بن سلمان

صحبت های بن سلمان در مورد ایران دریک رسانه آمریکایی

تاریخ انتشار : 28 اسفند 1396کد مطلب : 65980زمان مطالعه : 3 دقیقه
بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی ادعا داشت که عربستان بسیار بالاتر از ایران می باشد.

 صحبت های بن سلمان در رابطه با ایران

ولی عهد عربستان سعودی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی مدعی شد که ایران با رسیدن به برابری با عربستان سعودی فاصله دارد.

«محمد بن سلمان»، ولی عهد عربستان سعودی در اولین مصاحبه تلویزیونی اش با یک شبکه خبری آمریکایی، درباره مسائل مختلف اظهار نظر کرده است.
 
بن سلمان در پاسخ به پرسش مجری شبکه خبری سی بی اس، درباره نقش عربستان سعودی در حمله به برج های دو قلوی نیویورک در تاریخ 11 سپتامبر سال 2001 میلادی گفت:«در حملات 11 سپتامبر، اسامه بن لادن (رهبر سابق القاعده) 15 سعودی را در راستای هدفی آشکار به خدمت گرفت. طبق اسناد سیا و تحقیقات کنگره، اسامه بن لادن می خواست بین خاورمیانه و غرب و بین عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا اختلاف ایجاد کند.»
 
بن سلمان همچنین مدعی شد قوانین سخت گیرانه در کشورش، از سال 1979 آغاز شده و نسل او، قربانی این جریان شده است. 
 
ولیعهد عربستان
بن سلمان :ایران فاصله زیادی برای برابری با عربستان دارد
 
او در جواب مجری که عربستان سعودی قبل از سال 1979 میلادی چگونه بوده گفت:«ما همانند سایر کشورهای خلیج[فارس] زندگی بسیار عادی ای داشتیم. زنان رانندگی می کردند؛ در عربستان، تئاتر وجود داشت. زنان همه جا کار می کردند؛ تا حوادث سال 1979 میلادی، آدم هایی عادی بودیم که مانند هر کشور دیگری در دنیا توسعه پیدا می کردیم.»
 
ولی عهد سعودی در بخش دیگری از اظهاراتش، درباره دستگیری شمار زیادی از اقتصاددانان، روحانیون و نواندیشان و سرکوب آنها گفت:«عربستان سعودی به موازین حقوق بشر معتقد است. در واقع ما به مفهوم حقوق بشر معتقدیم، اما در نهایت استانداردهای عربستان سعودی همان استانداردهای آمریکا نیست. نمی خواهم بگویم کمبودهایی نداریم. حتماً داریم، اما طبیعتاً برای رفع این نقائص کار می کنیم.»
 
بن سلمان همچنین مدعی شد با بازداشت شمار زیادی از شاهزاده های ثروتمند توانسته 100 میلیارد دلار از سرمایه های سعودی را باز گرداند. 
 
او در پاسخ به اینکه چه مقدار پول بازگردانده شده است گفت:«رقم آن بالغ بر 100 میلیارد دلار است ولی هدف اصلی ما این رقم یا هیچ رقم دیگری نبود. برنامه ما گرفتن پول نبود، بلکه مجازات فساد بود و ارسال این پیام که هر کسی فساد کند با او طبق قانون برخورد خواهد شد.»
 
محمد بن سلمان، در خصوص گزارش ها درباره اینکه خود او به رغم برنامه های ادعایی اش برای مبارزه با فساد، زندگی اشرافی دارد گفت:«زندگی خصوصی ام چیزی است که می خواهم آن را برای خودم نگه دارم و نمی خواهم توجه دیگران را به آن جلب کنم. اگر بعضی روزنامه ها می خواهند چیزی درباره آن بگویند به خودشان مربوط می شود. درباره هزینه کردهای شخصی ام هم باید بگویم که من آدم ثروتمندی هستم و فقیر نیستم. گاندی یا ماندلا نیستم. من یکی از اعضای خاندان حاکمیت هستم که صدها سال قبل از بنیان گذاری عربستان سعودی، وجود داشته اند. ما مالک قطعه زمین های بسیار بزرگی هستیم و زندگی شخصی من، همان چیزی است که 10 یا 20 سال پیش بود.»
 
محمد بن سلمان بار دیگر ادعاها درباره ایران را هم تکرار کرده و کشورمان را به تلاش برای گسترش نفوذ در یمن متهم کرده است. 
 
ولی عهد عربستان ادعا کرد:«ایدئولوژی ایران به بخش هایی از یمن نفوذ کرده بود. در آن زمان، این گروه شبه نظامی (انصارالله) در حال برگزاری مانورهای نظامی و استقرار موشک درست در مجاورت مرز ما بودند. فکر نمی کنم آمریکا بخواهد روزی شاهد حضور شبه نظامیانی در مکزیک باشد که موشک به سمت واشنگتن، نیویورک و لس آنجلس شلیک می کنند.»
 
وی که پیش از این نیز، ادعاهای اثبات نشده متعددی را علیه کشورمان مطرح کرده است، بار دیگر گفت:«متأسفانه، ایران در حال ایفای نقشی مخرب است. حکومت ایران روی ایدئولوژیِ صِرف بنا شده است. بسیاری از عوامل القاعده در این کشور محافظت می شوند و ایران از تحویل آنها به قانون و استرداد آنها به ایالات متحده امتناع می کند.»
 
بن سلمان در پاسخ به اینکه آیا رقابت با ایران بر سر اسلام است گفت:«ایران، رقیب عربستان سعودی نیست. ارتش ایران جزو پنج ارتش برتر در جهان اسلام نیست. اقتصاد ایران از اقتصاد عربستان بزرگتر نیست. ایران با رسیدن به برابری با عربستان سعودی، فاصله دارد.»
 
ولی عهد شاه سعودی در پاسخ به این سؤال که آیا کشورش برای مقابله با ایران به سلاح های هسته ای نیاز دارد، گفت:«عربستان سعودی خواستار دست یابی به سلاح های هسته ای نیست اما اگر ایران سلاح هسته ای تولید کند، ما هم همین کار را خواهیم کرد.»

صحبت های بن سلمان در مورد ایران دریک رسانه آمریکایی

2.912
این مطلب مفید بود ؟75
برگرفته از فارس / ک.ک
وبگردی