نمناک دنیای مدگوناگون انواع فیروزه و راه تشخیص اصل بودن آن + عکس
فیروزه اصل ، فیروزه نیشابور
فیروزه از پرطرفدارترین سنگ ها بین ایرانی ها است که در ادامه انواع فیروزه و روش تشخیص اصل بودن آن را به شما میگوییم.

دانستنی های جالب درباره فیروزه

سنگ فیرزوه از گروه سنگ های آذرین میباشد و در نواحی آتشفشانی یافت می شود. بهترین نوع فیروزه، در نزدیکی سطح زمین قرار دارد. این سنگ باید کاملاً خشک شود تا استحکام داشته باشد. معادن فیروزه که در عمق بیشتر قرار دارند، به دلیل اسیدی که ذرات آب زیرزمینی تولید می کنند، نرم می شوند و بنابراین سنگ های فیروزه در عمق کیفیت لازم و ارزش جواهر کمتری دارند.

فیروزه سنگی گران بها با سختی 5.5 الی 6 است. طیف رنگی سنگ فیروزه ، فیروزه ای با تن های رنگی متفاوت آبی روشن ، آبی تیره ، سبز روشن و سبز تیره است که هرچه رنگ آبی در فیروزه بیشتر باشد، ارزش سنگ نیز بیشتر است.

فیروزه اصل

چند نوع فیروزه داریم؟

 این سنگ با توجه به رنگ آن در ایران به فیروزه مشهور است (شاید هم اسم از رنگ قدیمی تر باشد!). فیروزه در زبان انگلیسی نامیده Turquoise (تورکویز - سنگ ترک) نامیده دارد که می تواند دو دلیل داشته باشد:
 
1. در زمان گذشته تمامی ارتباطات تجاری در زمینه سنگ قیمتی بین ایران و اروپا از طریق کشور ترکیه صورت می گرفته. به این صورت که بازرگانان ترکیه سنگ های قیمتی را از ایرانیان می خریدند و به اروپا صادر می کردند. در آن زمان هنوز معادن فیروزه در اروپا و آمریکا کشف نشده بود و این سنگ برای آن ها کاملا جدید بود و چون از کشور ترکیه وارد می شد به آن سنگ ترکی می گفتند و هنوز این نام بر روی سنگ باقی مانده.
 
2. برخی دیگر ریشه این اسم را یک اسم فرانسوی برای توصیف سنگ می دانند. این اسم در فرانسه Pierre Turquin به معنی سنگ آبی پر رنگ می باشد که به مرور زمان و در لهجه انگلسی به تورکویز تغییر کرده است.

انواع فیروزه چیست؟

فیروزه را بر مبنای سه ویژگی می توان دسته بندی کرد.
براساس رنگ:طیف رنگی فیروزه بسیار گسترده است. از آبی کمرنگ تا سبز پررنگ. همچنین نمونه هایی از آبی تیره نیز وجود دارد. طبق این دسته بندی هرچه در فیروزه آبی تیره بر رنگ سبز غالب تر باشد، فیروزه دارای ارزش بیشتری است. در این عکس رنگ های مختلف فیروزه را مشاهده می کنید.
 
فیروزه اصل

سنگ فیروزه اصل

براساس معدن: فیروزه در نقاط مختلف دنیا استخراج می گردد اما مهم ترین معادن آن فیروزه ایران، فیروزه تبت، فیروزه آمریکا، فیروزه مصر است. در ایران هم مهم ترین معادن فیروزه در نیشابور، دامغان و کرمان قرار دارد. فیروزه های معادن مختلف می توانند هرکدام یکی از رنگ های بالا را داشته باشند ولی از نظر تجاری با ارزش ترین فیروزه دنیا ، فیروزه نیشابور است. خبر بد هم اینکه استخراج غیراصولی فیروزه از معادن نیشابور (استخراج به وسیله انفجار با TNT) تقریبا بسیاری از معادن نیشابور به انتها رسیده اند و طبق برخی گزارش های غیر رسمی نهایتا تا 5 سال آینده رگه های فیروزه نیشابور نا پدید می شود. فیروزه کرمان و دامغان کیفیت پایین تری نسبت به فیروزه نیشابور دارند و در بازار جهانی نیز فیرزوه کرمان و دامغان ارزش پایین تری از فیروزه تبت یا آمریکا دارد.
 
بر اساس شکل ظاهری:برخی از آن ها یک دست آبی هستند و برخی دیگر دارای رگه هایی می باشند. در سومین دسته بندی که بیشتر در کشور های عربی رایج است، فیروزه به دو نوع عجمی و شجری تقسیم می شود. فیروزه عجمی ، به فیروزه های صاف و یک دستی گفته می شود که روی سطح آن هیچ رگه و شکستگی وجود نداشته باشد.
 
فیروزه اصل

روش تشخیص فیروزه اصل

فیروزه عجمی

فیروزه عجمی در بین عرب ها محوبیت بسیار زیادی دارد و نکته جالب اینجاست که تنها در ایران یافت می شود. فیروزه های رگه دار یا صاف برای ما ایرانی ها و بقیه کشور ها تفاوت چندانی ندارد (قیمت عجمی بیشتر است ولی باز هم از رگه دار استقبال می شود) و بیشتر برای ما رنگ فیروزه اهمیت دارد. در بازار به فیروزه های رگه دار، فیروزه اسپایدر (عنکبوت!) هم می گویند. در موارد خاص رگه های فیروزه دارای پیریت های طلایی است که باعث می شود زیبایی و قیمت آن بیشتر شود.

چطور از اصل بودن فیروزه مطمئن شویم؟

تشخیص اصالت فیروزه کاری بسیار دشوار می باشد و برای افراد حرفه ای نیز تشخیص اینکه فیروزه نیشابور یا کرمان است، بسیار دشوار است که متاسفانه در بازار در بعضی موارد فیروزه کرمان یا دامغان را با قیمت بالا به جای فیروزه نیشابور می فروشند. بنابراین اگر قصد خرید فیروزه با قیمت بالا دارید حتما از فروشنده شناسنامه اصلی بودن و نیشابوری بودن درخواست نمایید.

فیروزه ایرانی و غیر ایرانی

تشخیص فیروزه ایران و غیر ایرانی ساده است. فیروزه های آمریکایی در ایران کم اند و فیروزه تبت رنگ روشن تر و سطح صاف تری نسبت به فیروزه ایرانی دارد. رگه های روی فیروزه ایرانی اکثرا به صورت ترک های درشت و تیره هستند ولی رگه های فیروزه تبتی حالت نازک و مویی دارد. به طور کلی فیروزه ایرانی زمخت تر است. همچنین فیروزه های تبتی به صورت تکه های ریز استخراج می شود که باعث می شود روی رکاب انگشتر از چندین سنگ به صورت کوبیده شده استفاده گردد. فیروزه های ریز ایرانی در هنر مینا کاری استفاده می شوند.
 مهم ترین خطری که سنگ فیروزه را تهدید می کند، ایجاد خراش روی آن، آب داغ، مواد شیمیایی و شوینده های خانگی است و دلیل آن نیز ترکیب هیدراتی در سنگ است. برای نگهداری از سنگ فیروزه خود موارد زیر را در نظر داشته باشید: 
  • از تماس فیروزه با کرم، روغن و ادکن پرهیز کنید زیرا باعث تغییر رنگ آن میشود.
  • به هنگام کار با مایع دستشویی انگشتر نگین فیروزه را از دست خود خارج کنید و از تماس سنگ با آب کلردار اجتناب کنید.
  • از تماس سنگ فیروزه با مواد چربی خودداری کنید.

انواع فیروزه و راه تشخیص اصل بودن آن + عکس

انواع فیروزه و راه تشخیص اصل بودن آن + عکس
: امتیاز : 4.8 تعداد رای : 51
برگرفته از جیم - ستاره -/ح
این مطلب مفید بود ؟
49 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف