وای فای رایگان
داشتن دسترسی به شبکه های وای فای رایگان همیشه هم مزیت حساب نشده و ممکن است دامی برای به خطر افتادن حریم شخصی و حیاتی ترین اطلاعات باشد.

خطر وصل شدن به شبکه های وای فای رایگان

اگر دقت کرده باشید این روزها تقریباً تمام مکان های عمومی استفاده از وای فای را رایگان کرده اند مکانهایی نظیر رستوران ها ، کافی شاپ ها ، مراکز خرید و ... وای فای رایگان در اختیار قرار داده اند  که نوعی تبلیغ برای آنها محسوب می شود. اما تا حالا فکر کرده اید که استفاده از این  شبکه های وای فای رایگان چه خطراتی رو برای شما در بر خواهد داشت؟ 

اگر چه وای فای رایگان در اماکن عمومی برای خیلی ها خوشایند است ولی اینترنت رایگان عمومی می توانند دردسرهایی را برای کاربران ناآگاه ایجاد کند تا مجرمان و هکرهای اینترنتی از این فرصت استفاده کرده و وارد اطلاعات شخصی افراد و برنامه های شغلی آن ها شوند. 

وای فای بدون رمز

خطر هک اطلاعات شخصی با اتصال به وای فای رایگان

برای اثبات این قضیه، محققان شرکت «آوست» با نصب یک سری از شبکه های شبه وای فای در فرودگاه بارسلونا، سعی کردند که مهمانان کنگره جهانی را به دام اندازند.

با انتخاب اسامی چون Starbucks ، Airport_Free_Wifi_AENA و MWC Free WiFi، برای این وای فای همگانی و ساختگی، محققان توانستند دو هزار کاربر را در عرض 4 ساعت گیر بیاندازند. در نتیجه اطلاعات، وب سایت هایی که کاربران به آن ها سر می زنند و نیز نرم افزارهای موجود در تلفن همراه آن ها به سادگی هک و در دسترس قرار گرفت.

نتیجه این آزمایش موضوع تازه ای نیست. همه ما در فرودگاه ها، رستوران ها و مکان های عمومی به وای فای های همگانی متصل می شویم و هرگز VPN خود را روشن نمی کنیم و این به سادگی همه اطلاعات ما را تحت خطر و هک شدن قرار می دهد.

به کاربران توصیه می شود که هرگز به وای فای های رایگان، بدون پسورد و ناشناخته متصل نشوند و اگر هم کانکت شدند، به هیچ عنوان وارد حساب های بانکی خود نشوند.

خطر وصل شدن به شبکه های وای فای رایگان

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
برگرفته از گیزمود-/ف
برچسب : وای فای
وبگردی