آسم نوزاد

رابطه آسم نوزاد و مواد شیمیایی در دوران بارداری

تاریخ انتشار : 17 خرداد 1396کد مطلب : 50745زمان مطالعه : 1 دقیقه
استفاده از مواد شیمایی و قرار گرفتن در معرض آن در دوران بارداری و شیردهی احتمال ابتلای نوزاد به آسم را افزایش میدهد.

استفاده از مواد شیمیایی در بارداری و آسم نوزاد

احتیاط در مورد تماس با مواد شیمیایی در دوران بارداری یک تصمیم عاقلانه است. زیرا ممکن است تمام مواد شیمایی در دسترس شما برای جنین تان خطرناک باشد.

قرارگیری مادر در معرض مواد شیمیایی در دوران بارداری و زمان شیردهی، ممکن است ریسک ابتلا کودک به آسم را افزایش دهد.

مواد شیمیایی موسوم به «فتالات»ها که برای نرم شدن و افزایش انعطاف پذیری پلاستیک استفاده می شوند، می توانند از طریق پوست، موادغذایی یا تنفس وارد بدن شوند.


آسم نوزاد

علت آسم نوزاد


مطالعات قبلی نشان داده اند که این ماده شیمیایی بر سیستم هورمونی تاثیر گذاشته و می تواند تاثیر معکوس بر متابولیسم یا قدرت باروری داشته باشد.

توبیاس پولته، عضو تیم تحقیق در دانشگاه هلمهولتز آلمان، در این باره می گوید:«نتایج مطالعه ما اثبات می کند که فتالات ها با دستگاه ایمنی تداخل پیدا کرده و به شکل قابل توجهی موجب افزایش ریسک ابتلا به آلرژی ها می شوند.»

در این مطالعه، تیم تحقیق نمونه ادرار زنان باردار و تاثیرش را بر خطر تولد نوزاد مبتلا به آلرژی بررسی کردند. به گفته این محققان، ارتباط کاملا مشخصی بین غلظت بالای متابولیت BBP (بنزیل بوتیل فتالات) در ادرار مادر و وجود آسم آلرژیک در کودک شان وجود داشت.

همچنین در آزمایش بر روی موش ها هم این مسئله تایید شد. از اینرو محققان تاکید دارند زنان باردار از قرارگیری در معرض مواد شیمیایی اجتناب نمایند تا ریسک ابتلا نوزادشان به آسم کاهش یابد.

رابطه آسم نوزاد و مواد شیمیایی در دوران بارداری

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ح
برچسب :
وبگردی