آلانیا
آلانیا از توریستی ترین شهرهای زیبا و تاریخی در کشور ترکیه با ساحلی بسیار زیبا و آب و هوایی بسیار گرم و دلچسب است همچنین دارای غارهای بسیار زیبایی می باشد.

 آلانیا شهری تاریخی و ساحلی ترکیه

آلانیا یکی از شهرهای زیبا و توریستی جنوب ترکیه است که گردشگزان زیادی را به علت دارا بودن طبیعت بسیار زیبا و هتل و رستوران های عالی و سواحل شنی بکر به خود جذب می کند.آلا نیا قسمتی از منطقه آنتالیا است که از شمال به رشته کوه های توروس و از جنوب به دریای مدیترانه و از شرق به قاضی پاشا و از غرب به ماناوگات و سیده می رسد.

آلانیا در طول تاریخ، قسمتی از منطقه کیلیکیه وسرزمین پامفیلیا و امپراتوری ایران بود. سپس به زیر سلطه و حاکمیت یونانی ها و رومی ها رفت و در دوره امپراتوری روم شرقی لقب کوه زیبا را به این منطقه دادند .

آلانیا در زمان علاءالدین کی قباد، پادشاه سلجوقی اهمیت سیاسی فراوانی در منطقه به دست آورد این پادشاه سلجوقی نام شهر را به «علائیه» تغییر داد. نقاط دیدنی و تاریخی زیادی از زمان سلطان کیقباد در آلانیا به جای مانده است که عبارتند از:برج قرمز و کارخانه کشتی سازی و قلعه آلانیا است. آلانیا در سال 1471 میلادی، ضمیمه امپراتوری عثمانی گردید.

آلانیا ترکیه

آلانیا شهری دیدنی و گردشگری در ترکیه

نام های آلانیا

آلانیا در طول تاریخ نام های مختلفی داشته است . نام آلانیا در لاتین Coracesium و در یونانی Korakesion می باشد که معنی آن شهر برآمده است .شهر آلانیا در زمان امپراطوری بیزانس به نام Kalonoros یا Kalon Oros بود که معنای آن کوه زیبا می باشد.

تاجران ایتالیایی نیز این شهر را Candelore یا Cardelloro می نامیدند .آلانیا در زمان سلطان علاءالدین کی قباد ، علائیه نامیده می شد که برگرفته از نام این پادشاه سلجوقی بود.

نام امروزی آلانیا را آتاتورک انتخاب نموده است ، زمانی که آتاتورک برای بازدید به آلاننیا که آن زمان علائیه نامیده می شد آمد تحت تاثیر زیبایی های موزهای سبز و باغ های پرتقال و قلعه آلانیا و برج قرمز و کارخانه کشتی سازی در آلانیا قرار گرفت و نام شهر را با تغییردر حرف “i” و “e” در واژه ی Alaiye به آلانیا تغییر داد که عده ای این تغییر را اشتباه تلگرافی عنوان می کنند.

جاهای زیبای آلانیا

تاریخچه شهر زیبای آلانیا در ترکیه

تاریخچه آلانیا

آلانیا در طول تاریخ، قسمتی ازسرزمین های کیلیکیه (Kilikya) و پامفیلیا (Pamfilya) و امپراتوری ایران بود که سالیان بعد یونانیها و رومی ها حکومت آن را بر عهده گرفتند و در نهایت امپراتوری عثمانی ، آلانیا را در سال 1471 میلادی تحت فرمانروایی خود در آورد.

آب و هوای آلانیا

آب و هوای آلانیا در تابستان گرم و در زمستان بارانی و مرطوب است .در کل آلانیا دارای آب و هوای مدیترانه ای است که امکان بارش برف در آن صفر است . آلانیا به "جایی که خورشید لبخند می زند" معروف است که علت این شهرت این است که آلانیا دارای تابستان های گرم و طولانی است که بارش باران در آن فقط مختص زمستان می باشد.

در مجاورت دریا در آلانیا کوه های توروس قرار دارند که موجب ایجاد مه و رنگین کمان در هنگام صبح می شوند.متوسط دمای دریا در آلانیا 21٫4 درجه سانتیگراد و درماه آگوست 28 درجه سانتیگراد می باشد.

مناطق دیدنی آلانیا

آلانیا با تابستان های گرم و طولانی

گردشگری آلانیا

آلانیا از توریستی ترین شهرهای ترکیه است که اماکن تاریخی و گردشگری فراوانی دارد و توریست های زیادی را از سراسر دنیا جذب خود می کند. آلانیا بیشترین گردشگران را از کشورهای آلمان , دانمارک , کشورهای اسکاندیناوی و روسیه دارد این شهر زیبا به علت داشتن ساحل های ماسه ای ، آب وهوای مدیترانه ای , نرخ مناسب هتل ها درآمد بالایی را از بخش گردشگری دارد.

در اولین نگاه به آلانیا ،قلعه سلجوقی را می بینیم که از آثار بجای مانده از سده سیزدهم و سلطان علاءالدین کی قباد است .این قلعه از قدیمی ترین قلعه های دنیا است که در الانیا واقع شده است و از ساحلی زیبا بهره مند است.

قلعه سلجوقی آلانیا

قلعه سلجوقی بنایی تاریخی در شهر آلانیا

قلعه آلانیا شامل کلیسای آیا یورگی ، مسجد سلطان سلیمان قانونی ، آرامگاه سلطان آکشابه ، حمام سلجوقی ، اماکن باستانی ، آرامگاه سیتی زینب کاخ سلطان علاء الدین ، آب انبارهای کوچک و بزرگ ، فانوس دریایی و زندان بوده و یک خزانه تاریخی است. از دیگراماکن تاریخی و معروف آلانیا برج هشت ضلعی تاریخی کیزیل کوله است که داراری زیبایی های فراوانی است.

آلانیا غارهای طبیعی بسیار زیبایی دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید و از زیبایی آن لذت ببرید این غارها عبارتند از :غار فسفری که مقر اسارت زنان توسط دزدان دریایی بوده و غار داملاتاش و غار عشاق و غار دختران .

زیبایی های آلانیا

قارهای دیدنی و بینظیر شهر آلانیا

در نزدیکی غار داملاتاش نیز موزه مردم شناسی قرار دارد که می توانید از آن دیدن کنید .در 15 کیلومتری شرق آلانیا تفرجگاه دیم چای قرار دارد که منطقه ای رویایی و بی نظیر در آلانیا است . از بهترین و زیباترین سواحل ترکیه ، ساحل آلانیا است که دارای آفتاب درخشان و آب های زلال است .

در امتداد ساحل آلانیا خیابان هایی قرار دارندکه پر از رستوران و مغازه هستند همچنین آلانیا دارای مراکز فروش صنایع دستی، پوشاک و محصولات چرمی، جواهرآلات، بوتیکا و فروشگاههای متنوع لباس و … هستند که با دیدن از آن ها می توانید سوغاتی مورد نظر خود را تهیه کنید. 

نمای شهر آلانیا

آلانیای زیبا و تماشایی واقع در ترکیه

جاذبه های گردشگری شهر ساحلی و توریستی آلانیا در ترکیه

415
این مطلب مفید بود ؟123
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /آ
وبگردی