تکان خوردن جنین
جنین ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز شروع به تکان خوردن و لگد زدن کند این حرکات را می توان با آواز خواندن و موزیک و لالایی کاهش داد.

تکان خوردن جنین در شب خوب است یا بد؟

جنین معمولا مانند نوزاد تازه متولد شده، بیشتر اوقات خواب است. این تنها یک شباهت از بین هزاران شباهت بین نوزاد و جنین است. جنین در 32 هفتگی، به اندازه ای رشد کرده است که بتواند صداها را بشنود، حافظه اش شکل گرفته است و به اطراف حرکت می کند. جنین ها 90 تا 95 درصد از اوقات خواب هستند.

به مرحله خوابی حرکات سریع پلک می رسند که در بیولوژی به مرحله ی خواب عمیق معروف است و در این مرحله، جنین حرکات سریع پلک را تقلید می کند، به این صورت که مانند بزرگسالان چشمانش را با یک سرعت یکنواخت، به جلو و عقب حرکت می دهد. برخی دانشمندان معتقدند، جنین در این مرحله به حدی رشد کرده است، که حتی می تواند، رویا نیز ببیند.

تکان نخوردن جنین

تکان خوردن جنین چه زمانی طبیعیست؟

حرکات نرمال جنین چه هستند؟

تخمین زده شده است که نوزاد هفت ماهه ای که 95 درصد اوقات خواب است، در حدود 50 بار در ساعت حرکت می کند. این حرکات شامل حرکاتی است که شما متوجه می شوید، مانند لگد زدن و کشیدن خود یا حرکاتی که متوجه نمی شوید مانند پلک زدن.

 هر نوزادی الگوی حرکتی خاص خودش را دارد و سخت می توان گفت که کدام نوع از حرکات خوب یا بد است. پزشک عکس العمل و ضربان قلب نوزاد را از طریق سونوگرافی آزمایش می کند تا از سلامت کودک مطمئن شود.

 هرچه مادر به زمان زایمان نزدیک تر می شود، حرکات جنین منحصر به فردتر می شود. حرکات نرمال جنین، به دلیل اینکه جنین تنهاست خیلی سخت تشخیص داده می شوند.

ولی ارزیابی ما این است که هر جنینی مفاصل خود را می کشد، سکسکه می کند، پلک، آروغ و لگد می زند. چنانچه در بخش بارداری و نوزاد در نمناک گفته ایم اگر متوجه حرکتی شدید که به نظرتان طبیعی نبود، برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

تکان نخوردن جنین

علت تکان خوردن جنین در هر ساعتی از شبانه روز

آیا حرکت جنین در طول شب عادی و بدون مشکل است؟

تحقیقات نشان داده است که بعضی از نوزادان شب خیز هستند و به همین دلیل در طول شب، فعال ترند. اگر جنین با چیزی تحریک شده باشد، متوجه لگدهای شدید او خواهید شد این می تواند به دلیل کابوس، ناراحتی یا کمبود فضا باشد.

پزشکان معتقدند که هرچه جنین بزرگتر می شود، از محیط اطرافش آگاه تر می شود و شروع می کند تا هم از لحاظ فیزیکی و هم روانپزشکی خود را به نوزاد تازه متولد شده، شبیه کند. جنینی که در طول شب حرکت می کند، وضعیت او خطرناک محسوب نمی شود. 

چرا جنین در طول شب حرکت می کند یا لگد می زند؟

حرکات جنین در طول شب می تواند به دلیل فعال نبودن شما باشد. هنگام روز حرکات شما می تواند اثری مشابه اثر حرکات گهواره برای خواباندن نوزاد داشته باشد. عدم فعالیت شما حس تغییر را به جنین القا می کند .

روانپزشکی امروز، تخمین می زند که نوزاد می تواند به دلیل شام یا اسنکی که نصفه شب خورده اید هوشیار باشد و به اطراف حرکت کند. تحقیقی دیگر که توسط همین موسسه انجام شده است، معتقد است که جنین 7 ماهه واکنش های مثبت خود را آغاز می کند و با شنیدن صدای مادر آرام می شود.

 جنینی که در طول شب لگد می زند به خودی خود، خطرناک نیست ولی اگر شب ها لگد می زند و این موضوع با مسائل دیگری مانند خارج شدن خون از هر قسمتی از بدن مادر، تنگی نفس یا درد سینه همراه است، با پزشک مشورت کنید. 

جنینی که در طول شب خیلی لگد می زند یا حرکات شدید دارد، خیلی باعث ناراحتی مادر می شود.

لگدهای جنین

چرا جنین در شب تکان می خورد؟

تکان خوردن های جنین را چگونه آرام کنیم؟

ما در بخش بارداری و نوزاد نمناک چند راه حل برای آرام کردن این اوضاع پیشنهاد می دهیم:

برای او آواز بخوانید:

به جای پخش موسیقی، خودتان برای او آواز بخوانید. صدای مادر به آرام شدن جنین کمک می کند. به همین دلیل خواندن لالایی، کودک را آرام می کند و به خواب می رود. 

تقلید روتین شبانه در طول روز:

انجام فعالیت های شبانه در طول روز به جنین کمک می کند تا محیط اطرافش را بشناسد و به حرکات کم در طول شب عادت می کند. تلویزیون تماشا کنید، دراز بکشید و کتاب بخوانید. حرکات نشسته حتی برای مدت زمان کوتاه، به جنین می آموزد تا به سکون نیز عادت کند.

 او را در نظر بگیرید:

چند ساعت در روز را صرف در نظر گرفتن و مشاهده جنین کنید. فعالیت روزانه آنها می تواند به شما کمک کند تا رفتارشان را متوجه شوید. ممکن است از میزان حرکات آنها متعجب شوید. جنین در حال حرکت، جنینی سالم است.

لگد زدن جنین

نحوه کاهش دادن تکان خوردن های جنین

نتیجه گیری از تکان خوردن جنین:

اگر نوزاد شما در طول شب حرکت می کند، نشانه وجود خطر نیست. بیشتر نوزادان به یک اندازه در طول روز حرکت می کنند. اگر نوزادی در طول روز حرکت نمی کند، ولی شب ها حرکت می کند، جای نگرانی نیست. ممکن است به این دلیل باشد که او شب خیز است .

با متخصص اطفال مشورت کنید و نگرانی های خود را با او درمیان بگذارید تا خیالتان راحت شود. آزمایشات خود را انجام دهید و به نصیحت های دکتر گوش کنید. به یاد داشته باشید که شما باید آرام بمانید، زیرا جنین متوجه دلشوره شما می شود و این باعث ناراحتیش می شود.

تکان خوردن جنین در شب خوب است یا بد؟

4.3107
این مطلب مفید بود ؟9314
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی