سنگ مثانه

سنگی به بزرگی تخم شترمرغ در مثانه یک مرد!

تاریخ انتشار : 18 شهریور 1396کد مطلب : 56209زمان مطالعه : 2 دقیقه
سنگی در مثانه یک مرد 64 ساله پیدا شده است که بیش از 15 سانتی متر طول و 1/5 کیلوگرم وزن دارد و به اندازه تخم شترمرغ است.

سنگ مثانه ای به اندازه تخم شترمرغ

پزشکان آمریکایی از مثانه مردی که به دلیل احساس درد در پهلوی چپ خود و مشکل دفع ادرار به بیمارستان مراجعه کرده بود، سنگی به بزرگی تخم شترمرغ خارج کردند.

مردی 64 ساله که از درد در پهلوی چپ رنج می برد و حدود سه روز در دفع ادرار دچار مشکل شده بود، به مرکز اورژانس بیمارستانی در امریکا مراجعه کرد و پزشکان بعد از معاینه و انجام سی تی اسکن متوجه وجود دو سنگ بزرگ شدند. یکی از سنگ ها کوچک بود و در قسمت حالب، محل اتصاف کلیه چپ و مثانه، قرار داشت و سنگ دیگر که بسیار بزرگ بود به داخل مثانه راه پیدا کرده بود.

جراحان گفتند:سنگ کوچک تر ابعادی معادل 9/5 در 7/5 سانتی متر و وزنی برابر با 770 گرم داشت اما سنگ بزرگ تر با بیش از 15 سانتی متر طول و 1/5 کیلوگرم وزن به اندازه تخم شترمرغ بود. 

 

سنگ مثانه

سنگ مثانه به بزرگی یک تخم شترمرغ 

 

علت ایجاد سنگ مثانه:

سنگ های مثانه به پیچیدگی سنگ های کلیوی نیستند و معمولا به دنبال التهاب مثانه ایجاد می شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بدن کم آب شود یا ادرار بسیار غلیظ شده باشد که این حالت باعث تشکیل بلورهایی در مثانه می شود. رسوب این بلورها در داخل مثانه، به مرور سنگ های بزرگتری را تشکیل می دهد.

پزشکان معتقدند که چنین موردی استثنایی بوده و این اولین بار است که در بیماری، سنگ مثانه ای به این اندازه دیده شده. این فرد بیش از 10 سال به سرطان مثانه مبتلا بود و جراحان مثانه او را خارج کرده و با تکه های روده برایش مثانه دیگری ایجاد کرده بودند.

 

سنگ مثانه

سنگ مثانه به بزرگی یک تخم شترمرغ 

سنگ مثانه

سنگ مثانه به بزرگی یک تخم شترمرغ 

 

مثانه جدید و ساختگی او بسیار مستعد تشکیل سنگ است و تاکنون موارد زیادی از تشکیل سنگ های مثانه در این قبیل بیماران گزارش شده است. این بیماران معمولا علامتی ندارند و زمانی متوجه وجود سنگ می شوند که اندازه آن بزرگ شده باشد.

بزرگ ترین سنگ مثانه ای که در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده، از مثانه مردی 62 ساله اهل برزیل خارج شده که اندازه آن 9/55 سانتی متر و وزن آن 1/9 کیلوگرم بوده است.

سنگی به بزرگی تخم شترمرغ در مثانه یک مرد!

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از سلامت آنلاین/ی
وبگردی