نمناک اخبارجامعه جنجال فروش سوالات امتحانات نهایی 96 در تلگرام
امتحانات نهایی ، امتحانات نهایی خرداد 96
حواشی خرید و فروش سوالات امتحانی ادامه دارد، امسال نیز فروش سوالات امتحانات نهایی آن هم از نوع فروش تلگرامی حاشیه ساز شد و حتی پای نمایندگان مجلس را هم به ماجرا باز کرد.
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396

روایت دانش آموزان از خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی

با تمام حساسیت هایی که در زمان امتحانات نهایی وجود دارد باز هم اتفاقات جنجالی از قبیل لو رفتن سوالات امتحانی رخ می دهد که باید بطور جد به آن رسیدگی شود.

پرونده امتحانات نهایی سه روز گذشته بسته شد در حالی که هنوز پاسخ روشنی به چرایی فروش سوالات امتحانی و لورفتن آنها قبل از شروع امتحانات داده نشده است.

امتحانات نهایی دانش آموزان که همه ساله به صورت هماهنگ برگزار می شود در چندسال اخیر با حواشی متفاوتی روبرو بوده است. سال گذشته سختی سوالات طراحی شده صدای اعتراض بسیاری از دانش آموزان را بلند کرد و امسال فروش سوالات امتحانات نهایی حاشیه ساز شد و حتی پای نمایندگان مجلس را هم به ماجرا باز کرد.

علی رغم آنکه عمادی رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش چندین مرتبه اعلام کرده امکان لو رفتن سوالات امتحانی وجود ندارد؛ اما موضوع فروش سوالات امتحانی امسال حل نشده باقی ماند.

وی با بیان اینکه در روند طراحی سوالات، انتقال به حوزه های امتحانی و تصحیح اوراق مراقبت های ویژه ای داریم می گوید:سوالات امتحانات نهایی با شیوه هایی که امنیت سؤالات در اولویت باشد به حوزه های امتحانی مدارس ارسال می شود. سوالات به دو شکل «سی دی سوالات» و «سی دی رمز»، به مدارس ارسال می شود لذا امکان دسترسی به سوالات در همان روز و دو ساعت قبل از آزمون فراهم است.

این در حالی است که در روزهایی که گذشت دانش آموزان دبیرستانی به راحتی به کانال های خرید و فروش سوالات دسترسی پیدا می کردند و حتی برخی از آنها اعتراف می کنند 70 تا 80 درصد سوالاتی که خریداری کردند با سوالات امتحانی اصلی تطابق داشته است.

یکی از دانش آموزان دبیرستانی که در رشته تجربی تحصیل می کند مدعی است درست یک ربع قبل از امتحان "عربی" نمونه سوالات به دست همکلاسی هایش رسیده است. وی در این باره می گوید:در ایام امتحانات برخی گروه های تلگرامی و اینستاگرامی 80 تا 100 هزار تومان دریافت می کردند و سوالات را در اختیار دانش آموزان قرار می دادند. این سوالات عینا شبیه سوالات امتحان نهایی نبود اما تا 70 درصد هم مطابقت داشت.

وی ادامه می دهد:اما روزی که امتحان عربی داشتیم دقیقا یک ربع قبل از امتحان یکی از همین کانال ها عین برگه سوالات را به صورت رایگان منتشر کرد. امسال دوستانم برای امتحان نهایی وقت نمی گذاشتند و می دانستند که سوالات به دستشان می رسد.

امتحانات نهایی

یکی دیگر از دانش آموزان دبیرستانی هم در این باره می گوید:هفته گذشته امتحان "زبان فارسی" داشتیم و ما صبح روز امتحان سوالات را داشتیم و سر جلسه آزمون که رفتیم متوجه شدیم سوالات دقیقا همانهایی است که به دست مان رسیده بود.

در همین راستا علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی از ورود مجلس برای پیگیری لو رفتن سوالات امتحان نهایی خبر می دهد و اظهار می کند:موضوع لو رفتن سوالات امتحانات نهایی متوسطه هم از طریق مجلس و کمیسیون تخصصی و هم از جنبه نظارتی مجلس قابل پیگیری است. عده زیادی از خانواده ها نگران سرنوشت فرزندانشان هستند بویژه اینکه نمرات این آزمون و معدل آن در کنکور اثر دارد و این کار باعث می شود حق یک عده از بین برود.

وی می افزاید:سازمان سنجش باید پاسخگوی خانواده ها باشد و راه حل مناسبی برای این حرکت ارائه کند. خانواده ها نیز منتظرند ببینند سازمان سنجش چه پیشنهادی می دهد و چگونه این موضوع را جبران خواهد کرد.عاملین این اقدام که برای نظام آموزشی و سازمان سنجش ایجاد هزینه کردند باید شناسایی و مجازات شوند. من از طریق مجلس و با ابزارهای نظارتی پیگیر این موضوع خواهم بود. کمیسیون آموزش هم عکس العمل مناسبی در این زمینه نشان خواهد دهد. برای خانواده ها و دانش آموزان قابل قبول نیست که پیش از شروع امتحانات سوالات آزمون لو برود و حقوق دانش آموزان دیگر به این شکل ضایع شود.

عمادی رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش نیز به اظهارات نمایندگان مجلس اینگونه واکنش نشان می دهد و به ایسنا می گوید:در برخی شبکه های های مجازی ادعایی مبنی بر لو رفتن سوالات امتحان نهایی وجود داشته اما مورد اثبات شده ای وجود ندارد و ما اکنون ادعای اثبات شده ای در دست نداریم اما اگر گزارشی از طریق پلیس فتا و حراست به آموزش و پرورش ارسال شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، لو رفتن سوالات امتحانی دقایقی قبل از شروع امتحانات نهایی علی رغم تاکید مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر ضریب امنیتی بالای طراحی و ارسال سوالات، موضوعی تامل برانگیز است و لازم است مسئولان آموزش و پرورش به مواردی چون علل احتمالی بروز این اقدام کلاهبردارانه نظیر روزنه های خروج سوالات از حوزه های امتحانی و فعالیت آزادانه سودجویان در فضای مجازی پاسخ دهند. فروش سوالات امتحان نهایی به علت فضای رقابتی و تاثیر نمرات امتحان نهایی در کنکور سراسری باعث نگرانی خانواده ها شده و فارغ از آن به دور از عدالت است و نباید به سادگی از کنارش عبور کرد.

امتحانات نهایی

امتحانات نهایی

امتحانات نهایی


پلیس فتا درباره لو رفتن و فروش سوالات امتحانی در تلگرام توضیح داد

سرهنگ مهدی کاکوان در گفت وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم در خصوص ماجرای فروش سوالات لو رفته امتحانات دانش آموزان و اظهارات مطرح شده مبنی بر خرید و فروش آنها در برخی شبکه های اجتماعی اظهار داشت:به دنبال اطلاع همکارانمان در پلیس فتا از فعالیت برخی افراد در شبکه های اجتماعی در خصوص فروش سوالات امتحانات نهایی و همچنین گزارش آموزش و پرورش مبنی بر ادعای برخی افراد مبنی بر داشتن سوالات امتحانی و فروش آنها به دانش آموزان، موضوع در دست بررسی قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه در تمام بررسی های انجام شده پلیس فتا، هیچ مستنداتی مبنی بر صحت ادعای لو رفتن سوالات امتحانات نهایی به دست نیامد، افزود:در تحقیقات انجام شده پلیس، سه نفر کلاهبردار که مدعی فروش سوالات امتحانات نهایی بودند شناسایی و دستگیر شدند و مشخص شد ادعای این افراد مبنی بر داشتن سوالات اصلی، کذب است و این افراد با وعده های دروغ از دانش آموزان کلاهبرداری می کردند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در پایان خاطرنشان کرد:تا این لحظه هیچ شکایتی از سوی آموزش و پرورش مبنی بر شناسایی فروشندگان سوالات اصلی امتحانات نهایی به دست پلیس فتا پایتخت نرسیده است و در بررسی های ما گردانندگان سه کانالی که مدعی فروش سوالات اصلی امتحانات نهایی بودند شناسایی و با تلاش پلیس دستگیر شدند.

به گزارش تسنیم، امسال موضوع فروش سوالات امتحانات نهایی در برخی کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی تنها چند ساعت مانده به شروع امتحان، بسیار داغ بود و این در حالی بود که برخی ها مدعی کلاهبرداری سودجویان به بهانه فروش سوالات لو رفته هستند و برخی دیگر نیز معتقدند که سوالات امتحانی، لو رفته و سوالات فروخته شده همان سوالات امتحانی است و فقط ترتیب چیدمان آنها در سوالات امتحانات نهایی متفاوت است.

جنجال فروش سوالات امتحانات نهایی 96 در تلگرام

جنجال فروش سوالات امتحانات نهایی 96 در تلگرام
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 23
برگرفته از ایسنا ، تسنیم - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 21 2
نظر کاربران
007

007

من در سمنان زندگی میکنم. روزی که برای امتحان زبان فارسی به حوزه ی امتحانی رفتم تا دخترم را برگردانم گریه میکرد و میگفت خیلی ها سوالاتو خریده بودند. من به عنوان یک مادر از حق فرزندم نمیگذرم و از مسیولین شکایت دارم.

پاسخ دادن 12 1
عدالت

عدالت

اصلا تاثیر معدل چیز بیخودیه واصلا امتحانات سالم برگزار نمیشه هم تقلب میشه سر جلسه هم به این شکل به فروش میرسه وحق دانش اموزان ضایع میشه کلاباید حذف بشه

پاسخ دادن 7 2
فاطمه

فاطمه

خواهش می کنم هرچه زودتر پیگیری کنید.مانمی تونیم برا کنکوربخونیم.همه ذهنما درگیر امتحان نهاییه.نمی دونیم برای ترمیم معدل چیکارکنیم.به خدا هرچه زودتر

پاسخ دادن 2 0
مح

مح

به خدا قسم میخورم دوستام قبل امتحان زبان فارسی سوالای نهاییی رو گرفته بودن.بعد امتحان من هم اون سوالارو ازشون گرفتم عین همونایی بود که تو امتحان بود دقیقا همین هایی که الان تو این صفحه فرار دادین

پاسخ دادن 4 0
Bita

Bita

فقط میتونم متاسف باشم که قانونی رو که خودتون گذاشتین رو نمیتونین درست اجرا کنید...ما به چشم دیدیم این قضیه رو...اوقتی که 20 آوردن کیلویی شده این تاثیر 25 درصدی معدل هم باید حذف بشه...

پاسخ دادن 6 0
محمد

محمد

زبان فارسی برای من خیلی راحت بود و من تقریبا 10-15 ساعت خونده بودم. ساعت 7:20 دقیقه صبح بود که رسیدم دم در حوزه امتحانی خودمون. دیدم که سه چهار تا از دوستام ( همکلاسی هام ) موبایل داشتن و تند تند حفظ میکردن. قضیه رو پرس و جو کردم دیدم همین عکس هایی که توی این پست ( عکس های بالا )، وجود داره، دارن اونا رو میخونن ( ورقه های لو رفته زبان فارسی منطقه دو تهران ) از طریق کانال های تلگرام بطور رایگان نیم ساعت قبل از شروع امتحان پخش شده بود. من توی این امتحان 15 میگیرم ولی از اون افرادی نمیگذرم که بدونه حتی نیم ساعت خوندن درس، عین نمره من رو میخان بگیرن!!!

پاسخ دادن 3 0
Mohammad

Mohammad

٢٥ درصد بايد حذف بشود اصلا معني نداره بخدا شايد كسي مشكلي براش پيش بياد از نزديكانش فوت كنه امتحانات سوم و نهايي رو بد بده فردا تو زندگيش تاثير داشته باشه فقط كنكور كسي درس ميخونه قبول ميشه كسي هم كه در نياد براي سال بعد امتحان ميده در مياد يا نه .اين دلال بازي ها چيه حق مردم ضايع ميشه حق دانش اموزان ضايع ميشه كسي كه اشنا داشته باشه راحت ٢٥ درصد تاثيرو با پول ميگيره ولي كنكور اينطور نيست كسي لياقت داشته باشه در مياد كسي هم كه در نمياد براي سال بعد همه چيز روشنه

پاسخ دادن 1 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف