوعی از آن را درست کرد.

برگ درختان یا کود پرندگان و چهارپایان را می توانید در یک گوشه از زمین تان در یک چاله بزرگ دفن کنید. کار دیگری لازم نیست. گذشت زمان و فعالیت میکروارگانیسم ها این زباله ها تبدیل به کمپوست خواهند کرد و شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

درست کردن این کمپوست ها نیاز به زمان زیاد و تلاش فراوان دارد. به همین دلیل هم بهتر است از کمپوست های آماده استفاده کنید. شرکت سناپالیز این امکان را برای شما فرآهم کرده است که بتوانید انواع مختلف کمپوست باکیفیت را با مناسب ترین قیمت به صورت آنلاین خریداری کرده و در محل مورد نظرتان تحویل بگیرید. کافی است که سری به سایت این شرکت با آدرس www.Sanapaliz.com بزنید.

همچنین مشاوران این شرکت آماده هستند که شما را در انتخاب نوع کمپوست به صورت رایگان راهنمایی کنند. ممنون که همراه ما بودید.

 

کمپوست ، اهمیت و دلیل استفاده از کمپوست در کشاورزی

56
این مطلب مفید بود ؟60
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی