نمناک اخبارعلمی زنده شدن مرده تا 5 دقیقه پس از مرگ!
مرگ ، زنده شدن مرده
متخصصان با بررسی فعالیت مغز بیماران در شرف مرگ، نوسان فعالیتی را مشاهده کردند که به نظر می رسد پیش از خاموشی بیشتر اندام های حیاتی بدن رخ می دهد.
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1396

بازگشت به زندگی پس از مرگ

پژوهشگران آلمانی ادعا می کنند احتمال دارد بازگرداندن سلول های مرده به زندگی، تا پنج دقیقه پس از مرگ ممکن باشد.

به نقل از دیلی میل، پژوهشگران دریافته اند موج الکتریکی مغز موسوم به "تضعیف در حال گسترش" (spreading depression)، لحظه پایانی پیش از مرگ را نشان می دهد.
 متخصصان با بررسی فعالیت مغز بیماران در شرف مرگ، نوسان فعالیتی را مشاهده کردند که به نظر می رسد پیش از خاموشی بیشتر اندام های حیاتی بدن رخ می دهد.
 یافته ها نشان می دهند که ممکن است پس از توقف نشانه زندگی در بدن، هوشیاری برای چند دقیقه باقی بماند که احتمال معکوس شدن فرآیند خاموشی مغز را تا پنج دقیقه بالا می برد.
 گروهی از عصب شناسان دانشگاه "Charité" در آلمان، سیگنال های الکتریکی مغز 9 نفر را در هنگام مرگ به طور مستمر مورد بررسی قرار دادند.
 همه بیماران به جراحت مغزی کُشنده دچار شده بودند و دستور "دی ان آر" (do not resuscitate) - یک دستور قانونی برای پرهیز از انجام سی .پی .آر در شرایط ایست قلبی یا ایست تنفسی – در موردشان داده نشده بود.
 متخصصان دریافتند که ممکن است حتی پنج دقیقه پس از ایست قلبی، سلول های مغز یا عصب ها فعالیت کنند.
 اما موج "تضعیف در حال گسترش"، لحظه خاموشی این عصب ها را پیش از مرگ نهایی و برگشت ناپذیری شان مشخص کرد.
 
مغز
 سلول ها هنگام توقف جریان خون و محروم شدن از اکسیژن مورد نیاز که سوخت مورد نیازشان است، می میرند. در این هنگام، سلول های مغز، برای چند دقیقه پیش از مرگ کامل، روی ذخایر انرژی تمرکز می کنند.
 این موضوع هنگامی رخ می دهد که مکانیزم های مورد استفاده نورون ها برای نگه داشتن یون های جداشده، از بین می روند. هنگام تلاش فزاینده عصب ها برای جذب سوخت، شکستن موانع میان یون ها، انرژی الکتروشیمیایی زیادی را در مغز آزاد می کند.
 این فرآیند موسوم به "دپولاریزاسیون در حال گسترش" (spreading depolarisation) یا "تضعیف در حال گسترش" که با بیش فعالی عصب ها مشخص می شود، یک خاموشی ناگهانی را در پی دارد.
 دکتر "جنز دریر" (Jens Dreier)، نویسنده ارشد این پژوهش در بیانیه ای گفت:گسترش دپولاریزاسیون پس از توقف گردش خون، فقدان انرژی الکتروشیمیایی را در سلول های مغز و شروع فرآیندهای سمی که نهایتاً به مرگ می انجامند، مشخص کرد. نکته مهم، برگشت پذیری این فرآیند هنگام بازگشت گردش خون است.
 یافته های این پژوهش در مجله " Annals of Neurology" به منتشر شده است.

بازگشت به زندگی 5 دقیقه بعد از مرگ

زنده شدن مرده تا 5 دقیقه پس از مرگ!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 8
برگرفته از ایسنا - /م
این مطلب مفید بود ؟ 8 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف