تنبلی

تحلیل روانشناسی علت تنبلی

کد مطلب : 35449زمان مطالعه : 3 دقیقه
تنبلی به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و نکوهیده است که بتدریج در وجود انسان به صورت عادت درمی آید و مانع از پیشرفت فرد میشود.

ریشه یابی علل تنبلی

از نظر روان شناسی، اهمال کاری یا تنبلی یعنی به آینده محول کردن کاری که تصمیم به اجرای آن گرفته ایم. به طور کلی، به تعویق انداختن کار، رفتاری ناپسند و ناراحت کننده است که پیامدهای ناخوشایندی در بر دارد و هرگز نمی توان از تاخیر در انجام کارها، به تصور و گمان بهتر ارائه کردن آنها دفاع کرد.

تنبلی به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و نکوهیده است که بتدریج در وجود انسان به صورت عادت درمی آید. پس با آن مبارزه کنید، زیرا پیامدهای تاخیر در کار، برای خود شخص نیز رنج آور است و احساسی که از این تاخیر در او ایجاد می شود، علاوه بر زیان های پیش بینی شده و نشده، شرمساری و بیزاری از خویشتن را نیز در بر دارد.

راه های زیادی وجود دارد که آدم بر این تنبلی غلبه کند اما چون امتحان کردن هر کدام از این راه ها خودش نیاز به کنار گذاشتن تنبلی دارد، ممکن است شما در یک دور باطل تنبلی پشت تنبلی بیفتید. پس اولین پیشنهاد این است که لااقل برای امتحان کردن این پیشنهاد ها باید یک بار خودتان تنبلی را کنار بگذارید.

"برای رسیدن به هدف هایم می دانم باید چه کنم، اما مهم نیست آنها را چقدر به خودم یادآوری کنم، در هرحال دست به کاری نمی زنم. تنبلی نمی گذارد!"

وقتی فردی در عین توانایی، کاری انجام نمی دهد و از تلاش کردن گریزان است، او تنبل است. اینگونه افراد از هر چیزی که تلاش و پشتکار نیاز داشته باشد فراری اند.

روانشناسان معتقدند که نمی توان تمام افرادی را که گوشه ای نشسته و دست به کاری نمی زنند، حقیقتا تنبل دانست.

 تنبلی

مشکلاتی مانند ترس از شکست زمینه ساز تنبلی هستند


مسائل دیگری در تنبل بودن فرد دخیل است که گاهی موضوع را پیچیده می کند. برخی از مشکلات زیر، فرد را به تنبلی می اندازد:

مشکلاتی که زمینه ساز تنبلی هستند :


1- ترس از شکست
بسیاری از افراد با به تعویق انداختن کارهایی که آنها را به هدف شان می رساند، خود، مانع موفقیت شان می شوند.

این افراد معمولا نسبت به خود قضاوت بسیار ضعیفی دارند.

آنها می ترسند، اگر تلاش هم بکنند، به نتیجه ای نرسند و صرفا بی کفایتی شان مشخص خواهد شد و اوضاع شان بدتر می شود.

بنابراین تصمیم می گیرند هیچ کاری انجام ندهند.

2- ترس از موفقیت
ترس از موفقیت، برادر ترس از شکست، است. بسیاری از مردم به طور ناخودآگاه نگران هستند که اگر موفق شوند، از سوی دیگران تهدید خواهند شد.

بنابراین با حرکت نکردن و انجام ندادن فعالیتی خود را از هرنوع تهدیدی مصون نگه می دارند.

به طور مثال زنی که همسرش مردی بسیار سنتی است، می ترسد درآمدی بیشتر از شوهرش داشته باشد که مبادا زندگی شان دچار آشفتگی شود.

3- به دنبال رفاه
همه ما به دنبال آسایش و رفاه هستیم. اما گاهی نمی دانیم آن را چگونه به دست آوریم و دست به رفتارهای بیهوده می زنیم و دیگران را وادار می کنیم برای ما کارهایی انجام دهند.
مثلا ممکن است هنگام مهمانی رفتن لباس مان را اتو نزنیم زیرا می دانیم همسر یا مادرمان نمی تواند این شلختگی را تحمل کند و به جای ما آن را اتو می زند و صرفا می گوید:" خیلی تنبل هستی."

4- ترس از توقع
افرادی که " استانداردهای پایینی برای زندگی شان در نظرمی گیرند" اغلب به گونه ای عمل می کنند تا جلوی توقعات بالای دیگران را بگیرند.

آنها معمولا برای خود برنامه ریزی نمی کنند تاجایی که اطرافیان شان برای آنها برنامه ای در نظر می گیرند و سپس بدون هیچ نگرانی و احساس مسئولیتی آن برنامه ها را که معمولا چندان سنگین هم نیستند انجام می دهند و از توقعات اضافی دیگر مصون می مانند.

5- پرخاشگری منفعلانه
ترس از دعوا و کشمکش با دیگران در اعماق وجود بسیاری از ما نهفته است و نگران هستیم که بیان ناراحتی و رنجش هایمان موجب آزردگی و جدایی شود و سپس احساس نارضایتی را به طور غیرمستقیم و از طریق تنبلی، به طوری که دیگران را برنجاند، نشان می دهیم.
6- افسردگی

علایم رایج افسردگی شامل عدم انگیزه، خستگی و فقدان احساس لذت (حتی مواردی که قبلا مورد علاقه فرد بوده است) می باشد.

افرادی که دچار افسردگی می شوند، حوصله انجام دادن کاری را ندارند و البته از وضعیت خود خشمگین هستند و این خشم، وضعیت روحی آنها را نیز بدتر می کند.

نفرت از خود به سبب تنبلی میان افرادی که به افسردگی مبتلا هستند رایج است.

تحلیل روانشناسی علت تنبلی

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
برگرفته از زندگی آنلاین / م.ف
برچسب : روانشناسی
وبگردی