عدم تمرکز
عدم تمرکز و توجه باعث بروز مشکلات بسیاری در کار و زندگی افراد می شود ، چند راه حل برای افزایش تمرکز حواس وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

اگر برای شما تمرکز کردن دشوار است ،7 نکته برای جلوگیری از عدم تمرکز وجود دارد 

عدم تمرکز در بین افراد دنیای امروزی مسئله ای نادر و عجیب نیست و هرکسی آن را بارها تجربه می کند ولی در این میان برخی چنین تجربه ای را مکررا دارند و همین تکرار بالا باعث بروز مشکلات بسیاری در کار و زندگی آنها می شود ، در این بخش از نمناک برای این دسته افراد چند توصیه به عنوان راه حل داریم.

افزایش تمرکز

7 تمرین برای افزایش تمرکز و درمان عدم تمرکز

توصیه هایی برای حل مشکل عدم تمرکز

1- وقتی ذهن شما باز تر است، مسائل را تحلیل کنید.
زمانی که عملکرد ذهنتان در اوج است، برنامه ریزی هایتان را انجام دهید به عنوان مثال، حتماً متوجه شده اید که در اواخر صبح، وظایف خود را سریع تر و دقیق تر انجام می دهید. ممکن است زمان اوج تمرکز شما حدود ساعت 10 صبح باشد، اما بعد از ساعت 2 بعد از ظهر احساس خستگی می کنید. مغز شما به شما می گوید وقتی بیشتر بیدار مانده بنابراین، چرا فعالیتهایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند را در زمانی انجام ندهیم که مغز در بهترین حالت عملکرد خود است؟ پس هنگامی که نیاز به آرامش دارید حتماً کمی به ذهن خود استراحت داده و بر روی ساده ترین کارها تمرکز کنید، یا بعد، وقتی برای فردا آماده می شوید دوباره کارهای مورد نظر خود را برنامه ریزی کرده و از سربگیرید.
 
عدم تمرکز حواس

افزایش تمرکز با چند تمرین ساده

ساده ترین کارها برای افزایش تمرکز

2. اطمینان حاصل کنید که مغز شما قبل از کارمجدد، کاملاً استراحت نموده است:
اگر شما دچار علائم حواس پرتی از قبیل اضطراب، پریشانی و استرس هستید، تمرکز با این وضعیت روی چیزی دشوار است. برای مقابله با این مسائل، سعی کنید شب قبل، خواب خوبی داشته باشید ، هنگامی که از خواب بیدار می شوید، افکار مثبت به ذهن خود منتقل کنید. بعضی افراد، تمرینات ورزشی یا یوگا را برای جذب انرژی مثبت انجام می دهند کارشناسان معتقدند که تمرینات تنفسی کوتاه و شمارش تنفسی، می تواند موجب افزایش تمرکز و توجه شما شود. دیگر افراد، صبح به مدت 20 دقیقه پیاده روی می کنند تا سرشان را سبک کنند شما حتی افرادی را پیدا خواهید کرد که روزها را با نگاهی به عکس ها و فیلم های خانوادگی در اینترنت صرف می کنند، زیرا به حال خوب و تفکر مثبت کمک می کند.
 
تمرکز و توجه

روش های افزایش تمرکز

روش جلوگیری از عدم تمرکز و حواس پرتی

3. حواس پرتی را از خود دور کنید:
اگر چه این ممکن است شعار بنظر آید، اما هنوز هم باید مورد تاکید قرار گیرد، به خصوص اگر شما نمی توانید به راحتی حواس پرتی را از خود دور کنید ، گجت ها را می توان پاک کرد و رادیو یا تلویزیون را می توان از برق کشید، اما اگر شما بچه ای داشته باشید، زمانی که در خانه کار می کنید بازی کند چه؟اگر یک همکار دارید که مدام برای صحبت کردن به دفتر کارتان می آید چه؟ یک راه خوب برای رسیدگی به این حواس پرتی ها، تنظیم برخی ساختار و محدودیت ها است ، کار خود را در جایی که می دانید می توانید حواستان را جمع کنید، مانند یک اتاق آرام در خانه خود با درهای بسته انجام دهید ؛ به راحتی به اطرافیانتان - به عنوان مثال همکارانتان - بگویید که برای چند ساعت به تنهایی نیاز دارید. اگر شما در خانه کار می کنید و بچه های کوچک دارید، در حالی که آنها به سختی می خوابند یا به تماشای یک ویدیو، می پردازند کنترل وظایف چالش برانگیز خود را به دست بگیرید.
 
درمان عدم تمرکز

راه های جلوگیری از عدم تمرکز و حواس پرتی

توصیه های مفید برای جلوگیری از عدم تمرکز

4. چند کار را همزمان انجام ندهید:
بر طبق یک مطالعه، انجام وظایف مختلف در یک زمان ممکن است ،نتیجه اش منفی باشد مسئله این است که ذهن شما فقط در یک زمان می تواند بر روی یک کار تمرکز کند. چند وظیفه، مغز شما را مجبور می کند توجه خود را مدام به چند مسئله گوناگون دهید این ،به انرژی ذهنی نیاز دارد که به راحتی تمرکز شما کاهش نیابد. اگر تمرکز کردن برای شما دشوار است، در اینجا آنچه که باید برای تمرکز بر انجام چند وظیفه انجام دهید، توصیه می کنیم:لیستی از مواردی را که روزانه نیاز دارید انجام دهید ،تهیه کنید. قبل از رفتن به کار بعدی، یک مورد را در لیست در یک زمان بندی قرار دهید و توجه کامل خود را به آن معطوف کنید.
 
تمرکز کردن

مشکل عدم تمرکز و درمان آن

عدم تمرکز و راه های جلوگیری از آن

5. اهداف و اعمال بزرگتر را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید:
اگر شما در وسط یک پروژه بزرگ هستید، وظایف را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید که مسائل را در رویارویی و تکمیل پروسه ها ساده تر می کند ؛ اغلب، وظایف بزرگ می توانند به غلط، تمایل به انجام آنها را در ما از بین ببرند این ،فقط موجب تاخیر و کاهش بهره وری می شود بنابراین، به لیست کارهای خود نگاه کنید و ببینید که کدام یک از آنها به وقت تلف کردن گذشته است. با تجزیه و تحلیل آنها مشخص کنید چگونه به وظایف ساده تر اما مشخص تر رسیدگی کنید. اگر شما با یک تیم نیز کار می کنید، مشخص کنید که کدام وظایف را شما به عهده دارید.
 
درمان عدم تمرکز

روش فوری افزایش تمرکزو جلوگیری از عدم تمرکزحواس

تمرکز کردن را با این 7 روش تجربه کنید

6. یک فنجان قهوه یا چای:
بسیاری از مطالعات ،قدرت تقویت مغز بوسیله ی کافئین را تأیید کرده اند، زیرا هوشیاری و بیداری شما را حفظ می کند با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از نوشیدنی های کافئین دار ممکن است حاوی مقادیر زیادی قند باشند ،که برای سلامت شما مضر است، بنابراین حداقل میزان مصرف کافئین داشته و فقط در هنگام کار از آن استفاده کنید. به هر حال، استراحت بین کار، می تواند به تمرکز و انرژی شما کمک کند اگر برای رفع خستگی نیازمند کافئین نباشید، از زمان استفاده کنید و از ورزشهای کششی انجام داده یا در اطراف بلوک راه بروید . اگر محل کارتان نزدیکی پارک کار باشد، می توانید بیرون بروید و از سرسبزی لذت ببرید. مطالعات، همچنین می گویند که اگر برای شما تمرکز داشتن سخت باشد، قرار گرفتن در معرض درختان و محیط طبیعت می تواند باعث افزایش تمرکزتان شود.
 
تمرکز حواس

افزایش تمرکزحواس با نوشیدن قهوه

افزایش تمرکز با 7 راه حل مفید

7- مغز خود را تعلیم دهید:
امروزه، داشتن گجت ها و بازی های ذهنی می تواند برای افزایش تمرکز و توجه شما مفید باشد ، شما می توانید برنامه ها و بازی های دیجیتال را برای تمرین مغز خود دانلود و استفاده کنید. علم می گویند که کسانی که بازی های تقویت کننده ذهنی انجام می دهند، عملکرد ذهن خود را بهبود می بخشند. حافظه، سرعت پردازش بهتر و عملکرد اجرایی شفاف تر خواهد شد.

7 راه حل برای افرادی که مشکل عدم تمرکز دارند

3.422
این مطلب مفید بود ؟157
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
برچسب : تمرکز
وبگردی