نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد تاثیرات سیگار کشیدن مادران باردار بر جنین
سیگار کشیدن ، سیگار کشیدن زن باردار
سیگار کشیدن ریسک عقیمی را در زنان افزایش می دهد و باعث حاملگی نابجا و سقط جنین و اختلالات جفت می شود.

سیگار کشیدن مادران باردار چه عواقبی دارد؟

یک آنالیز جدید سیگار کشیدن مادران باردار را به تفاوت ها در DNA نوزادانشان که خود آنها بازتابی از تغییرات ایجاد شده در بدن بزرگسالان سیگاری است، پیوند می دهد و نشان می دهد که چگونه سیگار کشیدن ممکن است با برخی از نقائص جنینی ارتباط داشته باشد.
این پژوهشگران برای بررسی تغییرات سیگار کشیدن بر متیلاسیون DNA (یک واکنش شیمیایی در DNA که در فعال شدن ژن ها نقش دارد) داده های مادران و نوزادنشان را مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. این پژوهشگران متوجه شدند در زنان بارداری که به طور روزانه سیگار می کشند، متیلاسیون در 6073 نقطه از DNA نوزادانشان به شکل متفاوتی نسبت به متیلاسیون DNA نوزادان مادران غیرسیگاری انجام می شود.
بسیاری از این تفاوت ها در نزدیکی یا روی مجموعه ای از ژن های مریوط به رشد ریه و دستگاه عصبی، سرطان های مرتبط با سیگار و نقصان های مادرزادی همچون شکاف لب و کام قرار داشتند.

 

سیگار کشیدن

تاثیر سیگار کشیدن مادر بر جنین

 دکتر استفانی لاندن، معاون رئیس شاخه همه گیرشناسی در موسسه ملی علوم زیست محیطی و بهداشت در پارک پژوهشی ترینگل در کارولینای شمالی و نویسنده ارشد مقاله این بررسی گفت:«ما از پیش می دانستیم که به هر قیمت که شده باید از سیگار کشیدن در حین بارداری یا پس از تولد نوزاد پرهیز کرد.»
این پژوهشگران این داده ها را از بررسی 6685 مادر و نوزادانشان مربوط به مطالعاتی در سراسر دنیا به دست آوردند.اغلب این زنان گفته بودند که سیگار نمی کشند، اما حدود 13 درصد از این زنان سیگاری های روزانه بودند و 25 درصدشان پذیرفته بودند که گاهی در طول بارداری سیگار می کشند پژوهشگران برای آنالیز الگوهای متیلاسیون در DNA نوزادان، عمدتاً نمونه های خون بند ناف این نوزادان را پس از زایمان جمع آوری کردند.
این پژوهشگران که گزارششان را به طور آنلاین در ژورنال ژنتیک انسانی آمریکا منتشر کرده اند، می نویسن با وجودی که این بررسی چگونگی تأثیرات سیگار کشیدن مادر بر رشد نوزاد یا بیمارشدن او را به بیماری را ثابت نمی کند، اما این یافته ها نشان می دهد که تفاوت های متیلاسیون DNA ممکن است در ظهور برخی از نقصان های نوزادی یا مشکلات پزشکی در نوزادان مادران سیگاری نقش داشته باشد.

تاثیرات سیگار کشیدن مادران باردار بر جنین

تاثیرات سیگار کشیدن مادران باردار بر جنین
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از بیگ بنگ/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف