نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد تکان خوردن جنین در شب خوب است یا بد؟
تکان خوردن جنین ، تکان خوردن جنین در بارداری
شاید شنیده باشید که تکان خوردن جنین در شب بیشتر است علت این است که چون مادر آرامتر است حرکات را بیشتر از قبل حس می کند.

درباره تکان خوردن جنین در شکم مادر

کمی نگران شدم آیا برای تکان خوردنش باید خوشحال باشم یا ناراحت؟ مشکلی هم ندارم.
سوال مخاطب:در بارداری اول به سر می برم 28 هفتگی. شب ها حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت نی نی ام در حال تکان خوردن است. کمی نگران شدم آیا برای تکان خوردنش باید خوشحال باشم یا ناراحت؟ مشکلی هم ندارم.
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی اگر تحت نظر هستید و پزشک از وضعیت شما راضی است مشکل خاصی وجود ندارد و شب ها چون شما آرامتر هستید حرکات را بیشتر از قبل حس می کنید.

اولین حرکت جنین را چه وقت احساس می کنم؟

شما احتمالا اولین حرکات جنین را در هفته 18 تا هفته 20 بارداری احساس می کنید. اگر بارداری اولتان است ممکن است زمان ببرد تا حرکات جنین را در داخل شکم احساس کنید یعنی احتمالا جنین حرکت دارد اما شما احساس نمی کنید. اگر شما یک کودک دیگر دارد الان به خوبی علائم حرکت جنین را در داخل شکم تشخیص می دهید و آگاه هستید که اولین حرکت جنین در حول و حوش هفته 16 بارداری می باشد.

اگر تا هفته بیست و چهارم بارداری هیچ حرکتی از جنین را حس نکردید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با سونوگرافی و دستگاه داپلر صدای ضربان قلب جنین را گوش می دهد.

تکان خوردن جنین در شکم در چه هفته ای از بارداری؟

با سونوگرافی تصویر دقیقی از حرکات جنین در داخل رحم و شکم مشخص میشود. ممکن است جنین از خیلی قبل تر حرکات خود را شروع کرده باشد اما شما متوجه آن نشده اید، و یا با رشد جنین و تکامل آن نوع حرکت جنین نیز تغییر می کند. اگر خوش شانس باشید زمان سونوگرافی جنین شما بیدار باشد. در آنصورت هر گونه حرکت و جنبش و جوش جنین را می توانید ببینید.

تکان خوردن جنین

نکاتی درباره تکان خوردن جنین در شکم مادر

در هفته هفتم بارداری و هفته هشتم بارداری جنین شما شروع به جنبش می کند. خود را خم کرده و حرکات تکان دهنده انجام می شود.

در هفته نهم بارداری، جنین می تواند سکسکه کند و انگشتان ظریف و کوچکش را حرکت دهد. همچنین او میتواند در این مرحله بمکد و بلع داشته باشد.

در هفته دهم بارداری او می تواند دستهایش را نزدیک صورتش کند و فک و آرواره اش را باز کرده و خود را بکشد.

در هفته دوازدهم بارداری او شرووع به خمیازه کشیدن می کند.

در هفته چهاردهم بارداری او شروع به حرکت دادن چشم ها می کند.

در هفته پانزدهم بارداری، او انگشت شصت خود را می مکد و اگر سونوگرافی انجام دهید و در آن لحظه انگشت خود را بمکد مشخص میکند که کودک شما دست چپ است یا دست راست.

بعد از گذر از این هفته های بارداری، حرک جنین قوت می گیرد طوری که شما این حرکات را احساس کنید. در ابتدا جنین حرکات آرامی داد مانند یک لرزش یا حرکت سراسیمه، ترکیدن حباب آب ، یا یک حرکت موجی، گهگاهی شما حس می کنید که گاز یا هوا در داخل شکمتان حرکت کرده است. مقاله ای کامل در زمینه با عنوان " احساس حرکت جنین شبیه چه چیزی است" را مطالعه کنید. جنین شما دائم حرکت نمیکند. گاهی اوقات زمان خواب و استراحت اوست و گاهی اواقات بیدار است و می چرخد. اگر در سونوگرافی حرکت جنین را ندیدید ممکن است او در حال استراحت باشد. در انتهای بارداری، جنین شما در مدت زمان های طولانی استراحت مب کند. گاهی در یک زمان 20 دقیقه او هیچ حرکتی ندارد و گاهی این مدت زمان به 50 دقیقه تا 75 دقیقه هم ممکن است برسد. گاهی هم شما اینگونه احساس می کنید زیرا قادر نیستید که تمام حرکت جنین را بشمارید و حس کنید.نحوه شمردن تعداد ضربات جنین را بدانید.

تکان خوردن جنین در شب خوب است یا بد؟

تکان خوردن جنین در شب خوب است یا بد؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از نی نی بان/ی
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف