بازار خودرو

آخرین وضعیت بازار خودرو در هفته پایانی سال

تاریخ انتشار : 24 اسفند 1399کد مطلب : 59492زمان مطالعه : 3 دقیقه
نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران آخرین وضعیت بازار خودرو در روزهای پایانی سال را تشریح کرد.

ایسنا: آخرین روز های سال جاری در حال سپری شدن است و این در حالی است که برخلاف روال دوسال گذشته و پیش از آن بازار خودرو در این ایام رونق چندانی ندارد. سال گذشته ظهور ویروس کرونا، مشتری را از بازار خودرو پایان سال گرفت. امسال نیز علاوه بر این ویروس، روند نزولی قیمت ها که از آبان ماه آغاز شده و تاکنون ثبات خود را حفظ کرده است، بازاری متفاوت و بدون مشتری رقم زد.

در رابطه با آخرین وضعیت بازار خودرو در آخرین هفته سال جاری، نعمت الله کاشانی نسب- نایب رئیس دوم اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران- اظهار کرد:طی دو هفته اخیر که آرامشی نسبی بازار خودرو را فرا گرفته است و دیگر خبری از نوسانات روزانه و بازار پرهیجان نیست؛ چراکه طی دو هفته اخیر نرخ ارز نیز به ثبات رسیده و نوسان کمتر از 500 تومان داشته است.

وی ضمن تاکید براینکه برخلاف رسم هرساله بازار خودرو در روز های پایانی سال، امسال بازار خودرو در رکود به سر می برد، گفت:در حال حاضر تنها مشتری واقعی و مصرف کننده واقعی که نیاز مصرفی فوری به خودرو دارد، در بازار وجود دارد. دیگر خرید خودرو به جهت سرمایه گذاری صورت نمی گیرد. البته که خرید به جهت سرمایه گذاری نیز در روز های پایانی سال (به جهت سال ساخت خودرو) منطقی نبوده و برای سرمایه گذار، این چند روز پایانی صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران ادامه داد:خوشبختانه نقش دلالان در بازار خودرو کمرنگ شده و سرمایه خود را از بازار خودرو خارج و در بازار های دیگر مشارکت می کنند؛ در حقیقت بازار خودرو جذابیت سابق را ندارد. در حال حاضر فروشنده در بازار بیشتر از خریدار دیده می شود. بازار خودرو های خارجی در رکود کامل قرار گرفته و خرید و فروشی صورت نمی گیرد. در خودرو های داخلی هم برای مصارف واقعی و خودرو های با قیمت 100 میلیون تومان تا نهایت 500 میلیون تومان، به تعداد محدود معاملات صورت می گیرد.

کاشانی نسب در رابطه با میزان کاهش قیمت ها در بازار خودرو که از آبان ماه امسال آغاز شد، گفت:در خودرو های خارجی تا حدود 30 درصد کاهش قیمت دیده می شود، اما بازهم به هیچ عنوان خریداری ندارند. در خودرو های داخلی نیز حدود 15 الی 20 درصد کاهش قیمت نسبت به گذشته ایجاد شده است، افت شدیدی رخ نداده، اما خریدار چندانی هم وجود ندارد.

سال آینده نیز بعید است افزایش قیمتی در بازار خودرو ایجاد شود

این مقام صنفی سال آینده بازار خودرو را اینگونه پیش بینی کرد:باتوجه به اینکه اقتصاد کشور و عوامل وابسته به نرخ ارز چندان قابل پیش بینی دقیق نیستند، پیش بینی دقیقی از روند قیمتی خودرو در بازار برای سال آینده نمی توان ارائه داد، اما بسیار بعید به نظر می رسد که قیمت ها بخواهد مجدد روند افزایشی در پیش گیرند. باتوجه به اینکه بازار تابع عرضه و تقاضاست، چنانچه روند افزایش تولید خودروسازان بزرگ ادامه دار باشد و تیراژ های تولید بالا روند، با افزایش عرضه اتوماتیک وار تقاضا پایین خواهد آمد. در اینصورت به دنبال کاهش تقاضا، بازار به سمت رقابتی شدن حرکت خواهد کرد.

کاشانی نسبت در رابطه با آخرین قیمت ها برای پرتیراژ های داخلی اعلام کرد:همانطور که اشاره شد، قیمت ها طی دو هفته اخیر تغییر چندان محسوسی نداشته و نهایت با نوسان یک تا دو میلیون تومان بالا و پایین شده است. بطور مثال در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو پژو 206 تیپ 2 حدود 185 میلیون تومان و تیپ 5 آن در محدوده 240 تا 245 میلیون تومان و پژو 206 صندوقدار 234 میلیون تومان تعیین قیمت شده اند. سمند سورن 226 تا 228 میلیون تومان، سمند EF 7 دوگانه سوز حدود 212 میلیون تومان و بنزینی آن 195 میلیون تومان و همچنین سمند LX حدود 180 میلیون تومان است.

وی افزود:در گروه محصولات سایپا نیز پراید 131 در محدوده 105 میلیون تومان، پراید 111 حدود 124 میلیون تومان و 151 حدود 107 میلیون تومان، تیبا 2 در محدوده 125 میلیون تومان، تیبا 2 پلاس حدود 134 میلیون تومان و تیبا صندوقدار با رینگ فولادی 117 میلیون تومان قیمت دارند. کوییک R نیز قریب به 140 میلیون تومان است.

انتهای پیام/م

 

آخرین وضعیت بازار خودرو در هفته پایانی سال

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : بازار خودرو
وبگردی