آب تصفیه شده
تفاوت های میان آب معدنی و تصفیه شده را با آب لوله کشی می توانید در ادامه این مطلب مشاهده نمایید.

تفاوت آب معدنی و تصفیه شده با آب لوله کشی

  • سه آب مهم برای نوشیدن کدامند؟
  • آب معدنی یا آب لوله کشی شهری کدام بهتر است ؟
  • آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی بهتر است یا خریدن آب بطری شده ؟ 
مقدمه :
بدلیل حس بی اعتمادی و پیروی از یک الگوی قدیمی به کیفیت آب لوله کشی شهری، باعث شده تا اکثر شهروندان خود را به خرید آبهای بطری عادت دهند. این پدیده گاها به دلایل نامفهومی منجر می شود و علت اصلی آن مشخص نیست، با وجود آنکه سالانه در کشورمان سازمان بهداشت آب اقدام به تهیه گزارش و نمونه برداری از آب های شهری می کند و در اکثر موارد گزارش مثبتی از کیفیت آب شرب شهروندان تهرانی ارائه می دهد ولی با این وجود تقاضا برای خرید آبهای بطری شده پلاستیکی روز به روز افزایش می یابد.

آب بطری شده پلاستیکی

این آبها امروزه با دو مفهموم متفاوت که با نام های آنها آشنا هستید به بازار عرضه می شوند، آب معدنی و آب آشامیدنی. اما بیایید کمی بیشتر درباره آنها بدانیم، پس درادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آب معدنی چگونه بدست می آید؟

آب معدنی همانطور که از اسمش پیدا است، از آب های چشمه های طبیعی بدست می آید، بدلیل وجود منابع غنی از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن، منگنز و ... به آنها آب معدنی گفته می شود، حال ممکن است این آبها دارای مقادیر کمی ناخالصی باشند که با استفاده از فیلترهای ارزان قیمت و عبور از اشعه ی ماوراء بنفش علاوه بر ضدعفونی و میکروب زدایی، از لحاظ طعم ، مزه و بو نیز بواسطه فیلترهای کربنی و میکرونی بهبود پیدا میکنند.

آب آشامیدنی چیست ؟

آب آشامیدنی به آبی گفته می شود که یا از طریق آب چاه و یا تصفیه کردن آب لوله کشی بدست می آید، آنها را با استفاده از فیلترهای گرانقیمت و دستگاههای تصفیه آب صنعتی به آب مناسب برای نوشیدن تبدیل می کنند و درون بطری میریزند که به این نوع آب، " آب آشامیدنی" گفته می شود.

آب لوله کشی شهری

در اکثر شهرهای ایران مخصوصا شهرهای بزرگ کیفیت آب لوله کشی شهری بمراتب از سایر نقاط بهتر و راضی کننده تر است، اما ما نیز میدانیم در برخی از شهرهای دیگر و یا اطراف همان شهرهای بزرگتر مناطقی وجود دارند که مردمان آن ناحیه دسترسی به آب تمیز و سالم ندارند. این برای ما جای نگرانی دارد که بسیاری از شهروندان در خطر بیماریهای ناشی از مصرف آب آلوده قرار خواهند گرفت.

جدول استاندارد شماره 1053 آب آشامیدنی ملی ایران :

تصفیه آب

ما در این مقاله به بررسی آب لوله کشی شهر تهران می پردازیم، آب لوله کشی شهر تهران طبق گزارش سالانه سازمان بهداشت ایران در سال 1397 خورشیدی ، در 95% از مناطق شهری منطبق با استاندارد جهانی و ملی ایران است و طبق گزارش سازمان بهداشت که همه ساله چندین نوبت از آب های مناطق مختلف را مورد بررسی دقیق قرار میدهد خبرهای خوبی در این رابطه گزارش می شود. 

آب لوله کشی شهر تهران بزرگ

 

شهر تهران بزرگ دارای چندین تصفیه خانه است که این تصفیه خانه ها آب های حاصله از پشت سد را از لحاظ میکروبی و غلظت مواد آلاینده آب، بررسی کرده و سپس توسط تلمبه خانه ها از طریق لوله های زیرزمینی به منازل شهروندان هدایت می کنند، اما ممکن است آب در این مسیر طولانی بواسطه فرسوده بودن لوله ها و ورود آلوده کننده های خاک به آنها و یا قدیمی و فرسوده بودن تاسیسات بکار رفته در اکثر خانه های شهری از لحاظ مزه یا بو دچار تغییراتی گردد، این تغییرات، اکثر شهروندان تهرانی را به فکر خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می اندازد اما استفاده از سیستم های آب تصفیه کن علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز می باشند . 

طبق گزارش سازمان بهداشت اروپا در سال 2017 حدودا 95% از آب های شهری مورد آزمایش قرار گرفت، نتایج حاصله بسیار شگفت انگیز بود زیرا هیچگونه آلودگی میکروبی که سلامتی شهروندان اروپایی را به خطر اندازد در آب های لوله کشی شهری پیدا نشد.
اما این گزارش باعث نشد که مردم اروپا در سال 2017 مبلغ 280/000/000 میلیارد دلار صرف خرید آب های بطری شده معدنی نکنند! این آمار و ارقام نشان میدهد که علارغم گزارش این سازمان ، مافیای شرکت های تولیدی آب معدنی یا آب های بطری شده آشامیدنی تبلیغات و کمپین های وسیعی برای بدبین کردن ذهن شهروندان به آب لوله کشی براه انداخته اند و متاسفانه در این راه نیز به موفقیت های زیادی رسیده اند.
تصفیه آب خانگی
 
اگر در منطقه ای زندگی میکنید که آب چاه یا لوله کشی شما مناسب نیست ما به شما 2 پیشنهاد میدهیم، ابتدا قبل از تصمیم گیری بهتر است مقداری از آن آب را به آزمایشگاه بفرستید تا مطمئن شوید آب شرب شما در چه وضعیتی قرار دارد، اگر به این نتیجه رسیدید که آب مصرفی شما سالم است و فقط مقداری املاح رسوبی دارد و یا طعم خوبی ندارد بهتر است از دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون استفاده کنید، این سیستم ها بسیار ارزان بوده و با قیمت کمی میتوانید آنها را تهیه کنید، حال شاید این سوال در ذهنتان باشد اگر آب دارای آلودگی هایی مانند نیترات، انگل، باکتری و ... باشد چه نوع دستگاهی باید تهیه کنید؟ بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی که میتوانید برای این منظور خریداری کنید روش اسمزمعکوس یا RO است که بواسطه ی داشتن فیلترهای قوی می تواند هرگونه آب آلوده را تبدیل به آب آشامیدن سالم و گوارا نماید.

صرفه جویی در مصرف آب

امروزه با توجه به محدود شدن آب های شیرین دسترسی مردمان به استفاده از آن بسیار کم شده، راه های زیادی برای صرفه جویی در مصرف آب وجود دارد که بهتر است به آنها عمل کنیم، آب یک مایع حیاتی مهم در سیاره ی ماست ولی محدود است، پس بهتر است آب را بهینه و درست مصرف کنیم.
برای خرید یا مشاوره در خصوص خرید انواع سیستم های آب تصفیه کن میتوانید با شماره تلفن 66302642-021 دفتر مرکزی تهران شرکت انرژی پویآب پارس یا از طریق مراجعه به آدرس اینترینتی ما https://aqua-classic-2.ir  تماس حاصل فرمایید.

تفاوت آب معدنی و تصفیه شده با آب لوله کشی

45
این مطلب مفید بود ؟41
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی