نگهداری سبزی
نگهداری و تازه نگه داشتن سبزیجات و میوه کار بسیار سختی نیست اگر کمی در رعایت برخی از نکات دقت کنید.

9 ترفند برای نگهداری میوه ها و سبزیجات تازه تر:

یکی از روش های مورد نیاز در خانه داری دانستن فوت و فن نگهداری از میوه و سبزیجات با توجه به نوع آنهاست ؛ در ست آنچه در ادامه این بخش از نکات خانه داری نمناک خواهیم گفت ؛با این ترفندها ،دیگر مواد غذایی را دور نخواهید ریخت (و در زمان خرید مواد غذایی و پول نقد خود صرفه جویی) خواهید کرد.

نکات طلایی برای تازه ماندن و نگهداری از میوه و سبزیجات

توت ها:
با سرکه شستشو دهید ؛ قبل از اینکه آنها را در یخچال نگه دارید، توت فرنگی، تمشک و انواع توت ها را با ترکیبی از سرکه و آب بشویید . این روش ضد عفونی ، می تواند طول عمر توت ها را به مدت چند هفته افزایش دهد سپس با آب بشوئید و کاملا خشک کنید.
توت
کاهو:
نگهداری با حوله کاغذی ؛ کاهوی زیادی برای سالاد خود آماده کرده اید؟ برگهای باقی مانده را در یک کاسه قرار دهید و یک حوله کاغذی را دور آن قرار دهید، سپس با بسته بندی پلاستیکی مهر و موم کنید. دستمال رطوبت را جذب می کند، این چیزی است که برگ های کاهو را خاکستری و قهوه ای رنگ می کند ؛ حوله را هنگام خیس شدن جایگزین کنید.
کاهو
ترفند دیگر:
بر روی برگ های کاهو نمک بپاشید ، که این روش باعث می شود تا رطوبت بیشتری از کاهو گرفته شود.
آووکادو:شستشو با لیمو
آووکادو حاوی آنزیم هایی است که وقتی در معرض اکسیژن قرار می گیرند، رنگدانه های قهوه ای ایجاد می شود، به همین دلیل است که ظاهر آواکادو به ندرت پس از ذخیره شدن آن در یخچال، ناخوشایند به نظر میرسد. برای جلوگیری از این، آن را با آب لیمو یا لیمو شستشو دهید اسید سیتریک ،حداقل یک روز به جلوگیری از قهوه ای شدن میوه کمک می کند. شما همچنین می توانید برش های آووکادو را با قطعات بزرگ پیاز ذخیره کنید ، همان گازهایی که چشم شما را می سوزاند، وقتی یک پیاز را در کنار آواکادو قرار میدهید، از اکسیداسیون شدن میوه جلوگیری می کند. تا زمانی که پیاز فقط پوست آواکادو را لمس کند، طعم آن را تغییر نخواهد داد.
آوواکدو
هویج:نگهداری با آب
برای اجتناب از اینکه ظاهر هویج خشک شده به نظر نرسد ، برگ هویج را از آن جدا کنید(برگ ها می توانند مواد مغذی را از ریشه ها بیرون بکشند).هویج به رطوبت نیاز دارد، بنابراین آنها را در یک ظرف پر از آب قرار دهید، و با بسته بندی پلاستیکی مهر و موم کنید، و در یخچال و فریزر نگهداری کنید یا قبل از قرار دادن در یخچال آنها را در بسته بندی حبابی قرار دهید:اگر نمیخواهید آن ها را در آب خیس نگه دارید، کافیست رطوبت لازم را به هویج برسانید.
هویچ
لیمو:اجتناب از نصف کردن
اگر فقط یک مقدار کم لیمو برای نوشیدنی یا دستور غذایی خود دارید ، یک ناحیه از لیمو را با یک چنگال یا چاقو برش بدهید به این ترتیب شما می توانید بدون نیاز به خشک کردن کل لیمو، چیزی را که نیاز دارید استفاده کنید.
لیمو
پیاز:بسته بندی در جوراب شلواری
به نظر عجیب و غریب است، اما با این روش هوا به اندازه کافی به پیاز میرسد و موجب میشود که تازه تر باقی بماند به سادگی پیاز را در نایلون بگذارید، و بین هر پیاز را گره بزنید البته حتما از یک جفت جوراب شلواری جدید و نو استفاده کنید.
نگهداری پیاز
سیب زمینی:نگهداری با سیب
سبب تولید گاز اتیلن می شود که می تواند به مدت بیش از هشت هفته سیب زمینی شما را به صورت تازه نگه دارد با آن جوانه های مزاحم که بعد از چند هفته روی سیب زمینی ظاهر میشوند، خداحافظی کنید.
نگهداری سیب زمینی
سیب:نگهداری تکه های آن در آب شور
سیب های بریده شده یک غذای مناسب به عنوان میان وعده یا سالاد هستند، اما لکه های قهوه ای جذاب نیستند ؛ برش های باقی مانده را در یک کاسه آب نمکی سرد ،برای جلوگیری از اکسیداسیون قرار دهید (اما نه بیشتر از ½ قاشق چای خوری نمک به ازای هر لیتر آب، در غیر این صورت طعم میوه تغییر میکند). بعد از پنج دقیقه، برش های خود را خشک کرده و در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را در یخچال ذخیره کنید.
نگهداری مناسب سیب
کرفس:بسته بندی در فویل آلومینیومی
بر خلاف یک کیسه پلاستیکی، فویل اجازه می دهدگاز اتیلن خارج شود هنگامی که اتیلن در یک کیسه پلاستیکی به دام افتاده باشد، باعث می شود که رطوبت و فساد سریعتر رخ دهد.
 
نگهداری کرفس

چند راز خانه داری دیگر برای نگهداری میوه و سبزیجات

برای تازه ماندن قارچ توصیه می شود که آن را به جای کیسه پلاستیکی در پاکت های کاغذی قرار دهید.
سبزی های برگ سبزی مانند اسفناج را در کیسه ای پلاستیکی و در سردترین نقطه یخچال بگذارید تا حداقل به مدت 10 روز به صورت تازه باقی بمانند.
سبزیجاتی مانند بادمجان و کدو را نیز در یخچال یا داخل ظرف دربسته ای در محیطی خنگ نگهداری کنید.
به هیچ وجه سبزیجات را در محله ذخیره سازی نشویید زیرا با این کار رطوبت کافی را برای رشد باکتری ها فراهم خواهید کرد بنابراین چه بهتر که آنها را درست قبل از مصرف شستشو دهید.
سبزیجاتی مانند انواع کلم ها از کلم بروکلی گرفته تا گل کلم را نشسته در یخچال قرار دهید و قبل از هربار مصرف آنها را بشویید.
موردی که حتما اکثر شما می دانید :سیب های رسیده را از سایر میوه های تازه جدا کنید زیار سیب های رسیده از خود، گاز اتیلن متصاعد می کنند که می تواند به سرعت بر سایر میوه ها تاثیرگذار باشد.
برای تازه ماندن پیاز ، سیر، موسیر و سیب زمینی هرگز آنها را در یخچال نگذارید. بلکه آنها را در محیطی خنک، تاریک و خشک قرار دهید.
میوه هایی مانند انواع توت و آلبالو را بهترا ست در پایین ترین قسمت یخچال جای دهید اما میوه های بزرگی مانند گلابی ، موز، پرتقال و هلو را می توان در دمای اتاق (البته دور از نور خورشید و گرما) نگهداری کرد.
نگهداری سبزی

ترفندهای حرفه ای برای نگهداری و تازه ماندن انواع میوه و سبزی

3.969
این مطلب مفید بود ؟5415
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی