زلزله
در این مطلب تعدادی از مخرب ترین زلزله های تاریخ را که در قرن های اخیر اتفاق افتاده اند، بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

زلزله های بزرگ و مخرب تاریخ

بزرگترین زلزله های جهان تاکنون در گوشه و کنار مختلف دنیا اتفاق افتاده اند. وقوع زلزله که یکی از دردناک ترین بلایای طبیعی در دنیاست، خسارت های جانی و مالی بسیاری را می تواند به همراه داشته باشد. در این مقاله به بزرگترین و شدیدترین زلزله های جهان می پردازیم.

زلزله یا همان زمین لرزه نتیجه آزاد شدن سریع و ناگهانی انرژی از پوسته زمین است که در نتیجه باعث ایجاد امواج ارتعاشی می شود. امروز معمولا زلزله های زیر 3 ریشتر غیر محسوس می باشد و در مقابلزلزله های بالاتر از 6 ریشتر خسارت های سنگینی به بار می آورد.

لیست بزرگترین زلزله های رخ داده در تاریخ جهان

1-قدرتمندترین زلزله ای که در تاریخ ثبت شده زلزله 9.5 ریشتری شیلی در سال 1960 است که در حدود 2هزار کشته و 2میلیون بی خانمان بر جای گذاشت. البته دلیل تلفات کم این زلزله بزرگ عمق زیاد آن بوده است.

بزرگترین زلزله ها

بزرگ ترین زلزله ی دنیا

2- زلزله 9.2 ریشتری در بخش پرنس ویلیامز سوند در آلاسکا که در سال 1964 رخ داد. در پی این زلزله سونامی های بسیاری در اقیانوس آرام ایجاد شد. البته مرکز این زلزله مناطق غیر مسکونی آلاسکا بود و به همین خاطر تلفات در حدود 128 کشته عنوان شده است.

بزرگترین زلزله ها

خطرناکترین زلزله ها

3- زلزله 9.1 ریشتری سوماترا در اندوزی که در 26 دسامبر 2004 رخ داد. زلزله سوماترا سومین زمین لرزه پرقدرت تاریخ است که با عث فاجعه بزرگی شد که نتیجه آن کشته شدن 266 هزار نفر در 12 کشور جهان بود.

بزرگترین زلزله ها

شدیدترین زمین لرزه جهان

4- زلزله 9 ریشتری کام چاتکای روسیه که در سال 1952 رخ داد، چهارمین زلزله یزرگ تاریخ جهان است. این زلزله باعث پدید آمدن سونامی بزرگی در اقیانوس آرام شد که امواج سهمگین آن به سواحل آمریکا، ژاپن و هاوایی رسید.

بزرگترین زلزله ها

زلزله های مهیب دنیا

5- زلزله 8.9 ریشتری سندای ژاپن که در سال 2011 رخ داد جز خطرناکترین زلزله های جهان بوده است. به گفته نخست وزیر ژاپن این زلزله بعد از جنگ جهانی و در طی 70 سال گذشته سخت ترین بحران ژاپن بوده است.

بزرگترین زلزله ها

مخرب ترین زلزله های تاریخ

ترسناک ترین و بزرگترین زلزله های جهان + تصاویر

4.363
این مطلب مفید بود ؟549
برگرفته از باشگاه خبرنگاران/ ر
وبگردی