نمناک اخباردانشگاه معرفی برترین دانشگاه های ایران + جدول
برترین دانشگاه های ایران ، بهترین دانشگاه ایران
برترین دانشگاه های ایران بر اساس داده های موسسه اطلاعات علمی Clarivate Analytics معرفی شدند.
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1397

رتبه برترین دانشگاه های ایران

فارس:برترین دانشگاه های ایران معرفی شدند و برهمین اساس دانشگاه تهران صدرنشین این جدول است. 

به نقل از «usnews»، برترین دانشگاه های ایران براساس داده های موسسه اطلاعات علمی «Clarivate Analytics» معرفی شدند و دانشگاه تهران صدرنشین دانشگاه های ایران است. 

موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information) یا همان ISI برای اولین بار در سال 1960 توسط اوگن گارفیلد تاسیس شد؛ این موسسه در سال 1992 توسط سازمان علمی و بهداشتی تامسون (Thomson Scientific & Healthcare) به دست آورده شد و با نام تامسون آی اس آی (Thomson ISI) شناخته شد. 

این موسسه تا سال 2016 بخشی از سازمان تجاری علمی و سرمایه فکری تامسون رویترز (Thomson Reuters) بود؛ زمانی که سازمان تجاری علمی و سرمایه فکری تامسون رویترز فروش رفت، نامش به کلریویت آنالیتیکز (Clarivate Analytics) تغییر یافت. 

رتبه بندی دانشگاه های جهان براساس شاخص های مختلفی انجام می گیرد؛ از جمله این شاخص ها می توان به آمارهای تجربی، کیفیت اساتید، بورس های اعطایی، تعداد دانشجویان، امکانات آزمایشی و تحقیقاتی اشاره کرد. 

مهم ترین شاخصی که در بسیاری از رتبه بندی ها به آن استناد می شود، کیفیت آموزش است. پارامترهای تاثیرگذار بر این شاخص در رتبه بندی های مختلف متفاوت هستند، اما عموما تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه در این دسته قرار می گیرد. 

فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی نیز از جمله شاخص های تاثیرگذار در رتبه دانشگاه هستند که به نوعی بیانگر خروجی علمی دانشگاه هستند؛ از پارامترهای موثر بر این شاخص می توان به حجم پژوهش های انجام شده، درآمدهای پژوهشی و اعتبار تحقیقات اشاره کرد. 

برای ارزیابی اعتبار تحقیقات از معیارهای مختلفی مانند تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی، تعداد مقالات ISI، تعداد ارجاعات مقالات و نسبت ارجاعات به اعضای هیئت علمی استفاده می شود. 

از شاخص های دیگری که در رتبه بندی های مختلف از آنها استفاده می شود می توان به نسبت استاد به دانشجو، اساتید و فارغ التحصیلان دارای مقالات پر استناد، امکانات آزمایشگاهی، سرانه کتاب و مجلات، بازدهی دانشگاه نسبت به اندازه آن، ابداعات و نوآوری های صنعتی، تعداد مراکز رشد دانشگاه و کیفیت وب سایت دانشگاه اشاره کرد. 

لیست برترین دانشگاه های ایران را در زیر مشاهده می کنید:

 

دانشگاهرتبه
تهران1
آزاد اسلامی2
صنعتی شریف3
صعتی اصفهان4
صنعتی امیرکبیر5
علوم پزشکی تهران6
تربیت مدرس7
علم و صنعت ایران8
فردوسی مشهد9
تبریز10
صنعتی بابل نوشیروانی11
علوم پزشکی مشهد12
علوم پزشکی شهید بهشتی13
اصفهان14
علوم پزشکی ایران15
کاشان16
رازی17
علوم پزشکی اصفهان18
گیلان19
علوم پزشکی تبریز20
شهید باهنر کرمان21
بوعلی سینا همدان22
سمنان23
صنعتی شاهرود24
علوم پزشکی شیراز25
صنعتی شیراز26
یاسوج27

 

انتهای پیام/م

 

بهترین و برترین دانشگاه های ایران کدامند؟ + اسامی

معرفی برترین دانشگاه های ایران + جدول
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 7
این مطلب مفید بود ؟ 5 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف