آزمون های زبان دکتری
دغدغه اصلی داوطلبان آزمون های زبان دکتری، عدم وجود منابع جامع، بروز و کم حجم است. در این مطلب منابع فارسی آزمون های زبان دکتری در ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه های مختلف در ایران برای شرکت در آزمون جامع باید مدرک قبولی در آزمون زبان انگلیسی را به دانشگاه خود ارائه کنند. بسته به دانشگاه محل تحصیل بایستی در یکی از آزمون های ملی، آزمون EPT (آزمون زبان دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد)، آزمون زبان MSRT (برای دانشجویان دکتری وزارت علوم)، آزمون UTEPT (مخصوص دانشجویان دانشگاه تهران)، آزمون MHLE (ویژه دانشجویان مقطع دکتری وزارت بهداشت) شرکت نموده و نمره قبولی آن را که معمولا 50 از 100 است، به دانشگاه خود ارائه کنند.

دغدغه اصلی داوطلبان این آزمون ها، پیدا کردن منابع مناسب، کمبود وقت و پایه زبان ضعیف برای کسب نتیجه قبولی است. در این مقاله، ابتدا با مهمترین آزمون های زبان دکتری در ایران آشنا شده و سپس منابع آزمون های زبان دکتری در ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

آزمون EPT

دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد بایستی در آزمونی به نام EPT (ای پی تی) شرکت کنند و نمره قبولی آن را که کسب نمره 50 از 100 است را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه کنند.

ساختار آزمون EPT

سوالات آزمون EPT بصورت چهار گزینه ای و حول 3 مهارت دانش واژگان (Vocabulary)، گرامر (Grammar) و درک متن (Reading) زبان انگلیسی مطرح می شوند. تعداد سوالات 100 سوال بوده و سطح آن نیز تقریباً در حد آزمون های پیشرفته زبان انگلیسی مانند TOEFL است.

بودجه بندی سوالات:

 • واژگان:شامل 25 سؤال تستی
 • دستور زبان:شامل 40 سؤال تستی
 • درک مطلب:شامل 20 سؤال تستی
 • کلوز تست:شامل 15 سؤال تستی

ثبت نام آزمون EPT

آزمون ای پی تی تقریبا هر ماه برگزار می شود و برای ثبت نام در آن بایستی به سامانه آزمون زبان دانشگاه آزاد مراجعه نمایید.

آزمون MSRT

آزمون MSRT آزمونی است که توسط وزارت علوم برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه های دولتی زیرمجموعه این وزارتخانه برگزار می شود.

مدرک قبولی در این آزمون بسیار معتبر است و مورد پذیرش تمامی دانشگاه های کشور از جمله وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی است. آزمون MSRT همانند آزمون EPT فاقد نمره منفی است و نمره قبولی در آن 50 و به بالا در نظر گرفته شده، اما در مواردی با توجه به نظر دانشگاه مربوطه این نمره متغیر می باشد.

ساختار آزمون MSRT

چارچوب و سطح سختی کلی آزمون MSRT (یا همان MCHE) بسیار مشابه آزمون های تافل کاغذی یا TOEFL PBT است. این آزمون نیز 100 پرسش چهار گزینه ای دارد که پیرامون مهارت های شنیداری (Listening)، گرامر (Grammar) و درک مطلب (Reading) زبان انگلیسی است. در آزمون MSRT، بصورت مستقیم از واژگان سوالی طرح نمی شود و تنها در قسمت درک مطلب، 14 تا 18 تست از لغات داخل متن ها مطرح می شود. از سوی دیگر، برای پاسخ دهی به سوالات آزمون (مخصوصا بخش درک مطلب) دامنه واژگان قوی بسیار حائز اهمیت است.

بودجه بندی سوالات:

 • 30 سوال شنیداری
 • 30 سوال گرامر
 • 40 سوال درک مطلب

ثبت نام آزمون MSRT

آزمون MSRT تقریبا هر 5 هفته یکبار در سراسر کشور برگزار می گردد. ثبت نام از طریق سامانه این آزمون و بصورت اینترنتی انجام می شود.

آزمون UTEPT

دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه تهران می توانند بجای شرکت در آزمون های بالا در آزمون زبان خود این دانشگاه که UTEPT نام دارد، شرکت نموده و مدرک زبان خود را بگیرند. البته مدرک قبولی در این آزمون مورد پذیرش چند دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مازندران و… نیز می باشد.

ساختار آزمون UTEPT دانشگاه تهران

آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران شامل 100 سوال چهار گزینه ای است که به ترتیب 35 سوال از قسمت واژگان انگلیسی، 30 سوال از قسمت گرامر یا دستور زبان، 20 پرسش از قسمت درک متن یا ریدینگ و 15 سوال نیز بصورت متن کلوزتست مطرح می شود.

این آزمون معمولا 6 بار در سال برگزار می شود و ثبت نام آن نیز از طریق سامانه آزمون زبان دانشگاه تهران بصورت اینترنتی انجام می شود.

آزمون زبان دکتری وزارت بهداشت (MHLE)

دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه های وزارت بهداشت، می توانند در آزمون زبان این وزارتخانه که MHLE نام دارد، شرکت کنند. ساختار این آزمون تقریبا مشابه آزمون MSRT وزارت علوم است با این تفاوت که در این آزمون سوالات واژگان نیز مطرح می شود. آزمون MHLE معمولا هر 2 ماه یکبار برگزار می شود و بدلیل اینکه چارچوب سوالات آزمون بیشتر در حوزه پزشکی است، برای دانشجویان علوم پزشکی بهتر است که در این آزمون شرکت کنند، هرچند نمره قبولی در سایر آزمون های زبان دکتری نیز مورد پذیرش است.

تا اینجای مقاله با 4 مورد از مهمترین و رایج ترین آزمون های زبان دکتری در ایران آشنا شدیم. اما دغدغه اصلی داوطلبان این آزمون ها، عدم آشنایی با منابع مناسب برای کسب نتیجه در این آزمون هاست؛ به گونه ای که برخی از داوطلبان چندین بار در آزمون شرکت کرده و متاسفانه نتیجه لازم را کسب نمی کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

منابع آزمون های زبان دکتری

در ابتدا به معرفی و بررسی منابع زبان اصلی آزمون های زبان دکتری در ایران می پردازیم.

منابع زبان اصلی (انگلیسی)

منابع زبان انگلیسی آزمون های زبان دکتری در ایران همان منابع آزمون های تافل می باشند که عبارتند از:

 • Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 • TOEFL Preparation KIT
 • TOEFL Grammar Flash
 • TOEFL Reading Flash
 • Barron’s Essential Words for TOEFL
 • 1100 Words You Need to Know
 • 504 Essential Words
 • TOEFL Reading Flash (2001)

این منابع جزو برترین منابع آزمون های تافل می باشند که سال هاست در آزمون های مختلف در ایران از آنها بعنوان منبع اصلی استفاده می شود و شاید خیلی از داوطلبان به خوبی با این منابع آشنا هستند و یا آنها را مطالعه کرده اند. اما شاید خیلی از داوطلبان آزمون های زبان دکتری به چند دلیل خیلی مهم، اصلا سراغ این منابع نروند!

 • زبان انگلیسی منابع: چالش اصلی مطالعه این منابع، زبان انگلیسی آنهاست و با توجه به اینکه خیلی از داوطلبان پایه ضعیفی در زبان دارند، مطالعه این کتاب ها یک مشکلی بزرگ تبدیل می شود.
 • حجم زیاد منابع:هر کدام از این منابع به تنهایی چند صد صفحه هستند و مطالعه آنها شاید چندین هفته یا ماه، زمان نیاز داشته باشد.
 • بروز نبودن منابع: برخی از این منابع همانند کتاب تافل لانگمن، آخرین چاپشان به سال 2012 بر می گردد؛ کتاب TOEFL Reading Flash هم آخرین چاپش به سال 2001 بر می گردد.
 • بهینه نبودن برای آزمون های زبان دکتری در ایران: این منابع شاید برای آزمون های تافل کامل باشند اما برای آزمون های زبان داخل ایران تاحدی ضعیف هستند. همچنین این منابع هیچ نمونه سوالی از آزمون های زبان دکتری ایران را ندارند و بنابراین داوطلب نمی تواند با سوالات آزمون آشنایی پیدا کند.
 • کافی نبودن یک منبع به تنهایی: به هیچ وجه نمی توانید با مطالعه یکی از منابع به آمادگی مناسب جهت آزمون دست یابید.
 • و ...

منابع فارسی

خوشبختانه در سال های اخیر برای آزمون های زبان دکتری در ایران منابع بسیار خوبی به زبان فارسی تألیف شده اند که به خوبی توانسته اند اشکالات منابع اصلی را رفع کنند. موارد زیر با استناد به سایت خانه کتاب جزو پر تیتراژ ترین و کامل ترین منابع موجود در بازار هستند.

کتاب گرامر جامع آزمون های زبان (Fast Grammar)

فست گرامر

این کتاب مباحث گرامر یا دستور زبان آزمون های زبان دکتری در ایران را بصورت کامل و در حجمی بسیار مناسب توضیح می دهد. کتاب Fast Grammar کاملا برای آزمون های زبان دکتری بهینه شده و تمامی مباحث گرامری آزمون ها را پوشش می دهد. شما بجای اینکه لازم باشد چندین منبع گرامر را مطالعه کنید، فقط کافیست مطالب این کتاب را بخوبی فراگیرید و براحتی به تمام سوالات این قسمت از آزمون پاسخ دهید.

پاسخ های مگاتشریحی سوالات؛ همچنین این کتاب نمونه سوالات گرامر آزمون های مختلف زبان دکتری را در خود دارد و برای همه آنها نیز پاسخ های مگاتشریحی ارائه کرده است تا داوطلب بتواند مطالب کتاب را در قالب سوالات مرور کند.

از خصوصیات کتاب Fast Grammar می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جامع بودن؛ شما در کنار این کتاب نیازی به هیچ منبع دیگری برای این مبحث ندارید.
 • بروز بودن؛ این کتاب تقریبا هر 3 ماه یکبار چاپ مجدد می شود و سوالات آن نیز بروز می شود.
 • حجم بسیار مناسب؛ مطالب آموزشی کتاب در 170 صفحه تألیف شده و مطالعه آن زمان زیادی نمی برد.

کتاب گرامر جامع آزمون های زبان یا Fast Grammar تألیف استاد مهرداد زنگیه وندی است که در انتشارات جنگل به چاپ رسیده است.

کتاب واژگان جامع یا Fast Vocab

فست وکاپ

یکی از مهم ترین پیش نیازها برای کسب نتیجه در آزمون های مختلف زبان، داشتن دامنه واژگان قوی است. کتاب Fast Vocab که از منابعی چون کتاب 504 واژه، لغات ضروری تافل و کتاب 1100 واژه بارونز گرفته شده است، تمامی لغات لازم برای کسب نتیجه در آزمون های زبان دکتری را در خود دارد. دیگر نیازی نیست لغات غیرضروری و کم کاربردی که شاید اصلا در آزمون مورد استفاده قرار نگیرند را به خاطر بسپارید. تمامی لغات مهم و پرکاربرد آزمون های زبان دکتری در کتاب Fast Vocab بصورت کاملا دسته بندی شده جمع آوری شده اند. شما در این کتاب با بهره گیری از روش علمی لایتنر، لغات را به گونه ای حفظ خواهید شد که تا مدت ها آنها را فراموش نخواهید کرد.

ویژگی های مهم کتاب Fast Vocab

 • جامع بودن
 • حجم بسیار مناسب
 • دسته بندی موضوعی لغات
 • بکارگیری روش یادگیری ماندگار لایتنر
 • تست های طبقه بندی شده و جامع با پاسخ تشریحی
 • تطابق بالای لغات با آزمون های زبان

کتاب واژگان جامع تألیف استاد مهرداد زنگیه وندی است که در انتشارات جنگل به چاپ رسیده است.

کتاب درک مطلب جامع آزمون های زبان یا Fast Reading

فست ردینگ

کتاب درک مطلب جامع آزمون های زبان یا Fast Reading به آموزش مهارت های پاسخگویی سریع به سوالات درک مطلب آزمون های زبان دکتری می پردازد. مطالب کتاب برگرفته از منابع اصلی آزمون های تافل بوده و شامل نمونه متن های آزمون های مختلف با پاسخ تشریحی و ترجمه فارسی متن ها نیز می باشد. در کنار جامع بودن مطالب، حجم Fast Reading نیز به گونه ای است که می توانید ظرف مدت کوتاهی بصورت کامل بر مباحث آن تسلط یابید.

این کتاب نیز تألیف استاد مهرداد زنگیه وندی است که در انتشارات جنگل به چاپ رسیده است.

سخن پایانی

شاید دغدغه اصلی داوطلبان آزمون های زبان دکتری بعد از منبع، کمبود وقت باشد. لذا سعی کردیم در معرفی منابع، کامل ترین و جامع ترین کتاب هایی را که می توان با تکیه بر آنها و در زمان کوتاه نتیجه مناسبی را کسب کرد به شما معرفی کنیم.

منابع آزمون های زبان دکتری در ایران

57
این مطلب مفید بود ؟70
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی