آزمون های استخدامی
همیشه قبل از مصاحبه های کاری دچار استرس و نگرانی هایی هستیم اما با آشنا شدن با آزمون های استخدامی میتوانیم استرس این ملاقات را از بین ببریم.

انواع تست های رایج در فرایند استخدام

آزمون های پیش از استخدام، راهی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارجویان در طول فرایند استخدام است. این آزمون ها انواع مختلفی دارند که ویژگی ها و جنبه های متفاوتی را می سنجند. در این تست ها، ویژگی های شخصیتی و مهارتی افراد ارزیابی می شود. توجه داشته باشید که آزمون های پیش از استخدام با غربالگری قبل از استخدام متفاوت اند و مانند غربالگری و آزمایش دارو نیستند.

آزمون های پیش از استخدام، برای ارزیابی توانایی کارجویان طراحی شده اند و در پایان با کمک آنها بهتر می توان احتمال موفقیت افراد در هر شغل را پیش بینی کرد. ساده ترین راه برای پیروی از دستورالعمل این است که از آزمون های مرتبط با شغل استفاده کنید.

در اینجا به 5 مورد از متداول ترین آزمون های پیش از استخدام اشاره می کنیم:

1.آزمون های توانایی شناختی

آزمون های توانایی شناختی، هوش عمومی را اندازه گیری می کنند و توانایی کارجو را در تفکر انتقادی، حل مسئله، یادگیری مهارت های جدید و درک و استفاده از اطلاعات جدید نشان می دهند. اگر علاقه دارید که کارجویان شما این ویژگی ها را داشته باشند، استفاده از این تست ها، می تواند یکی از بهترین راه ها برای پیش بینی عملکرد شغلی باشد.

آزمون های توانایی شناختی در مقایسه با بسیاری از معیارهای استخدام سنتی، ارزیابی بهتری از عملکرد شغلی آینده افراد دارند؛ به عنوان مثال این نوع تست در این زمینه، 2 برابر بهتر از مصاحبه شغلی، 3 برابر بهتر از سابقه کاری و 4 برابر بهتر از سطح تحصیلات، عمل می کنند

آزمون های توانایی شناختی می توانند برای هر سطح شغلی و هر شغلی مفید باشند و یکی از مؤثرترین تست های پیش از استخدام برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد توانایی های کارجو محسوب می شوند.

این آزمون ها می توانند به شما کمک کنند تا افراد شایسته ای را انتخاب کنید که با وجود نداشتن رزومه خوب، از قابلیت های بالایی برای کار در شرکت و همکاری بلندمدت برخوردارند. این نوع تست ها، هوش کلی را اندازه گیری می کنند، زیرا قابلیت های مربوط به شغل را می سنجند. برای سنجش هوشتان به این لینک مراجعه کنید:https://karboom.io/assessments/raven

2.آزمون های شخصیتی

آزمون های شخصیتی، یکی از رایج ترین تست های پیش از استخدام محسوب می شوند که بیشترین تنوع را دارند. این آزمون ها برای استفاده در فرایند استخدام طراحی شده اند و معمولا کارجویان را بر اساس ویژگی های شخصیتی مشخص و مربوط به عملکرد شغلی، ارزیابی می کنند.

بسیاری از این تست ها، بر اساس 5 ویژگی شخصیتی بزرگ هستند که رایج ترین طبقه بندی شخصیت در بین روان شناسان صنعتی-سازمانی است. این ویژگی ها در طول زندگی فرد پایدارند و به شما می گویند که هرکسی بر اساس شخصیتش، چقدر با شغل موردنظر تناسب دارد. افرادی که با شغل خود هماهنگ اند، به احتمال زیاد علاوه بر عملکرد بهتر در کار، ماندگاری بیشتری نیز خواهند داشت.

انواع تست روانشناسی شخصیت مختلفی برای قبل از استخدام مختلفی وجود دارند که به تیپ های شخصیتی مشخصی اختصاص دارند. این تست ها می توانند بر اساس دیدگاه تیم و مدیران در کار استفاده شوند، اما پایه علمی محکمی ندارند.

سعی کنید برای تصمیم گیری درمورد استخدام، کمتر از آنها استفاده کنید مگر اینکه معتبر باشند. پدیدآورندگان آزمون های شخصیتی متداولی مانند  تست دیسک (DISC)  و تست MBTI به صراحت اعلام می کنند که این تست ها نباید در فرایند پیش از استخدام استفاده شوند،زیرا اعتبار لازم برای این کار را ندارند. این آزمون ها برای زمانی که کارکنان از قبل استخدام شده اند و به عنوان روشی برای کشف پویایی تیم یا تعیین مسیرهای پیشرفت شغلی مفیدترند. آزمون های شخصیتی سنتی، نباید با تست های روان شناسی اشتباه گرفته شوند، بلکه می توانند به عنوانغربالگری سلامت روانی به کار گرفته می شوند.

3.آزمون های درستکاری

آزمون های درستکاری، به نوعی زیرمجموعه تست های شخصیتی هستند، اما مجموعه خاصی از گرایش های رفتاری را می سنجند. این آزمون ها، کارجویان را بر اساس قابلیت اعتماد، درستی، صداقت و سایر ویژگی ها، مانند رعایت قانون ارزیابی می کنند؛ همچنین به شکلی طراحی شده اند که افرادی که کمتر درگیر رفتارهای مخربی مانند دزدی، کلاهبرداری، اهمال کاری و غیبت می شوند، شناخته شوند.

آزمون های درستکاری اغلب برای مشاغلی استفاده می شوند که در آن رعایت قوانین بسیار مهم است یا مشاغلی که سیاست های ایمنی سخت گیرانه ای دارند. در این آزمون به طور معمول، صداقت افراد از طریق سؤالات پنهان و غیرمستقیم سنجیده می شود و کارجویان به دشواری می توانند برای بهتر به نظررسیدن، پاسخ های خود را دست کاری کنند.

4.آزمون های مهارت

مهارت ها می توانند گسترده باشند، اما در آزمون های پیش از استخدام، مهارت هایی که کارجو در تجربیات کاری کسب کرده است، ارزیابی می شوند. آزمون مهارت با تست های توانایی شناختی و تست های شخصیتی متفاوت است، زیرا مهارت ها آموختنی هستند، اما توانایی شناختی و شخصیت در طول زندگی، ذاتی و تقریبا ثابت اند. آزمون های مهارت می توانند به شما کمک کنند تا دانش قبلی کارجو را ارزیابی کنید و متوجه شوید که آیا او می تواند وظایف شغلی را به خوبی انجام دهد یا خیر.

در واقع این موضوع از این جهت ارزشمند است که نیاز آموزشی فرد برای شما مشخص می شود. مهارت ها، معیار مفیدی برای ارزیابی هستند، اما مهارت های کنونی فرد نمی توانند پتانسیل بلندمدت او برای موفقیت در کار را نشان دهند؛ این موضوع زمانی بیشتر به چشم می آید که قابلیت پیش بینی بالای عملکرد شغلی را که در آزمون های توانایی شناختی وجود دارد، با تست های مهارت مقایسه کنید که قادر به پیش بینی مناسب عملکرد آینده فرد نیستند

5. آزمون توانایی جسمانی

آزمون توانایی جسمانی قدرت و استقامت عمومی کارجو را ارزیابی می کند و کمتر از سایر تست ها استفاده می شود. این آزمون فقط مربوط به مشاغلی است که نیاز به تلاش فیزیکی قابل توجهی دارند یا برای مواردی که استاندارد خاصی برای آمادگی بدنی، به منظور ایمنی کارکنان لازم است. تست توانایی جسمانی اگر جزء ویژگی های شغلی است، حتما باید در فرایند استخدام گنجانده شود، اما باید با دقت و احتیاط انجام شود.

برای آگاهی از آخرین آگهی های استخدام اینجا را کلیک کنید.

5 نوع آزمون پیش از استخدام که باید با آنها آشنایی داشته باشید

54
این مطلب مفید بود ؟40
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی