فرزندان اول
فرزندان اول خانواده، مهارت های فکری بهتر و ضریب هوشی (IQ) بالاتری نسبت به فرزندان دیگر خانواده دارد زیرا والدین شان بلند پرواز و محافظه کار بوده اند.

جملاتی که فرزندان اول خانواده می شنوند

فرزندان اول ناگزیر هستند بار بی تجربگی و ناپختگی والدین را در شیوه پرستاری و پرورش کودک تحمل کنند و محکوم به نظارت و سرپرستی شدید والدین است . از سویی نظارت و سرپرستی شدید والدین بر نخستین فرزند او را شخصیتی محتاط و محافظه کار می سازد . در این مطلب با چند نمونه از جملاتی که فقط به فرزندان اول خود می گوییم آشنا شوید.

جملاتی که فقط به فرزندان اول خود می گوییم

فرزندان اول همیشه به عنوان موش های آزمایشگاهی شناخته می شوند، زیرا پدر و مادر با آنها کودکیاری را می آموزند. تحقیقات نشان می دهد که فرزندان اول تحصیل کرده، مسئول، منظم و قابل اعتماد هستند زیرا والدین شان بلند پرواز و محافظه کار بوده اند .

« لباست را خراب نکن، خواهر/برادرت هم باید از آن استفاده کند »
زمانی که شما فرزند دیگری از جنس فرزند اول خود دارید، سعی می کنید لوازم او را، به خصوص آنهایی که گران هستند، سالم نگهدارید. در این صورت می توانید پول خود را صرف چیزهای دیگری به جز لباس و کفش و... کنید .

« تو باید الگوی خواهر/برادرت باشی »
فرزندان اول همیشه باید مسئول کارهای خود و الگویی برای فرزندان بعدی باشند، زیرا کوچک ترها همیشه از آنها تقلید می کنند. بنابراین رفتار درست آنها از ضروریات است .

فرزندان اول

نقش والدین در تربیت فرزندان اول

« من نگفتم تو مقصری »
دو کودک در حال بازی با همدیگر هستند که ناگهان فرزند دوم گریه می کند. شما می روید تا دلیل آن را پیدا کنید. اولین جمله ای که فرزند اول به شما خواهد گفت این است:«من مقصر نیستم.» در این موقعیت شما به او می گویید:«من نگفتم که تو مقصری ولی حالا که حالت دفاعی به خودت گرفتی باید از تو سوال هایی بپرسم .»

« او از تو یاد می گیرد »
ممکن است فرزند اولتان به شما بگوید که چرا خواهر/ برادرش چنین رفتاری می کند . شما در جواب به او می گویید:«زیرا هنوز نمی داند چگونه رفتار کند. او برای یادگیری به تو احتیاج دارد.» بنابراین ما تمام مسئولیت ها را گردن فرزند اول می اندازیم .

« تو باید بهتر بدانی »
فرزندان دوم همیشه می توانند از زیر بار اشتباهات خود شانه خالی کنند اما فرزندان اول خیر. اگر از فرزندان اول خانواده بپرسید، به شما خواهند گفت که این موضوع همیشه برای آنها آزار دهنده بوده است. این که از فرزندتان انتظار داشته باشید، خوب است اما برای کودکتان عادلانه نیست به خصوص اگر تنها مخاطب شما او باشد .

فرزندان اول

والدین چه جملاتی را فقط به فرزندان اول خود می گویند

« او از تو تقلید می کند چون دوستت دارد »
گاهی فرزند اول با اعتراض نزد شما می آید:«چرا هر کاری من انجام می دهم، او هم انجام می دهد؟» شما در پاسخ به او می گویید:«تقلید نشانه دوست داشتن است.» شاید برای ما این رفتار جذاب باشد اما هر کسی به فضای شخصی خود احتیاج دارد .

خصوصیات رفتاری فرزندان اول خانواده

محققین دریافتند فرزند اول خانواده غالبا باهوش تر و فعال تر از دیگر فرزندان است مهارت های فکری وی بیشتر از دیگر فرزندان در خانواده است . اگر فرزند دوم یا کوچک تر خانواده هستید، احتمالا با فرزند اول پدر و مادرتان تفاوت دارید! یکی از مطالعات اخیر نشان می دهد که فرزند اول خانواده، معمولا باهوش تر از برادر یا خواهر بعدی اش است. گزارشی از این مطالعه در The Guardian منتشر شده است. محققان دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه سیدنی با همکاری یکدیگر در این مطالعه متوجه شدند که فرزند اول خانواده، مهارت های فکری بهتر و ضریب هوشی ( IQ ) بالاتری نسبت به فرزندان دیگر خانواده دارد. این یافته نشان می دهد که فرزند ارشد خانواده، تحریک روانی بیشتری را از والدین خودش دریافت می کند. اگرچه پدرها و مادرها، سطح یکسانی از حمایت عاطفی را به همه فرزندان خودشان اختصاص می دهند، اما فرزند ارشد همیشه با توجه ویژه ای مواجه است و وظایف خاصی را بر عهده می گیرد (یعنی مسئولیت پذیرتر است) که این کار درنهایت، مهارت های فکری او را تقویت می کنند. بررسی های محققان حاکی از آن است که فرزند اول خانواده، نمرات بسیار بهتری را در آزمون های مربوط به خواندن و تصویر واژگانی کسب می کند. همین نکته نشان می دهد که فرزند اول، معمولا به سطح بالاتری از تحصیلات علمی دست می یابد و حتی در آینده نیز درآمد بیشتری نسبت به فرزندان دیگر خانواده کسب می کند. نکته دیگر این که فرزند اول خانواده، دو برابر بیشتر از فرزندان دیگر خانواده برای موفقیت تحصیلی تحت فشار قرار می گیرد.

جملاتی که والدین به فرزندان اول خود می گویند!

59
این مطلب مفید بود ؟90
برگرفته از نی نی بان ، سلامتیسم / ف
برچسب :
وبگردی