جاذبه های آسیا
میخواهیم شما را با برخی مکان های دیدنی و باورهای چالش برانگیز مردمان آن مناطق آشنا کنیم.

مجسمه ای که لباس عوض میکند ، الهام بخش تاج محل وچین کوچک در یک قاب

سفر کنید و در میان فراز و نشیب سرزمین های مختلف قدم بزنید . شانس رودرور شدن با مردمان مختلف  و آشنایی با باورهای آنان را به خود بدهید . غذاهای آنها را بچشید و با دغدغه های آنها آشنا شوید . این است رمز زندگی.

با ما همراه باشید تا شما را با این مکان ها آشنا نماییم : 

با ما همراه شوید.

محله چینی های مالزی

شهر زیبای کوالالامپور پایتخت مالزی محل زندگی افراد از ملل مختلف است. با گردشی در شهر متوجه تفاوت های چشمگیر برخی محله ها نسبت به ساختار کلی شهر می شوید. یکی از مناطقی که توجه گردشگران تور مالزی را به خود جلب خواهد کرد، محله چینی ها است. نکته جالب ماجرا اینجاست که در بسیاری از کشور های آسیایی و اروپایی و حتی در قاره دورتر آمریکا هم چینی ها یک محله مستقل تشکیل داده اند که به دلیل جمعیت بالای این مردم در جهان است. 
محله چینی های مالزی

این محله دیدنی را می توان مقیاس کوچک شده سرزمین چین دانست. خانه های چوبی با سبک معماری قدیمی چینی و خیابان ها و مغازه های رنگارنگ که هیچ گاه از تکاپو نمی ایستد. به بیان واضح تر واژه استراحت برای این مردمان واژه غریبی است. محله چینی ها از پر رفت و آمدترین محله های کوالالامپور است که تکاپوی مردمان آن حس سرزندگی و شادابی به بینندگانش می بخشد. اگر در جستجوی سوغاتی از جنس گیاه دارویی هستید، حتما گذرتان به محله چینی ها خواهد افتاد. 

بازار شبانه محله چینی ها پیشنهاد جالبی برای شب گردی های کوالالامپور است. البته باید به خاطر داشته باشید که این بازار با بیش از صدها غرفه پر زرق و برق با فروشندگانی پرهیاهو مملوء از اجناس بدلی و ارزان قیمت است که ممکن است ظاهر رنگارنگ و زیبای اجناس شما را فریب دهد. پس در خرید از این بازار مراقب جیبتان باشید.

نکته دیگری که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد قیمت بسیار پایین و نیز تخفیف های باورنکردنی است که می توانید از فروشندگان بگیرید. 

بازار مرکزی کوالالامپور واقع در خیابان پتالینگ از مراکزی است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این بازار در بین مردم مالزی به نام بازار هنر شناخته می شود. در این مرکز انواع مختلف محصولات فرهنگی، هنری، صنایع دستی و انواع مجسمه ها و ظروف چینی، فلزی و چوبی به چشم می خورد. پس اگر به دنبال اجناس تزئینی و آثار هنری برای منزل هستید، حتما از این بازار دیدن کنید.

بودای زمردین

بودای سبز یاآنچنان که در میان تایلندی ها مشهور است بودای زمردین ، مجسمه ایست از بودا در حالت نشسته که با تاریخ کشور تایلند پیوندی دیرینه دارد . بودای زمردین به نوعی الهه محافط تایلند است. این مجسمه که بودا را در حالت نشسته و مشغول مدیتیشن (مراقبه) نشان میدهد از یشم سبز ساخته شده و حدود 66 سانتیمتر بلندی دارد. 

بنابر افسانه های این مجسمه 43 سال پیش از میلاد مسیح در هند ساخته شد و سازنده آن پیشگویی مقدس به نام ناگاسنا بود.او پیش بینی کرد که این مجسمه دین بودا را در پنج سرزمین  لانکدویپا (سریلانکا)، رامالاکا، دوواراناتی، چیانگ مای و لان چانگ (لائوس) گسترش خواهد داد و رهبری خواهد کرد. اما 300 سال بعد وقتی جنگهای داخلی در هند آغاز گردید بودایی ها برای اینکه مجسمه مقدس خود را حفظ کنند آنرا به تایلند بردند.

بودای زمردین

این مجسمه نماد قدرت در تایلند است چیزی شبیه زوبین مقدس که هرکس آن را در اختیار داشته باشد شکست ناپذیر خواهد بود. این مجسمه نیز همیشه در اختیار پادشاهان این سرزمین بوده وشهری که  افتخار میزبانیش را میداشته مرکز قدرت تایلند قرار میگرفته. به همین دلیل است که تنها پادشاه تایلند حق دارد به این مجسمه زیبای سبزرنگ نزدیک شود شاید اگر کس دیگری مجسمه را لمس کند قدرت خاندان امپراطور و حکومت تایلند را از او بگیرد.

این مجسمه سنگی آنقدر برای مردم تایلند اهمیت دارد که  سه لباس زرین برایش ساخته اند تا در فصل های مختلف سال از او دربرابر تغییر هوا مراقبت کند این لباسها  در هر فصل توسط پادشاه تایلند یا یکی از اعضای خاندان سلطنتی طی مراسم خاصی تعویض میشود.

دو دست از این لباس ها به دستور رامای اول ساخته شده اند، که یکی برای تابستان و دیگری برای فصل بارانی مورد استفاده قرار میگیرند.سومین بالاپوش که مختص زمستان و گرم تر است  به دستور رامای سوم تهیه شد.

مجسمه بودای زمردین در  فصل گرم تاجی نوک تیز و پله دار بر سر میگذارد و یک گردن آویز، کمربند، تعدادی دست بند، بازوبند و مقادیر دیگری زیورآلات سلطنتی که به شکل برگ درختانند بر روی بدنش قرار میگیرد. تمامی این لباس ها از جنس طلا است و با سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی آراسته شده اند. تن پوش مجسمه در  فصل بارانی تاجی نوک تیز با تکه های یاقوت کبود، و یک ردای طلاکاری شده است که بر شانه وی انداخته میشود .تاج فصل سرمای بودا با تکه های الماس تزیین شده و شالی جواهر دوزی شده از جنس تور زرین دارد که بر روی ردای فصل بارانی اش انداخته می شود. تن پوش های طلایی که به مناسبت فصل بر تن بودا نیستند نیز در عمارت کلاه فرنگی که محل نگهداری جواهرات سلطنتی است  کنار مبلمان سلطنتی و سکه های تایلندی در معرض دید عموم قرار می گیرند.

گردشگران تور تایلند و علاقه مندان به بازدید از این مجسمه میتوانند ، در معبد وات فرا کائو در زمین های کاخ سلطنتی بزرگ بانکوک ، آن را پیدا کنند. دیدن شکوه و عظمت آن شما را خیره خواهد کرد و بدون شک جذب  قدرت افسانه ای آن خواهید شد اما مراقب باشید کسی جز پادشاه تایلند حق لمس کردن این سنگ قدرت را ندارد. علاوه بر این ورود به این معبد آداب و پوشش خود را دارد برای وارد شدن به کاخ بزرگ و وات پراکائو شما باید لباس مخصوص به تن کنید . مردها ، شلوار های بلند ، لباس آستین بلند و کفش بپا می کنند و زن ها، دامن های بلند. اگر هم لباستان مناسب نبود  می توانید لباس مناسب اجاره کنید. این معبد همه روزه از ساعت 8:30 صبح الی 15:30 بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان است

چیتورگار هند

هند سرزمینی باب طبع باستان شناسان و آن دسته از گردشگران تور هند است که به تاریخ و تمدن ملت ها علاقه مندند.کشوری که در جای جای آن می توانید آثار باستانی و تاریخی را ببینید. این کشور در حفظ این آثار تلاش های زیادی کرده است که قابل ستایش است. در شهر راجستان و در یکی از مناطق مرتفع آن قلعه ای ساخته شده که در زیبایی و شکوه و عظمت زبان زد است. قلعه چیتورگار راجستان یکی از زیباترین آثاری است که از پیشنیان برای بشر به یادگار مانده است. تفاوت قلعه های ساخته شده در هند نسبت به سایر قلعه های تاریخی در نوع معماری آن است. به عبارتی در ساخت قلعه های هندی علاوه بر موقعیت استراتژیک و استحکام و مسائل دیگر، نشانه هایی از عقاید مذهبی هم دخالت داشته است. این نشانه ها به خوبی در چیتورگار نمایان است. معمولا قلعه ها را به خاطر مسائل امنیتی و حفاظتی در ارتفاعات می ساختند تا بر شهر تسلط می داشتند. چیتورگار هم از این قانون تبعیت می کند و در ارتفاعات شهر راجستان واقع شده است. این قلعه که متعلاق به قرن هفدهم است، یکی از بزرگترین و زیباترین قلعه های تاریخی جهان است که زیبایی های آن هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

چیتورگار هند

ستون های عظیم آن به حدی با ظرافت هنرمندانه حکاکی شده اند که ساعت ها ذهن شما را درگیر می کند.

درختانی که در مجموعه قلعه وجود دارند، حس سرزندگی و تازگی به قلعه بخشیده اند.

برای ورود به قلعه 7 دروازه تعبیه شده بود که به نام های  پادُن ، بایرون ، هانومان ، گانش ، جُدلا ، لکسمَن ، و معروفند. دروازه اصلی که همان دروازه رام است، منتهی به معبد می شود. ورودی دروازه ها برای گیج کردن دشمنان و به دام انداختن آنان در همان ابتدای ورود به قلعه، به طرز جالبی پیچ در پیچ ساخته شده است. همه  دروازه ها از سنگ های عظیم ساخته شده اند و بر بالای درهای آن تیغ هایی برای جلوگیری از ورود دشمنان وجود دارد. 

موزه موجود در کاخ رانا کومبا از جمله بخش هایی از این قلعه است که حتما باید ببینید. بازدید از این قلعه زیبا و بخصوص موزه آن درهای جدیدی از تاریخ قلعه و روزگاران پیشین را روایت می کند.

کاخ پادیمی پیشکش شاه "رامی پادیمی" به همسرش و نشانه عشق و وفاداری است. این کاخ در طول تاریخ از حملات مختلف جان سالم به در برده و امروزه از زیباترین بناهای این قلعه است. گفته می شود که تاج محل الهام گرفته از این کاخ زیباست.

این قلعه هر ساله میزبان برگزاری بزرگترین فستیوال هند، جائوهار ملا است که از زیباترین جشن های هندی است و برای بزرگداشت پادمینی جاهور برگزار می شود. این فستیوال مورد پذیرای علاقه مندان زیادی از نقاط مختلف دنیاست.

چیتورگار بنای بجا مانده از قرن هفتم است که به واسطه اهمیت استراتژیکی آن در طول تاریخ بارها مورد حمله ملت ها و حاکمان مختلف قرار گرفته است. آنچه که امروزه میبینید حاصل همت معماران بزرگ هند است که بارها دست به تعمیر و  بازسازی قلعه زده اند. این قلعه با شکوه میراث گرانبهایی برای نسل امروز و آینده است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری بکر و بی نظیر آسیا

2.54
این مطلب مفید بود ؟22
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی