سیگار کشیدن در بارداری
سیگار کشیدن در دوران بارداری بسیار مضر و خطرناک است و اثرات منفی بر سلامت ریه و رشد وزن جنین دارد و گاهی ممکن است منجر به مرگ کودک شود.

سیگار و جنین ؛ فاجعه ای که در شکم مادر سیگاری رخ می دهد

چرا سیگار کشیدن در بارداری بسیار خطرناک است؟

دود سیگار حاوی بیش از 4000 مواد شیمیایی است، از جمله مواد واقعاً کثیف و مضری، مانند:سیانید، سرب، و حداقل 60 ترکیب سرطان زای دیگر.زمانی که در طول دوران بارداری سیگار می کشید، این سم ها وارد جریان خون می شود که تنها منبع اکسیژن و مواد غذایی جنین شما است.در حالی که هیچ یک از این چهار هزار ماده شیمیایی برای نوزادتان خوب نیست، دو ترکیب خاص مضر دیگری هم وجود دارد:

نیکوتین و مونوکسید کربن این دو ماده سمی تقریباً همه عوارض مربوط به سیگار کشیدن در بارداری هستند.

سیگار کشیدن در بارداری

سیگار کشیدن در بارداری چه خطراتی برای جنین دارد؟

چگونه سیگار بر کودک تاثیر خواهد گذاشت؟

کمبود اکسیژن می تواند اثرات مخربی بر رشد و پیشرفت نوزادتان داشته باشد.به طور متوسط، سیگار کشیدن در طول دوران بارداری، احتمال زایمان زودرس یا با وزن کم تر از 5 / 2 پوند را دو برابر می کند.سیگار کشیدن خطر ابتلا به مرده متولد شدن کودک را نیز دو برابر می کند.هر سیگاری که دود می کنید، خطرات بارداری را افزایش می دهد.

چند عدد سیگار کشیدن در روز امن تر از یک بسته کامل است ؛ بدن سیگاری ها هر روز به اولین دوز نیکوتینی که دریافت می کنند، حساس است و حتی فقط روزی یک یا دو سیگار به طور قابل توجهی رگ های خونی را تنگ خواهد کرد و همانطور که در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند این اتفاق تاثیری منفی بر سلامت کودک شما دارد.

تاثیر بوی سیگار بر جنین

تاثیرات سیگار کشیدن در بارداری بر کودک

چگونه سیگار کشیدن بر کودک شما تاثیر می گذارد؟

وزن و اندازه:

به طور متوسط، عادت یک بسته در روز در دوران بارداری در حدود نیم کیلو از وزن نوزاد را کم می کند.سیگار کشیدن دو بار در روز در طول دوران بارداری می تواند باعث شود که کودکتان 450 گرم یا حتی بیشتر سبک تر شود.همچنین می تواند بر رشد کودک در رحم عواقب منفی بگذارد که این عواقب یک عمر طول با او باقی می ماند.

بدن و ریه ها:

وزن کم نوزاد، باعث می شود که بدن عقب مانده و رشد نکرده ای داشته باشند.ریه ها ممکن است به درستی کار نکنند و به این معنی که ممکن است اولین روزها یا هفته های بعد از تولد نیاز به ماسک اکسیژن داشته باشند.

بعد از اینکه آن ها به تنهایی نفس کشیدند (یا حتی اگر از ابتدا انجام دهند)، ممکن است مشکلات تنفسی پیدا کنند - به دلیل تاخیر در رشد ریه یا دیگر اثرات مضر نیکوتین.کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار می کشند، بویژه در برابر آسم آسیب پذیر هستند و خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را دو برابر یا سه برابر می کنند.

جنین مادران سیگاری

وزن جنین مادرانی که سیگاری هستند

مضرات سیگار کشیدن در بارداری بر جنین

قلب:

کودکی که در سه ماهه اول بارداری مادرش سیگار می کشد، احتمال دارد که دچار مشکلات قلبی در هنگام تولد شود.در مطالعه ای که در فوریه 2011 منتشر شد، خطر داشتن انواع خاصی از نقص های مادرزادی قلبی این کودکان 20 تا 70 درصد بیشتر از کودکانی است که مادران آن ها سیگار نمی کشند.

این نقص ها شامل وجود موانعی برای جریان خون از سمت راست قلب به شش ها (و دریچه های خروجی راست) و شکاف بین اتاق های فوقانی قلب (نقص های فیبریلاسیون دهلیزی) است.

محققان اطلاعات مربوط به 2.525 کودک که با مشکلات قلبی متولد شده اند را با 3.435 نوزادی که سالم بدنیا آمده در سال های 1981 تا 1989 مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

کارکرد مغز:

سیگار کشیدن در دوران بارداری می تواند اثرات مادام العمری بر مغز کودک داشته باشد. کودکانی که مادرانشان سیگاری هستند به طور خاص دارای اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و اصولا IQ نسبتاً کمتری دارند.

تاثیر سیگار در دوران بارداری

مشکلات سیگار کشیدن در بارداری برای نوزاد

سایر عوارض و اثرات سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری بر روی جنین ها

  • افزایش خطر سقط جنین, مرده زایی و تولد زودرس
  • وزن کم هنگام تولد که ممکن است تاثیر ماندگاری بر رشد و تکامل کودکان داشته باشد.
  • وزن کم، هنگام تولد با افزایش خطر بیماری های قلبی, سکته مغزی, فشار خون بالا, اضافه وزن و دیابت در بزرگسالی همراه است.
  • افزایش خطر شکاف کام و لب
  • اگر والد در طول سال اول زندگی خود به سیگار کشیدن ادامه دهد, کودک خطر ابتلا به عفونت گوش, بیماری های تنفسی مانند پنومونی و برونشیت, سندرم مرگ نوزادان و بیماری های پوستی را افزایش می دهد.

مشکلات سیگار کشیدن در بارداری

اثرات جبران ناپذیر سیگار کشیدن در بارداری

سیگار کشیدن در دوران بارداری و شیردهی:

در مورد اثرات استفاده از تنباکو در بارداری و شیردهی مطالعه کنید.بسیاری از مواد مخدرها می توانند از جفت عبور کنند و بر کودک متولد نشده تاثیر بگذارند.بطورکلی استفاده از مواد مخدردر هنگام بارداری می تواند احتمال زایمان زودرس را افزایش زایش دهد.

این، می تواند به این معنی باشد که نوزادان زیر وزن تولد طبیعی به دنیا می آیند.اگر مادر از مواد مخدر استفاده کند, ممکن است در شیر او نیز وجود داشته باشد و می تواند بر کودک تاثیر بگذارد.

 

 

عوارض و مضرات وحشتناک سیگار کشیدن مادر باردار روی جنین

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
منبع : mydr / babycenter / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی