واکسیناسیون دانش‌آموزان

مهلت واکسیناسیون دانش آموزان تمدید شد

تاریخ انتشار : 18 مهر 1400کد مطلب : 60145زمان مطالعه : 3 دقیقه
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: مهلت واکسیناسیون دانش آموزان تمدید شده و تاکنون در استان تهران 45 درصد افراد بین 12 تا 18 سال واکسینه شده اند.

ایرنا:دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره روند واکسیناسیون دانش آموزان اظهار کرد:این فرآیندی مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش است که با رعایت ملاحظات فنی در حال انجام است، اما در استان تهران در دو روز گذشته با توجه به اقبال عمومی که از روند واکسیناسیون صورت گرفته است.

او ادامه داد:روند اکثر شاخص های کرونا رو به نزول است، اما همان طور که کرونا بارها در ماه های گذشته نشان داده، باید شرایط تمامی استان ها از جمله تهران را ناپایدار و شکننده در نظر گرفت.
زالی با بیان اینکه تنها واکسیناسیون شرط کافی برای کنترل کرونا نیست، بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و خودداری از برگزاری جشن ها و دورهمی های خانوادگی تاکید کرد.

وی با اشاره به فرآیند رو به تزاید واکسیناسیون در تهران و سایر استان های کشور، افزود:اما همچنان باید بدانیم برای کنترل کرونا واکسیناسیون شرط لازم است، اما شرط کافی نیست.
زالی شرط کافی برای کنترل کرونا در واکسیناسیون را رعایت شیوه نامه های بهداشتی عنوان کرد و گفت:با توجه به تجارب کشورهایی که در کنترل کرونا موفق بوده اند، ترکیب فرآیند واکسیناسیون در کنار تعهد به رعایت شیوه نامه های بهداشتی ضروری است.

زالی از شهروندان درخواست کرد که از برگزاری دورهمی های غیر ضروری مانند جمع های خانوادگی خودداری کنند. چون اگرچه افراد واکسینه شده تا حدی نسبت به بیماری مصونیت لازم را پیدا می کنند، اما همچنان می توانند در معرض آسیب پذیری نسبی باشند.
زالی افزود:فرد واکسینه شده حتما باید دو دوز واکسن را دریافت کرده باشد، اما هنوز بسیاری از افراد دوز دوم را دریافت نکرده اند و بنابراین شرایط همچنان ناپایدار تلقی می شود و توصیه ما رعایت صبورانه شیوه نامه های بهداشتی است.

او ادامه داد:در دو هفته ماه ربیع اول سال گذشته بعد از برگزاری مراسم های خانوادگی و جشن ها در این ماه، ما به سمت خیز سوم رفتیم و آمارها 15 درصد افزایش در بستری بیمارستانی نسبت به ماه گذشته، 12 درصد رشد در میزان مراجعین و 18 درصد افزایش مرگ و میرها را نشان داد.
زالی عامل اصلی این افزایش آمارها را در سال گذشته عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی دانست و افزود:بنابر این باید با درس گرفتن از این تجربه تلخ، در کنار تسریع در روند واکسیناسیون برای کاهش روند بیماری تلاش کنیم.
وی مهم ترین نقطه آسیب پذیری در این روزها را عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، ساده انگاری و عادی انگاری دانست که در تحقق مصونیت سازی جمعی می تواند مشکل ایجاد کند.

کاهش مراجعان سرپایی

زالی با بیان اینکه به صورت چشمگیری در میزان مراجعان سرپایی، میزان بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه و میزان مرگ و میرها شاهد کاهش آمارها هستیم، افزود:اما طبق تجربه و درسی که کرونا به ما آموخته این شرایط را به ویژه در کلانشهرها باید ناپایدار و شکننده تلقی کنیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون در تهران 5 هزار بیمار کرونایی در بیمارستان ها بستری هستند، گفت:از این تعداد حدود 1400 نفر نیز در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

بیش از 11 میلیون تهرانی واکسن کرونا را دریافت کردند

زالی با اشاره به روند رو به تزاید واکسیناسیون در روزهای اخیر در استان تهران اظهار کرد:تاکنون 11 میلیون و 320 هزار نفر از شهروندان تهرانی واکسینه شده اند که 3 میلیون و 250 هزار نفر از این آمار هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند.
وی از شهروندان درخواست کرد:در فرصت باقی مانده با توجه به وجود 1000 مرکز واکسیناسیون فعال در تهران نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند تا هرچه سریع تر به مصون سازی جمعی در تهران نزدیک شویم.
وی بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات تاکید کرد و تسریع روند واکسیناسیون کارکنان مشاغل به ویژه مشاغل حساس را یادآور شد.

انتهای پیام/م

مهلت واکسیناسیون دانش آموزان تمدید شد

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی