علائم ماهی باردار
از علائم بارداری ماهی می توان به تغییرات فیزیکی ماهی و رفتار عجیب ماهی و پنهان شدنش اشاره کرد که البته بعد زایمان به حالت عادی بازخواهد گشت.

نشانه ها و علائم بارداری ماهی کدام است؟

اگر تنگ ماهی و یا آکواریوم داشته باشید، باید بدانید ماهی می تواند به دو روش مختلف متولد شود. اولی، پنهان کردن تخم های خود در گیاهان یا خاک است ، به طوری که پس از اینکه نر اسپرم خود را در بالای آن ها پخش کند، این تخم ها می تواند بیرون بیاید.

نوع دیگر ماهی ممکن است باردار شود و درست مانند یک گربه یا سگ به دنیا بیاید. بنابراین، برای اینکه بدانید ماهی باردار است، ابتدا باید بفهمید آیا ماهی ماده تخم گذاری می کند یا باردار می شود ، سپس بین نرها و ماده ها تمایز ایجاد می کند و در نهایت به دنبال تغییرات تشریحی خاصی در ماهی ماده می گردند.

ماهی باردار

نشانه های بارداری یک ماهی و روش تشخیص آن

گونه ماهی های بچه زا:

تنها گونه ماهی که باردار می شود، نوع بچه زا است. برخی دیگر مانند ماهی بتا حتی به روش مرسوم جفت گیری نمی کنند. اگر مطمئن نیستید آیا ماهی بچه زا است و زایمان می کند یا تخم می گذارد، نگاهی به لیست ماهی بچه زا بیاندازید.

ماهی آبنوس ،دم شمشیری ،رنگین ماهی ، ماهی مالی ، ماهی های بچه زا هستند، در این موارد، اولین تخم ماده درون آن وجود دارد و سپس با نر جفت گیری می کند. این تخم ها تبدیل به ماهی کوچک می شوند و مادرشان آن ها را آزاد می کند.

ماهی بچه زا

انواع ماهی های بچه زا 

تشخیص تفاوت بین ماهی نر و ماده برای دقت در علائم بارداری

بعد از این که پی بردید آیا ماهی بچه زا است یا تخم گذار ، می توانید با توجه به رنگ نرها را از ماده ها تشخیص دهید. با این روش می توانید تشخیص دهید یک مرد در حال تلاش برای جفت گیری با زن است یا فقط دو مرد یا دو زن می جنگند.

ماهی های نر بچه زا معمولا رنگ های روشن تر نسبت به ماده دارند و یک باله باریک و بلند دارند؛ ماده ها معمولا با یک باله مثلثی به رنگ قهوه ای درآمده اند.

تفاوت ماهی نر و ماده

فرق بین ماهی نر و ماده بارداری 

نشانه ها و علائم بارداری ماهی

تغییرات فیزیکی ماهی باردار :

برای اینکه بفهمید آیا ماهی باردار است، هر روز آن را تماشا کنید تا ببینید آیا هر گونه تغییر فیزیولوژیکی رخ می دهد یا نه . هنگامی که ماهی ماده باردار است، توده ای زیر شکم به مدت 20 تا 40 روز رشد می کند و نشان می دهد حاملگی او در داخل شکل می گیرد. این زمان طولانی است ، اما همچنین می تواند مربع به نظر برسد، به خصوص زمانی که در شرف زایمان است.

بنابراین وقتی ماهی باردار است متوجه خواهید شد او ورم کرده است، اگرچه اگر ماهی مالی باشد ممکن است بارداری او را با آناتومی طبیعی اشتباه بگیرید:این گونه در قسمت جلویی و درست زیرآبشش هایش برآمدگی قرار گرفته است. از طرف دیگر، اغلب ماهی های نر چاق با ماهی باردار اشتباه می شوند، همانطور که توده در ناحیه سینه مشاهده می شود.

ماهی ماده هم چنین ممکن است نوعی لکه روی شکمش داشته باشد که براق و یا قرمز روشن است و نشان می دهد باردار هستند. آن لک چشم ماهی کودک است و درست قبل از زایمان به منطقه مقعدی حرکت می کند . اما برخی ماهی ها این لک را همیشه دارند اما در طول دوران بارداری تیره تر و روشن تر می شوند.

فرق ماهی نر و ماده

تغییرات ظاهری ماهی باردار

رفتار ماهی باردار:

همانطور که به پایان دوره بارداری نزدیک تر می شود، متوجه خواهید شد چگونه ماهی ماده شروع به خجالتی شدن می کند و اغلب در میان شاخ و برگ ها و دکوراسیون آکواریوم پنهان خواهد شد. همچنین متوجه خواهید شد ماهی زن در دوران بارداری خیلی کم تر ازحد معمول حرکت می کند و غذا می خورد و آهسته شنا می کند.

وقتی ماهی ماده برای اولین بار زایمان می کند ، ممکن است کمی عصبی شود. او تا زمان فرو رفتن در آکواریوم بالا و پایین می رود. اگر مدتی پایین بماند، وحشت نکنید:درد مانع از فعال شدن او می شود، اما بعد از زایمان به حالت عادی باز می گردد.

آن هایی که در گذشته زایمان کرده اند تجربه دارند، بنابراین به دنبال مکانی مخفی در پشت دکوراسیون آکواریوم خواهند بود.هم چنین طبیعی است در طول زایمان تنفس و ضربان نبض در ماهی ماده،سریع تر می شود او ممکن است به سطح بیاید تا از اکسیژن تنفس کند.

رفتار ماهی باردار

خجالتی شدن ماهی در دوران بارداری 

آماده سازی برای تولد ماهی

اگر کشف کردید ماهی ماده باردار است، پس مهم است بدانید وقتی ماهی به دنیا آمد چه انتظاری دارد. اگر چه باید به صورت آنلاین تحقیقاتی انجام دهید تا بدانید چگونه از ماهی خاص مراقبت کنید، باید بدانید زمانی که ماهی به دنیا آمد باید فیلتر آب را خاموش کنید تا آن ها به داخل کشیده نشوند و فیلتر اسفنجی جایگزین آن شود.

بعد از این که این کار را انجام دادید ، تحقیق کنید آیا مادر باردار می تواند شکارچی برای ماهی تازه متولد شده باشد، که در این صورت باید آن ها را از هم جدا کنید. اگر اینطور نیست، مادر را هم جدا کنید. می توانید به راحتی این کار را با اضافه کردن یک تقسیم کننده پلاستیکی در آکواریوم انجام دهید تا مطمئن شوید هیچ کدام از ماهی های دیگر به ماهی کوچک حمله نمی کنند.

جدا کردن ماهی مادر از بچه ها

آماده سازی شرایط برای فارغ شدن ماهی باردار

روش و علائم تشخیص بارداری ماهی + تفاوت ماهی نر و ماده

4.4441
این مطلب مفید بود ؟38853
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : ماهی
وبگردی