نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده دلایل کوتاهی قد در کودکان
قد ، کوتاهی قد
کودکان کوتاه قد والدین را نگران می کنند که چرا رشد نمی کنند؟ چرا از هم سن و سالهایشان کوتاه قد تر هستند ؟ چه کنیم تا مشکل کوتاهی قد آنها حل شود و.. که پاسخ همه را در ادامه خواهید یافت.

تمامی نکاتی که باید در مورد کوتاهی قد کودکان بدانید:

 
 چندی پیش یکی از پزشکان متخصص کودکان می گفت:
کودکانی که در خانواده مشکل دارند یعنی والدین آنها مدام با هم جدال دارند و یا خواهر و برادر بزرگتر آنها به آنها به نوعی زور می گویند از لحاظ قدی از هم سن و سالهایشان کوتاهتر هستند که این یک دلیل است و دلایل بعدی را در ادامه می خوانید.
زندگی ماشینی، بدغذایی، مصرف فست فودها، استرس و فعالیت فیزیکی کم همه باعث شده از نظر رشد جسمی و افزایش قد با مشکل مواجه شویم. البته صرف نظر از عوامل محیطی که نقش مهمی در خصوص رشد جسمی و قدی ایفا می کنند، تاثیر ژنتیک را هم نباید فراموش کنیم.
«رژیم غذایی ما نه ایرانی است و نه فرنگی. با کم شدن مصرف لبنیات، روز به روز از قد ایرانی ها کاسته شده و برعکس به قد کره ای ها و ژاپنی ها به علت مصرف لبنیات افزوده می شود.» این نظر دکتر ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی در مورد وضعیت قد ایرانی هاست.
در اینکه بعضی از ایرانی ها بدغذا هستند و برای اینکه کار روزمره شان راه بیفتد و وقت کمتری صرف کنند هرچه دم دست شان می آید می خورند و خم به ابرو نمی آورند، شکی نیست. در اینکه این بدغذایی با گذشت زمان کار دست شان می دهد هم شکی نیست اما با ادامه این روند چه عوارضی در انتظار ماست و چه چیزی سلامت مان را تهدید می کند؟ آیا تغذیه نامناسب موجب کاهش قد ایرانی ها شده است؟
 
دریافت ناکافی و نامناسب غذا
« دریافت کم و نامناسب غذا به علت فقر فرهنگی و اقتصادی در بخش قابل توجهی از مناطق کشور، باعث شده تا درصد قابل توجهی از کودکان دچار کوتاهی شوند.» اینها را دکتر ربابه شیخ الاسلام، اپیدمولوژیک تغذیه و مدیر سابق دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت می گوید وادامه می دهد:شما به قد کره ای ها، چینی ها و ژاپنی ها نگاه کنید. چرا قدشان که کوتاه بوده بلند شده است؟ مشخص است چون طی این سال ها تغذیه خوبی داشته اند و همین باعث شده بین 12 تا 15 سانتی متر افزایش قد داشته باشند اما بچه های در سن دو سال ما در مناطق محروم، از تغذیه مناسب بی بهره هستند.
 
قد کوتاه کودکان 

عوامل کوتاهی قد کودکان

 
چه عواملی باعث کوتاه قد شدن ایرانی ها شده است؟
شاید خیلی ها از این نکته آگاه نباشند که نیاز تغذیه ای یک نوزاد شیرخوار چند برابر یک فرد بزرگسال است و برای اینکه رشد مناسب جسمی و قدی داشته باشد، نیازهای تغذیه ای اش حتما باید برطرف شود. حالا تصور کنید این بچه که تغذیه مناسبی هم ندارد و در روستا و در یک منطقه محروم زندگی می کند، بیماری مثل اسهال هم بگیرد. خب مشخص است که از رشد طبیعی که باید داشته باشد باز می ماند و قدش نیز کوتاه می شود. البته تمام ماجرا به کوتاهی قد بچه ها در بزرگسالی منجر نمی شود و به اعتقاد دکتر شیخ الاسلام، عمق فاجعه در نسل های آینده که درگیر ناتوانی های جسمی و ذهنی می شوند، خودش را نشان می دهد.
 
آیا واقعا ایرانی ها کوتاه قد هستند؟
با اینکه دکتر شیخ الاسلام صراحتا به وضعیت تغذیه ای نامناسب و بی برنامه اشاره می کند اما دکتر زهرا عبدالهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان به شدت این ادعا را رد می کند و می گوید نه تنها قد ایرانی ها طی سال های گذشته کوتاه نشده بلکه بلندتر هم شده است. او با این توضیح که وزارت بهداشت دو- سه سال پیش مطالعه ای در زمینه کوتاهی یا افزایش قد شهروندان ایرانی انجام داده و به این نتیجه رسیده که ایرانی ها و حتی ساکنان مناطق محروم بین دو تا چهارسانتی متر افزایش قد داشته اند، ادامه می دهد:«ما اقدامات مختلفی درجهت بهبود وضعیت تغذیه بچه ها از جمله مراقبت های ویژه در دوران بارداری، ترویج شیردهی مادران، توزیع شیر مدرسه، شناسایی بچه های کوتاه قد و تحت درمان قرار دادن آنان و.. را انجام داده ایم. در پژوهش هایی که در یک دوره  12- 10 ساله روی وضعیت سوء تغذیه کودکان زیر پنج سال انجام شد، دیدیم که سوء تغذیه و کوتاهی قد در بچه های بین 10 تا 12 ساله، 50 تا 70 درصد کاهش پیدا کرده است؛ یعنی اگر ما در سال 1374، با 20 درصد کوتاهی قد در بچه ها مواجه بودیم، این رقم حالا به کمتر از 6 درصد رسیده است.»
 
 
ژنتیک مهم تر است یا تغذیه !
متاسفانه زندگی ماشینی، بدغذایی، مصرف فست فودها، استرس و فعالیت فیزیکی کم همه باعث شده از نظر رشد جسمی و افزایش قد با مشکل مواجه شویم. البته صرف نظر از عوامل محیطی که نقش مهمی در خصوص رشد جسمی و قدی ایفا می کنند، تاثیر ژنتیک را هم نباید فراموش کنیم.»
 
 
افزایش قد تا چه سنی؟
صفحات استخوانی رشد، صفحاتی هستند که به استخوان اجازه می دهند تا در محور طول خود مثل استخوان ران و ساق افزایش پیدا کند. این صفحات از دوران کودکی وجود دارند و در صورتی که جوش بخورند، رشد استخوان ران و ساق پا هم متوقف می شود. رشد صفحات استخوانی و بسته شدن آنها  میان دختران و پسران متفاوت است. رشد این صفحه ها در دختران از حدود 12 سالگی شروع می شود و در 16 سالگی به حداکثر رشد خود می رسد و سپس بسته می شود بنابراین اینکه گفته می شود تا 20 سالگی رشد صفحات استخوانی ادامه دارد صحت ندارد و محال است دختر 20 ساله ای رشد داشته باشد. در پسرها هم از حدود 15 سالگی شروع می شود و در 19سالگی هم بسته می شود.
 
بهترین ورزش کدام است؟
درمورد انجام ورزش های کششی و تاثیر آن در بلند قد شدن افراد مطالعات علمی فراوانی صورت گرفته است. در بهترین حالت افزایش قد کسانی که ورزش های کششی انجام داده اند، از چند سانتی متر تجاوز نکرده است بنابراین به هیچ وجه نباید از ورزش انتظار معجزه داشته باشید. اینکه می گویند انجام ورزش هایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا و ژیمناستیک طول قد را افزایش می دهد، یک باور غلط است و پایه و مبنای علمی ندارد. قد بلند است که ورزشکاران را به سمت چنین ورزش هایی می کشاند نه اینکه چنین ورزش هایی قد آنها را بلند کند.
 
راه حل چیست؟
اما از چه زمانی باید تغذیه مناسب را شروع کرد؟ شاید فکر کنید از زمان بلوغ اما این طور نیست و به گفته دکتر شیخ الاسلام، تغذیه خوب از زمان بارداری مادر شروع می شود و تا شش سالگی کودک ادامه دارد.
یک فرد باید از تمام گروه های غذایی در سن رشد استفاده کند. به گفته او، یکی از کمبودهای غذایی ایرانی ها «روی» است:«کمبود روی در کاهش رشد قدی کودکان نقش دارد و 28 میلیون مورد از «تاخیر رشد کودکان» در دنیا مربوط به کمبود روی است که این ماده را می توان از گوشت ها، حبوبات، مغزها و غلات تامین کرد.

دلایل کوتاهی قد در کودکان

دلایل کوتاهی قد در کودکان
:
امتیاز : 1.2 تعداد رای : 178
برگرفته از مجله سیب سبز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 41 137
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف