همسران
همه افراد در زندگی شخصی خود ممکن است عادت های عجیب و غریبی داشته باشند اما اگر آستانه تحمل همسران پایین باشد، همین عادت ها می توانند به نشانه های بی احترامی و شکایت تبدیل شده و باعث بروز اختلاف و درگیری شود.

رفع مشاجره همسران با 5 گام موثر و تضمینی

ناسازگاری و اختلاف میان همسران، اغلب ناخودآگاه ایجاد و تشدید می شود. با آگاهی از زمان و شرایط دقیق ناسازگاری، می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

ناسازگاری و اختلاف بین بیشتر زوج ها ناخودآگاه ایجاد و تشدید می شود. بسیاری از آن ها بدون اینکه بدانند و متوجه باشند، طرف مقابل را می رنجانند و دلخور و عصبی می شوند و به همین دلیل در زمان مشاجره، تحریک پذیر و حساس می شوند. حل تعارض از مهارت های بین فردی است که می توان به شیوه ای نظام مند از آن برای حل و فصل اختلافات بین همسران استفاده کرد. فن هایی که در ادامه می خوانید به شما کمک می کند ناسازگاری ها را در روابط بین خود و همسرتان مدیریت کنید. ابتدا بهتر است نشانه های وجود تعارض را در همسران بشناسید.

برخی از مهم ترین نشانه های هشداردهنده در مشاجرات همسران

اگر در طول هفته دست کم در 3 موقعیت از موقعیت های ذیل قرار می گیرید، یعنی زندگی شما سرشار از تعارض است:
نمی توانید با همسرتان درباره موضوعی خاص با آرامش صحبت کنید.
درباره هر موضوع اختلافی فریاد می زنید و به یکدیگر توهین می کنید.
در بیشتر اوقات روز ترشرویی می کنید و با همدیگر حرف نمی زنید.
به طور مداوم از یکدیگر عصبانی می شوید و بی دلیل و طولانی مدت با هم صحبت نمی کنید.

گام به گام تا حل تعارض

مرحله توقف:

وقتی مشاجره و درگیری بالا می گیرد، یکی از همسران باید ادامه بحث را متوقف کند و هر دو فضای مشترکشان را ترک کنند و به اتاق جداگانه ای بروند.

مرحله تایم اوت :

توقف درگیری به معنای حل وفصل مشکل نیست، بلکه مهلتی است تا طرفین آرام شوند و به حالت عادی بازگردند. زن وشوهر ، در حین مشاجره هیجان زده می شوند. وقتی این اتفاق می افتد، میزان ضربان قلب، تنفس، نبض و هورمون آدرنالین خون افزایش می یابد. یکی از اهداف این مرحله، آرام کردن افراد است. هر فرد به اتاقی می رود و 15-10 دقیقه بی سروصدا می نشیند. در این فرصت، دست تان را روی شکم بگذارید و نفس بکشید. کم کم سرعت نفس کشیدنتان را کم کنید و عمیق تر نفس بکشید. پس از چند لحظه آرام خواهید شد.
 
همسران 

مشاجرات همسران 

مرحله بازگشت:

وقتی آرام شدید، بازگردید و آرام درباره مشکل پیش آمده با همسرتان صحبت کنید. اگر هنوز احساس آرامش نمی کنید، بحث درباره مشکل را به زمان دیگری موکول کنید.

مرحله گوش دادن فعال:

برای اینکه با نیازها و نگرانی های همسرتان درباره مشکل پیش آمده آشنا شوید، باید با دقت به صحبت هایش گوش کنید و با طرح سوال های گوناگون، مطمئن شوید منظور وی را درک کرده اید. حرف هایش را قطع نکنید. نیازها و نگرانی هایش را یادداشت کنید. خلاصه ای از نگرانی ها و نیازهای همسرتان را بازگو کنید تا متوجه شود به حرف هایش گوش داده اید.

مرحله گفت وگوی محترمانه:

پس از گوش دادن به همه حرف های همسرتان، از نیازها، نگرانی ها و مسائلی که باعث ناراحتی شما شده، با آرامش و احترام سخن بگویید. همسرتان را سرزنش نکنید. در جست وجوی راه حلی باشید. از او بخواهید خلاصه حرف های شما را بازگو کند. او نیز باید به نیازها و نگرانی های شما توجه کند و آن ها را به یاد بسپارد.گاهی در شرایطی که رسیدن به توافق دشوار است، درخواست کمک از فرد سوم سودمند است.

در گفت وگو برای حل تعارض با همسر خود این نکات را رعایت کنید:

1- ارتباط چشمی را حفظ کنید: وقتی همسرتان حرف می زند، به چشم هایش نگاه کنید و با این کار نشان دهید به صحبت هایش توجه می کنید. هر3-2 دقیقه یک بار، حرف هایش را جمع بندی و بازگو کنید. این روش به همسرتان که ممکن است آشفته و عصبی باشد، کمک می کند به آسانی و با اطمینان، احساس هایش را به زبان بیاورد. استفاده از زبان بدن با حرکت هایی مانند تکان سر، او را به حرف زدن تشویق می کند.
2- آرامشتان را حفظ کنید:وقتی اختلاف و درگیری اوج می گیرد، حفظ آرامش دشوار است. وقتی مشاجره و ردوبدل شدن عبارت ها و کلمات نامناسب افزایش می یابد و خشم بر دو طرف حاکم می شود، نتیجه ای جز بروز احساس های بد و آسیب دیدن ندارد. بهترین راه برای مهار مشاجره و نزاع، پیشگیری است. این توصیه برای پیشگیری از اختلاف و درگیری به شما کمک می کند.
3- به درک متقابل برسید: شاید مهم ترین عامل در هر رابطه، تحمل است. تحمل، توانایی است که به سادگی می توان به دست آورد و به دیگران نیز منتقل کرد. همچنین، تحمل، به معنای احترام به نیازهای یکدیگر است. برای اجرای موفقیت آمیز این نکته باید خودخواهی و غرور را کنار گذاشت و از همدلی و درک متقابل استفاده کرد.
4- هدیه را فراموش نکنید: خشم زمانی نمایان می شود که افراد، احساس قدرشناسی و رضایت نکنند. آن ها در این زمان، عصبی، فرسوده و افسرده می شوند. همسران باید برای پیشگیری از بروز چنین علایم و نشانه هایی، روش های نشان دادن محبت و برقراری ارتباط دوستانه را بیاموزند. با دادن هدیه، دسته گل، کارت تبریک و به زبان آوردن جمله کوتاه «دوستت دارم» می توان محبت را بروز داد و زمینه برقراری ارتباط دوستانه را فراهم کرد.
5- وقت شناسی را رعایت کنید: درخواست ها باید در زمان مناسب بیان شود. اگر یکی از زوجین از همسر خود که مشغول کار است، درخواستی کند، پاسخ او به احتمال زیاد از روی حوصله و خوشایند نخواهد بود. همسران باید زمان مناسبی برای بیان درخواست های خود انتخاب کنند.
6- منبع تامین سوخت عاطفی همسرتان شوید: مخزن سوخت عاطفی افراد باید با اعتمادبه نفس و احساس های مثبت پرشود تا انرژی لازم برای زندگی فراهم شود. همسران باید برای پر نگه داشتن این مخزن به یکدیگر احترام بگذارند، همدیگر را تشویق و کلمه های محبت آمیز نثار هم کنند.
7- به همسرتان حس امنیت را القا کنید:به همان میزان که همسر خود را می شناسید، ممکن است از افکار او هم بی اطلاع باشید. هرگز نباید تصور کنید از تمام نیازهای همسرتان آگاهید و آن ها را برآورده می کنید. این موضوع به شما کمک می کند درباره نیازهایش از او بپرسید. نتیجه این کار، القای احساس امنیت و احترام به همسر است.
8- در حل هر مسئله اولویت شما حفظ حریم خانواده باشد: گاهی اتفاق هایی می افتدکه فرزندان و خویشاوندان کلمات تند و زننده ای از همسران می شنوند که ناشی از اختلاف سلیقه آن هاست. برای جلوگیری از بروز این اتفاق ها، زن و شوهر پیش از تصمیم گیری و ابراز نظر درباره مسائل مختلف نزد دیگران باید از نظرات یکدیگر آگاه باشند. حفظ احترام همسر و حریم خانواده و ابراز احساس های مثبت به همسر در حضور دیگران مهم است. این کار می تواند باعث رفع کدورت و استحکام رابطه زن و شوهر شود.

ناسازگاری ها را در روابط بین خود و همسرتان مدیریت کنید

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از خراسان -/ ر
وبگردی