پایتخت 5

آیا سریال پایتخت 5 به ماه رمضان میرسد؟!

تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1396کد مطلب : 48164تعداد نظرات : 2 نظر
پایتخت 5 نام سریال طنزی به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه کنندگی الهام غفوری است که در فصل پنجم خود با حواشی زیادی همراه شده است.

آخرین اخبار از زمان پخش پایتخت 5

پایتخت 5 نام سریال نام آشنایی است که چهار سری موفق خود را پشت سر گذاشته است و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است که بی صبرانه منتظر پخش سری پنجم این سریال طنز زیبا هستند اما خبرهای ضد و نقیضی درباره زمان پخش پایتخت 5 وجود دارد.

سریال «پایتخت» همواره با استقبال بسیار بالایی از سوی مخاطبان همراه بوده است، اما این سریال موفق در سری پنجم خود با حواشی همراه شده است.
چند روز پیش بود که خبر توقف سریال پایتخت در رسانه ها منتشر شد. در حقیقت طبق خبر منتشر شده رسمی 25 فروردین بعنوان تاریخ آغاز تصویربرداری پایتخت 5 اعلام شده بود و حالا با گذشت چند روز از این تاریخ، هیچ اتفاق جدیدی نیافتاده و از قضا هیچ تکذیبی هم نسبت به این خبر صورت نمی گرفت.

حواشی سریال پایتخت 5

در این میان طی روزهای اخیر برخی شنیده ها حاکی از این بود که این بار، تغییر لوکیشن و تست گریم و آماده نبودن شرایط، دلیل تاخیر نبوده و این بار برخی مسائل پیش آمده میان گروه سازنده و سازمان هنری اوج بعنوان تهیه کننده کار، عامل توقف پروژه محبوب پایتخت شده است.

اما بین همه هیاهوهای صورت گرفته این نکته از همه قوی تر بود که به نظر می رسد سازمان اوج بعنوان سازمان تهیه کننده این پروژه از برخی زمزمه ها و گفتگوهای عومل اصلی پایتخت و برخی اظهار نظر های دو پهلوی ایشان گلایه مند شده اند.نکته ای که در مصاحبه های برخی عوامل سریال نیز کاملا مشهود است و دائم بر این نکته تاکید کرده اند که هویت سازمان اوج ارتباطی به محتوای پایتخت 5 ندارد و این سازمان تنها سرمایه گذار این مجموعه است و از قضا مایل به این همکاری هم هست. چیزی شبیه اسپانسر سری قبل با همان میزان دخالت در محتوا و میزان بالای شوی تلویزیون.

سریال پایتخت 5

سریال پایتخت 5 کاری از سیروس مقدم

بررسی صحت این ادعا زمانی مشخص می شود که کمی به عقب برگردیم و تولیدات سازمان اوج را بررسی کنیم. اوج با بیلبوردهای «صداقت امریکایی» برای اولین بار شناخته شد، بیلبوردهایی که هر چند بسیار پرحاشیه بود ولی هیچ نام و نشانی از سازمان اوج نداشت. این نهاد فرهنگی با ساخت ایستاده در غبار و بادیگارد، ادبیات خود در سینما را نشان داد و در کنار آن هم با تولید مستندهای متعدد در فرم های مختلف، عهده دار بخش مهمی از آنتن رسانه ملی شد، مستندها و تولیداتی که بسیاری از آنها بدون نام و نشان سازمان اوج به پخش می رسد و بعید است مردم عادی جامعه با دیدن مستندها به نام و نشان سازمان تهیه کننده آنها پی ببرد. همه اینها یعنی اوج در عمل نشان داده که بیش از اسم و لوگوی خود، به دنبال محتوای مورد نظرش است.

با این اوصاف بعید به نظر می رسد که ادعای سرمایه گذارِ صرف بودن سازمان اوج در پروژه پایتخت و عدم دخالت این سازمان به فیلمنامه و تمایل این سازمان به دیده شدن در میان مردم، محلی از واقعیت داشته باشد. صداقت امریکایی، آسمان من، بادیگارد، ایستاده در غبار، سریال های در دست ساخت مجموعه و حتی محصولات هنری مانند موشن گرافیک ها و طرح ها و... نشان از دقت این سازمان در محتوای محصول و عدم تمایل به نمایش نام و نشان خود دارد و بعید است این بار درباره پایتخت با مورد استثنائی روبرو باشیم. البته در کنار این مساله، بنیه مالی مورد نیاز برای تولید پایتخت5 هم موضوع جدی ای است.

بی شک اگر سازمان صدا و سیما توان تامین بودجه این سریال را داشتند اساسا اوج وارد این قصه نمی شد و چنین همکاری ای اصلا به میان نمی آمد و پایتختی ها به چنین همکاری تن در نمی دادند. مشخص است که نیاز مبرم پایتخت به سرمایه اوج، آنها را به سمت این نهاد فرهنگی سوق داده تا بتوانند سری محبوب خود را تولید کنند و این یعنی به خطر افتادن این همکاری به معنای به خطر افتادن پروژه پایتخت 5 است. و به اینها اضافه کنید زیاده خواهی برخی تهیه کنندگان سابقه دار سیما را که تنها برای کسب سود مالی بیشتر از قرارداد با صداوسیما به حرکاتی عجیب دست می زنند و حاضر به پخش اثر خود نمی شوند، چیزی شبیه ماجرای کلاه قرمزی که در سالهای اخیر همواره وجود داشت ولی نوروز 96 علنی شد به بیانیه و مخالفت و عدم پخش این سریال محبوب ختم شد.

اما در همین زمینه الهام غفوری تهیه کننده مجموعه پایتخت حرف دیگری برای گفتن دارد. او گفت:سری پنجم پایتخت با قدرت مراحل پیش تولید خود را سپری می کند و شایعات خیلی محل توجه نیستند.

وی همچنین معتقد است کاری که قرار است در لوکیشن های مختلف در داخل و خارج کشور ساخته شود، قطعها هماهنگی بیشتری می طلبد و اگر جابه جایی در زمان کلید خوردن پیش بیاید، خیلی جای تعجب ندارد.

یکی از نکاتی که غفوری بر آن تاکید دارد میزان قسمت های سریال پایتخت است. او عنوان می کند که سری پنجم پایتخت در 13 تا 15 قسمت ساخته خواهد شد. نکته ای که این شائبه را به وجود می آورد که شاید پایتخت قرار نیست ماه رمضان به پخش برسد.

غفوری در پایان این گفت وگو گفت:پایتخت 5 مانند سری های قبلی خانواده محور است و تلاش شده تا با خلق قصه های جدید همچنان مخاطبان این سریال پربیننده را راضی نگه داشت.

آیا سریال پایتخت 5 به ماه رمضان میرسد؟!

3.880
این مطلب مفید بود ؟6119
برگرفته از خبرگزاری فارس / م.ف
2 نظر به ثبت رسیده است
داودیان1397-01-19
به نظر بنده عوامل مجموعه پایتخت سلایق و انتخاب بیننده را نادیده گرفته اند، و به سلیقه ما توهین نموده اند. من بیننده پایتخت را به عنوان یک مجموعه طنز و به این دلیل انتخاب کرده ام. اگر تمایلی به موضوع جنگ و داعش داشته باشم آنرا در جای دیگری جستجو می کنم.
11
مریم امیری1397-01-23
هرکسی سلیقه ای داره ولی پایتخت ۵شایدیکی دوقسمتش کمی ترسناک وغمگین بود ولی تواین فیلم حتی دراوج ناراحتی هاشون شادی هم میکردن خوش بودن به نظرمن خیای عااالی بودکه ببینده می فهمونه که همیشه توهرشرایطی شادبود باتشکرر
10
وبگردی