استامینوفن
دانشمندان به زنان هشدار داده اند که هنگام بارداری در مورد مصرف استامینوفن احتیاط کنند زیرا این مسکن رایج ممکن است بر روی توان باروری کودکان پسر تاثیر منفی بگذارد.

اثرات استامینوفن در جنسیت جنین

قرص های استامینوفن جزء مسکن های معروف هستند که مورد استفاده قرار می گیرند اما اگر باردار باشید ، قبل از مصرف آن کمی بیشتر فکر کنید و در مورد آن مطالعه کنید . استامینوفن ها که ماده موجود درون قرص های مسکن می باشند گاهی اوقات می توانند در رشد جنین پسر تاثیرگزار باشند.

مطالعات نشان می دهد که استامینوفن می تواند از رشد هورمون مردانه تستوسترون در رویان جلوگیری کند و بنابراین خطر بد شکلی بیضه را در نوزادان پسر افزایش دهد اما کاهش سطح تستوسترون در مرحله جنینی همچنین برای رفتارهای مردانه در سن نوجوانی قابل اهمیت است و می تواند در آن تاثیر داشته باشد.

چنانچه در ادامه ی این بخش از نمناک بیشتر توضیح خواهیم داد محققان در طول تحقیقات گسترده در این مورد اعلام کرده اند که :ما به این نتیجه رسیدیم که کاهش سطح تستوسترون به معنای کاهش ویژگی های مردانه می باشد و آن را از حد لازم کم تر می کند . این موضوع همچنین می تواند روی تحریک جنسی تاثیرگزار باشد.

این مطالعات روی موش ها انجام گرفت و نشان داده شد که موش هایی که در دوران جنینی در معرض مصرف استامینوفن قرار گرفته بودند ، نمی توانستند به سادگی با موش های دیگر رابطه جنسی برقرار کنند . در این موش ها ویژگی های مردانه به خوبی ظهور پیدا نمی کند و روی جوانی آن ها نیز تاثیر گزار است و این نقص تنها مختص به دوران کودکی نیست.

دوزهای استامینوفن که در آزمایش موش ها تهیه شده بود ، به دوزهای مصرف استامینوفن در خانم های باردار نزدیک بود . به دلیل محدود بودن آزمایش های مربوط به موش ها ، نتایج را نمی توان تمام و کمال به انسان ها ربط داد . اگرچه که محققان تا حد زیادی به مضرات استامینوفن مخصوصا در دوران بارداری واقف شده اند.

استامینوفن در بارداری

کاهش رفتارهای مردانه

تستوسترون یک هورمون اولیه مردانه است که به رشد بدن مردانه کمک می کند و مغز مردان را پی ریزی می کند . رفتارهای مردانه در موش ها توسط محققان با ویژگی هایی همچون خشم بیشتر نسبت به موش های مرد گزارش شده است که توانایی آن ها برای ارتباط جنسی نیز بیشتر است و نیاز به ارضا شدن بیشتری در آن ها مشاهده می شود.

موش ها به شدت به این سه پارامتر واکنش نشان دادند . آن ها به دیگر ویژگی های مردانه حمله نکردند و مشکل آن ها در ناتوانی برای برقرار کردن رابطه جنسی بود که باعث می شد رفتار زنانه بیشتری در آن ها از جمله در ارضا شدن ایجاد شود.

بعد از مشاهده تغییرات الگوهای رفتاری ، مشاهدات و مطالعات به این نتیجه دست پیدا کردند که اثرات خاصی از کمبود تستوسترون در مغز بعد از مصرف استامینوفن وجود دارد.

نتایج به طور کاملا واضح نشان می دهد که آن قسمت از مغز که مسئول تحریک جنسی است ، در موش های در معرض مصرف تستوسترون تقریبا نصف موش های دیگر دارای نورون ها می باشد. بازداری از تولید تستوسترون همچنین نصف کردن میزان فعالیت در آن قسمت از مغز می شود که برای ویژگی های مردانه حائز اهمیت می باشد.

تاثیر استامینوفن بر جنین

تاثیر روی باروری زنانه

این مطالعات مشخصا روی تاثیر استامینوفن بر ویژگی های مردانه تمرکز کرده است اما نشان می دهد که مصرف استامینوفن در دوران بارداری همچنین می تواند تاثیر زیادی روی کبد موش های ماده داشته باشد.

مطالعات در سال 2016 نشان می دهد که خانم هایی که دو دوران بارداری استامینوفن مصرف کرده اند ، نسبت به خانم های باردار دیگر میزان تخمک کم تری دارند و در نتیجه به سرعت باعث ناباروی می شود اما با وجود این که استامینوفن مضر است ، به این معنا نیست که هرگز نباید آن را در دوران بارداری مصرف کرد.

قبل از مصرف این دارو باید به دقت فکر کنید . این روزها مصرف داروهای مسکنی مثل استامینوفن بسیار رواج پیدا کرده و افراد فراموش می کنند . استامینوفن هم یک نوع دارو است و همه داروها نیز دارای عوارض جانبی می باشند.

اگر بیمار هستید، باید این دارو را فقط در زمان هایی مصرف کنید که بدنتان نیاز طبیعی به آن را نشان می دهد . در کنار همه این موارد، یک مادر باردار و بیمار می تواند آسیب بیشتری به جنین وارد کند، تا یک مادری که استامینوفن مصرف کرده است.

افراد محقق در این امر تاکید دارند که یک خانم باردار باید راهنمایی های مربوط به مصرف دارو را تنها بر اساس تجویز پزشک خودش دنبال کند ، حتی اگر بخواهد داروی ساده ای مثل استامینوفن را مصرف کند.

اثرات منفی استامینوفن در جنسیت جنین

3.520
این مطلب مفید بود ؟146
منبع : medicalnewstoday / sciencedaily / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی