سوره تکاثر
سوره تکاثر یکی از سوره های مکی است و در جزء 30 قرآن می باشد و فضیلت های زیادی برای ختم سوره تکاثر از زبان پیامبر(ص) و امامان بیان شده است.

فضیلت و برکات خواندن سوره تکاثر

سوره تکاثر، صد و دومین سوره از قرآن است که در جزء سی ام قرار دارد. این سوره در مکه نازل شده است.  سوره تکاثر میل انسان به زیاده خواهی و مال اندوزی را نشان می دهد. قرآن کریم می گوید:«ألهاکُمُ التَّکاثُرُ» یعنی شما روز و شب و همه ساعات را به زیاده خواهی و زیاده خواهی و زیاده خواهی سرگرم هستید. دراین بخش از دین و مذهب نمناک درباره آثار و برکات سوره تکاثر به تفصیل خواهیم پرداخت.

سوره تکاثر

علت نامگذاری سوره تکاثر

این سوره را تَکاثُر می نامند؛ زیرا این کلمه در اولین آیه آن آمده است. (دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی، ج2، ص1267)

تکاثر یعنی چشم و هم چشمی و مسابقه دادن با یکدیگر در بسیاری مال و جایگاه اجتماعی.(راغب اصفهانی، مفردات الفاظ القرآن، ذیل واژه «کثر»)

سوره تکاثر مردم را به دلیل مسابقه گذاشتن در جمع کردن مال و فرزند و یاور توبیخ می کند؛ خصلتی که آنان را از خدا و سعادت واقعی غافل می کند. این سوره همچنین تهدید می کند چنین افرادی خیلی زود نتیجه این سرگرمی های بیهوده را می بینند و در آینده ای نزدیک در مورد نعمت هایی که در اختیار آنان گذاشته شده، بازخواست می شوند.( طباطبایی، المیزان، 1974م، ج20، ص351-352)

در روایات آمده است مراد از نعمت، اهل بیت (ع) هستند. در فضیلت تلاوت این سوره نقل شده است قرائت آن همچون قرائت هزار آیه از قرآن است.

تعداد آیات و دیگر ویژگی های سوره تکاثر

سوره تکاثر 8 آیه، 28 کلمه، و 123 حرف دارد. این سوره از نظر حجمی جزو سوره های مُفَصَّلات (دارای آیات کوتاه) است.( دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی، 1377ش، ج2، ص1267)

قران کریم

ترتیب و محل نزول سوره تکاثر

سوره تکاثر جزو سوره های مکی و در ترتیب نزول، شانزدهمین سوره ای است که بر پیامبر (ص) نازل شده است. این سوره در چینش کنونی مُصحَف، صد و دومین سوره است و در جزء 30 قرآن جای دارد.

شأن نزول سوره تکاثر

این سوره درباره دو قبیله از قریش، فرزندان عبدمناف بن قصی و فرزندان سهم بن عمر، نازل شد. آنان به یکدیگر فخر فروختند که اشراف ما بیشترند. پس اشراف یکدیگر را شمردند. اشراف بنی عبدمناف بیشتر از گروه مقابل شدند. به همین دلیل فرزندان سهم گفتند مردگانمان را بشماریم، تا اینکه رفتند و قبر ها را دیدند و آن ها را شمردند. پس از این کار، فرزندان سهم بیشتر از فرزندان عبدمناف شدند؛ زیرا آنان در جاهلیت بیشتر از دیگران بودند.در تفسیر مجمع البیان چند شأن نزول دیگر برای این سوره بیان شده است.(طبرسی، مجمع البیان، 1372ش، ج10، ص811)

سوره تکاثر

فضیلت سوره تکاثر

از رسول خدا(ص) نقل شده که فرمودند:

هر کس سوره تکاثر را قرائت نماید در ملکوت ادا کننده شکر، خوانده می شود. ( الجامع الصغیر، ج2، ص234 )

هم چنین فرموده اند:هر کس سوره تکاثر را در هنگام خواب با نیت صادق قرائت نماید 70 هزار حسنه به او داده می شود و 70 هزار گناه از او پاک می شود و 70 هزار درجه به او عطا می شود. قرائت کننده این سوره می تواند از خانواده ، همسایه و دوستانش شفاعت کند و خداوند سختی های برخورد با فرشتگان نکیر و منکر را برای او هموار می سازد. ( الدرالمنثور، ج6، ص386 )

رسول خدا(ص) فرموده اند:

هر که سوره تکاثر را قرائت نماید خداوند درباره نعمت هایی که در دنیا به او داده است از او حسابرسی نکند و هر که هنگام باریدن باران آن را بخواند و وقتی آن را به پایان برد خداوند گناهانش را می آمرزد. ( تفسیرالبرهان، ج5، ص743 )

دعا کردن

امام علی(ع) در روایتی فرمودند:

این سوره درباره حقانیت عذاب قبر نازل شده است. ( الدرالمنثور، ج6، ص387 )

امام صادق(ع) فرمودند:

هر کس سوره تکاثر را در نمازهای واجب یا مستحب خود بخواند خداوند برای او اجر و ثواب صد شهید را بنویسد و هر که ان را در نماز مستحبی بخواند برای او ثواب 50 شهید نوشته می شود و در نماز واجبش چهل صف از فرشتگان به همراه او نماز می گزارند. ( ثواب الاعمال، ص125 )

در روایت آمده هر کس هنگام نماز عصر این سوره را بخواند تا غروب روز بعد در امان خواهد بود. ( تفسیرالبرهان، ج5، ص743 )

نماز خواندن

خواص ، آثار و برکات سوره تکاثر

1. به دست آوردن مالی عظیم

گفته شده هر کس سوره تکاثر را روز دوشنبه یا چهارشنبه 40 بار بخواند مال عظیم یابد و به خیری رسد که در ذهن و تصورات او نگنجد. (کشکول، افشاری ارومیه ای ، ص11 )

2.هدیه و خیر کثیر به اموات

در روایت امده که دو رکعت نماز با این کیفیت خیر کثیره دارد:

در روایت از رسول اکرم (ص) نقل است:

هر کس در شب اوّل قبر میّت (لیلۀ الدّفن) دو رکعت نماز بگزارد و در رکعت اوّل بعد از حمد دوبار سوره ی توحید و در رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره ی تکاثر را بخواند و بعد از آن بگوید:«اللّهُمّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها اِلی قَبْرِ ذلِکَ الْمَیِّتِ فلان» (یعنی:اللّهُمّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ، خدایا ثواب آن را به قبر فانی برسان  و به جای کلمه ی فلان نام میّت را ببردـ) ثواب آن به آن میّت خواهد رسید و این یکی از دو نماز (وحشت) است که در لیلۀ الدّفن خوانده می شود. (باقیات صالحات، ص٢١١)

مرگ

3. برآورده شدن حاجات

امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:22 بار سوره تکاثر را بخوانید در خلوت، و بعد از آن 1000 بار صلوات بفرستید و حاجت خود را بخواهید که خداوند نیز برآورده خواهد نمود. (درمان با قران، ص161 )

4. شفای بیماری فرزند

جهت شفای فرزند، پدر او در شب دوشنبه دو رکعت نماز بخواند بدین ترتیب:در رکعت اوّل بعد از حمد، یازده مرتبه سوره ی مبارکه ی تکاثر و در رکعت دوم بعد از حمد، سیزده مرتبه آن را بخواند و بعد از نماز تسبیح حضرت زهرا (س) را به جای آورد سپس به سجده رود و صد مرتبه صلوات بر پیامبر (ص) و آل (ع) او بفرستد در دل خود با خدا پیمان بندد چنانچه فرزندش از این بیماری شفا یابد در یکی از سجده های شکر چهارصد مرتبه صلوات بر پیامبر (ص) و خاندان (ع) او بفرستد آنگاه سر از سجده بردارد؛ و این عمل به تجربه رسیده است.( تحفه ی رضویه، ص٩٢)

5. ثواب فراوان

روزی رسول خدا (ص) به اصحاب خود فرمود:آیا کسی از شما می تواند روزی هزار آیه بخواند؟ عرض کردند:چه کسی می تواند روزی هزار آیه بخواند؟ فرمود:آیا کسی از شما توانایی آن را ندارد که سوره ی تکاثر را بخواند؟ (یعنی با هزار آیه برابری می کند).( بحارالانوار، ج٩٢، ص٣٣٦)

6. رفع سردرد

هر کس این سوره را بر صاحب سردرد بخواند دردش باذن الله زایل گردد.(درمان با قران، ص161)

رفع سردرد

متن سوره تکاثر همراه با ترجمه

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ حْمَـٰنِ الرَّ حِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ ﴿١﴾

تفاخر به بیشترداشتن شما را غافل داشت

حَتَّیٰ زُرْ تُمُ الْمَقَابِرَ ﴿٢﴾

تا کارتان و پایتان به گورستان رسید

کَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿٣﴾

نه چنین است زودا که بدانید

ثُمَّ کَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿٤﴾

باز هم نه چنین است زودا که بدانید

کَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْیَقِینِ ﴿٥﴾

هرگز چنین نیست اگر علم الیقین داشتید!

لَتَرَ وُنَّ الْجَحِیمَ ﴿٦﴾

به یقین دوزخ را می بینید

ثُمَّ لَتَرَ وُنَّهَا عَیْنَ الْیَقِینِ ﴿٧﴾

سپس آن را قطعا به عین الیقین درمی یابید

ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ ﴿٨﴾

سپس در همان روز است که از نعمت روی زمین پرسیده خواهید شد

فضیلت و خواص ختم سوره تکاثر + متن و روز قرائت

4.7377
این مطلب مفید بود ؟35621
منبع : بخش دین و مذهب نمناک /ن/س
وبگردی