شب یلدا

یلدا فرداست نه امشب!

تاریخ انتشار : 30 آذر 1399کد مطلب : 61085زمان مطالعه : 1 دقیقه
کارشناس نجوم گفت: یلدای نجومی واقعی دوشنبه یکم دیماه خواهد بود و یلدای آیینی و سنتی آخر آذر (سی ام آذرماه) یعنی امشب است.

مهر: احسان مهرجو در خصوص شب یلدا از قاب نجوم و تعریف منجمان از این شب گفت:طبق تعریف منجمان، طول شب برابر با فاصله زمانی بین غروب خورشید در یک روز تا طلوع خورشید در فردای آن روز است که این فاصله زمانی همان طول شب است.

وی با اشاره به محاسبات صورت گرفته در نصف النهار شهر تهران به عنوان نصف النهار رسمی سنجش زمان در کشور ایران گفت:بر این اساس این محاسبات، طول شبِ یکشنبه سی ام آذرماه، برابر با 14 ساعت و پانزده دقیقه و 33 ثانیه است.

کارشناس نجوم ادامه داد:همچنین بر اساس همین محاسبات، طول شبِ دوشنبه شب منتهی به سه شنبه (یکم دی ماه) برابر با 14 ساعت و 15 دقیقه و 35 ثانیه خواهد بود و این نشان می دهد از لحاظ نجومی طول شبِ دوشنبه از طول شبِ یکشنبه بیشتر است.

وی یادآوری کرد:به همین دلیل می توان گفت که از لحاظ نجومی دوشنبه یکم دی ماه (شب منتهی به سه شنبه) 99 شب یلدا بوده زیرا از امشب (یکشنبه سی ام آذرماه) طولانی تر است.

کارشناس نجوم گفت:بنابراین یلدای نجومی واقعی دوشنبه یکم دیماه خواهد بود و یلدای آیینی و سنتی آخر آذر (سی ام آذرماه) یعنی امشب است.

انتهای پیام/م

 

یلدا فرداست نه امشب!

55
این مطلب مفید بود ؟50
برچسب : شب یلدا
وبگردی