طولانی ترین رودخانه جهان

طولانی ترین رودخانه جهان کجاست و چه نام دارد؟

تاریخ انتشار : 22 آذر 1394کد مطلب : 24127زمان مطالعه : 4 دقیقه
اکثر مردم رود نیل را با 6.853 کیلومتر طولانی ترین رودخانه جهان می شناسند که منبع اصلی آن در کشورهای مصر و سودان می باشد اما آیا این رود بلندترین رودخانه جهان است؟

طولانی ترین رودخانه های جهان

تعیین طولانی ترین رودخانه جهان کار آسانی نیست. اگرچه برای بسیاری از ما، پاسخ رود نیل خواهد بود، بخشی از محققانی که آمازون را به عنوان برنده واقعی این عنوان در نظر می گیرند ، وجود دارد. تعیین یا منشا رودخانه اغلب بسیار چالش برانگیز است.

رودخانه های بزرگ مثل رود نیل و آمازون منابع متعدد و انشعابات بسیار بزرگ و کوچکی دارند. اگر طول حقیقی رودخانه باید محاسبه شود ، به یافتن دورترین منبع یک رودخانه نیاز است. اغلب، چنین منابعی در مکان هایی دور از دسترس و غیرقابل دسترس، که منجر به کشف این منابع می شود ، کار دشواری است.

در این بخش از سرگرمی نمناک به پنج رودخانه از طولانی ترین رودخانه های جهان با استاندارد پذیرفته شده اشاره می کنیم. با این حال، با کشف منابع جدیدتر از چنین رودخانه ها، این رتبه ها ممکن است در آینده متفاوت باشند. آمازون و رود نیل هر دو عنوان طولانی ترین رودخانه را به خود اختصاص داده اند.

طولانی ترین رودخانه جهان

طولانی ترین رودخانه جهان چه نام دارد؟

طولانی ترین رودخانه های جهان از نظر طول

1. رودخانه آمازون - 6،853 کیلومتر ( 4،325 مایل )

رود آمازون بدون شک بزرگ ترین رودخانه دنیا با ظرفیت خروج آب است. با این حال، موقعیت آن به عنوان طولانی ترین رودخانه در جهان به شدت مورد مناقشه است زیرا این عنوان مدت ها است که به رود نیل در مصر داده شده است. این اختلاف از تصمیم مبدا آمازون بروز می کند.

تا به حال ، سرچشمه رودخانه آپوریماک منشا رودخانه آمازون بوده . با این حال، مطالعه اخیر در سال 2014 ادعا می کند که منشا آمازون را می توان به رومی جایی که رودخانه مانتارو از آنجا سرچشمه می گیرد ، داد.

این رودخانه سپس با رود آپوریماک ( که سرچشمه های آن قبلا به عنوان منبع آمازون در نظر گرفته شدند ) و سپس شاخه های فرعی دیگر به رودخانه پایین دست رودخانه می پیوندند تا رودخانه یوکایالی را شکل دهند که در نهایت با رودخانه مارانون هماهنگ می شود تا منبع اصلی رود آمازون را شکل دهد. تخمین زده می شود که طول آمازون 4،325 مایل است که آن را طولانی ترین رودخانه نامیده اند.

رودخانه آمازون

رودخانه آمازون بزرگ ترین رودخانه جهان

2. رود نیل - 6،853 کیلومتر ( 4،258 مایل )

برای بسیاری از مردم پاسخ به این سوال:" طولانی ترین رودخانه دنیا کدام است ؟ " رود نیل خواهد بود. اگرچه بیشتر ما نیل را حیات مصر می دانیم، نیل در واقع یک رودخانه بین المللی است که در11 کشور آفریقا به اشتراک گذاشته شده است .

با این حال، منبع اصلی آب در دو کشور مصر و سودان است. رود نیل آبی و سفید دو شاخه از رودخانه هستند که دومی بزرگ تر از اولی است. منبع نیل سفید هنوز کاملا مشخص نشده است اما اعتقاد بر این است که در بروندی یا رواندا وجود دارد.

طبق برخی گزارش ها ، دریاچه ویکتوریا به عنوان منبع رود نیل سفید در نظر گرفته می شود که به نوبه خود از رودخانه کاگرا تغذیه می شود که دو انشعاب های اصلی آن به ترتیب رودخانه های روویورونزا و نیابرونگو رودخانه های بروندی و رواندا هستند.

کاگرا در محل تلاقی این دو رودخانه در نزدیکی مرز تانزانیا و رواندا تشکیل شده است. نیل آبی منشا مشخصی در دریاچه اتیوپی وتانا دارد. این دو رودخانه در نزدیکی پایتخت سودان خارطوم به یکدیگر می ریزند. مسیر نهایی رود نیل از طریق مصر پیش از تشکیل دلتا و فاضلاب در دریای مدیترانه انجام می شود. طبق آمار ، طول رودخانه نیل 4،258 مایل است. این طولانی ترین رودخانه آفریقا است.

رود نیل

رود نیل طولانی ترین رود آفریقا

3.رودخانه یانگ تسه- با طول 6،300 کیلومتر ( 3،917 مایل )

رودخانه یانگ تسه سومین رودخانه بزرگ دنیا و طولانی ترین رودخانه چین و آسیا است. آبگیر رودخانه یک سوم جمعیت چین است که پرجمعیت ترین کشور جهان است. دو منشا برای رودخانه یانگ تسه گفته شده است.به طور سنتی، دولت چین شعبه واقع در کوه های تانگولا را به عنوان منبع رودخانه به رسمیت شناخته اند.

این رودخانه در ارتفاع 17،526 فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد. با این حال، طبق داده های جدید، منبع رودخانه یانگ تسه در تپه واقع شده است جایی که دم از آن سرچشمه می گیرند .

این انشعابات، و بیشتر برای تشکیل رود قدرتمند یانگ تسه می ریزند که در نهایت به دریای چین شرقی در شانگهای سرازیر می شود. رودخانه طول 3,917 را پوشش می دهد.

رودخانه یانگ تسه

رود قدرتمند و بزرگ یانگ تسه در چین

4. می سی سی پی / میسوری - 6،275 کیلومتر ( 3،902 مایل )

رودخانه های می سی سی پی،چهارمین رودخانه بزرگ جهان به شمار می رود . این رودخانه به 31 ایالت آمریکا و 2 استان کانادا می ریزد. رودخانه میسیسیپی در شمال مینه سوتا که در آن دریاچه ایتسکا منشا این رودخانه است و پس از عبور مسافت2,320 مایلی به خلیج مکزیک می ریزد، آغاز می شود. با این حال، هنگامی که ما رودخانه جفرسون را به عنوان دورترین منبع رودخانه می سی سی پی در نظر گرفتیم، پس از آن 3,902مایل به طول رودخانه می سی سی پی - میسوری رسید .

رودخانه می سی سی پی

رودخانه می سی سی پی چهارمین رودخانه بزرگ جهان

5. ینیسی / - 5،539 کیلومتر ( 3،445 مایل )

این پنجمین رودخانه بزرگ دنیا و بزرگ ترین آبراه اقیانوس قطب شمال است. رودخانه سلنج عنوان سرچشمه های این رودخانه را دارد رودخانه سلنج 992 کیلومتر طول دارد و به دریاچه بایکال می ریزد .

رودخانه آنکارا از دریاچه ( بیکل ) در نزدیکی لیستیونکا طغیان می کند و از طریق ایرکوتسک روسیه عبور می کند و در نهایت به رود ینیسی می پیوندد. ینیسی بالاخره به اقیانوس منجمد شمالی می ریزد.

رودخانه ینیسی

ینیسی بزرگ ترین آبراه اقیانوس قطب شمال

 

5 رودخانه از طولانی ترین رودخانه های جهان از نظر طول

3.824
این مطلب مفید بود ؟186
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی