هکر
هکرها از باهوش ترین افراد روی زمین در دنیای فناوری هستند که قادرند به هر سیستم رایانه ای در جهان دست یابند.در این بخش با 10 هکر مشهور دنیاو کارهایی که هم اکنون انجام می دهند، آشنا شوید.

آشنایی با فعالیت های 10 هکر مشهور دنیا

هکرها با نفوذ و حملات گسترده خود شرکت ها و افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار می دهند اما بسیاری از هکرها ؛ هکر های کلاه سفید شناخته می شوند.هکر که به غلط در ذهن اکثر مردم یک خراب کار را تداعی می کند یک خراب کار نیست. هکر ها معمولا برنامه نویسان سیستم هستند که از بقیه برنامه نویسان باهوشتر بوده و سوراخهای حفاظتی را شناسایی می کنند تا این سوراخها شکافها را در جای دیگری پر کنند . در این گزارش فهرستی از اسامی هکرهای مشهور دنیا را گردآوری کرده ایم که آشنایی با گذشته وحال کار های آن هامیتواند در نوع خود جالب باشد .

هک به چه معناست وهکر کیست؟

رخنه کردن یا هک به معنی سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل یک مشکل در رایانه می باشد. در علوم مربوط به رایانه معنی هک گاه مساوی معنی کرک (crack) که رمزگشایی است نیز عنوان می شود. در گفتگوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه ای است. و کرک نیز به معنی رمزگشایی است و کراکر به فرد گشاینده رمز می گویند.

گستردگی واژهٔ هک منحصر به رایانه نمی باشد و توسط افراد با تخصص های گوناگون در زمینه هایی از قبیل موسیقی، نقاشی و… نیز به کار می رود که به معنی دگرگونی های هوشمندانه و خلاقانه فرد در آن زمینه می باشد.

تاریخچهٔ استفاده از واژه هک و هکر به استفاده آن در موسسه فناوری ماساچوست در سال 1960 برمی گردد. معنی اصلی آن سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل مشکلی تکنیکی بوده است. این واژه همراه با واژه مشتق شده دیگر آن هکر، به معنی کسی می باشد که توانایی پیاده سازی و ساخت هک های جدید را دارد.

آشنایی با هکر های مشهور دنیا

به احتمال زیاد وقتی اسم هک و هکرها به گوش شما می خورد احساس خطر می کنید، اما جالب است بدانید هکرها هم مرام خاص خود را دارند و در بین آن ها افراد خوب و بد پیدا می شود.
هکرها به 3 گروه اصلی تقسیم می شوند:گروه اول هکرهای کلاه سفید هستند که هدف آن ها بالابردن سطح امنیت سیستم های دیجیتال است. گروه دوم را هکرهای کلاه خاکستری می نامیم، این هکرها علاقه زیادی به هک دارند و برای تفریح هک می کنند. سومین و آخرین گروه نیز هکرهای کلاه سیاه هستند. از این گروه از هکرها باید برحذر باشید چرا که هدف آن ها چیزی به غیر از خرابکاری و نفوذ به سیستم های دیجیتال نیست. به همین منظور خالی از لطف نیست اگر با هم نگاهی به فهرست 10 هکر معروف دنیا داشته باشیم و ببینیم این هکرهای بزرگ در حال حاضر مشغول به چه کارهایی هستند.

1. کوین میتنیک
 
هکرها

 کوین میتنیک

فهرست هکرهای معروف دنیا را با نامی شروع می کنیم که زمانی لرزه بر اندام مدیران شبکه های کامپیوتری می انداخت. در گذشته، وزارت دادگستری آمریکا کوین میتنیک (Kevin Mitnick) را به عنوان تحت تعقیب ترین خلافکار کامپیوتری در دنیا می شناخت. داستان هک های کوین میتنیک به اندازه ای هیجان انگیز است که کتاب ها و فیلم های مختلفی از دوران خلاف کاری های دیجیتال وی ساخته شده است.

کوین میتنیک چه کارهایی انجام داد:

وی پس از تحمل یک سال مجازات حبس برای هک کردن شبکه Digital Equipment Corporation با قرار سه سال تحت نظارت از زندان آزاد شد اما تا حدود 2.5 سال بعد مشغول به خرابکاری های رایانه ای بود. این هکر بزرگ در آن زمان توانست به شبکه سازمان دفاع ملی آمریکا نفوذ کند، سرقت اطلاعات شرکت های بزرگ تجاری نیز در پرونده هک های میتنیک به چشم می خورد.

کوین میتنیک اکنون مشغول چه کاری است:

کوین میتنیک در انتها به دلیل ارتکاب جرم های رایانه ای به 5 سال زندان محکوم شد و پس از گذشت دوره محکومیت، آب توبه بر سر ریخت و شرکت مشاوره امنیتی با نام میتنیک سکیوریتی کانسالتینگ (Mitnick Security Consulting) راه انداخت و در حال حاضر در این شرکت خدمات مشاوره امنیتی می دهد.
 
جاناتان جیمز
 
هکرها

 جاناتان جیمز

این هکر که در جوامع دیجیتال از وی با نام c0mrade یاد می شود داستان بسیار پرفراز و نشیب و البته غم انگیزی دارد. جیمز (Jonathan James) در دوران جوانی هک کردن را شروع کرد و توانست به چندین شبکه تجاری و دولتی نفوذ پیدا کند. این امر جیمز را در دوران جوانی راهی زندان کرد.

جاناتان جیمز چه کارهایی انجام داد:

جالب است بدانید جمیز توانسته بود به شبکه ناسا نفوذ پیدا کرده و اطلاعاتی با ارزش 1.7 میلیون دلار را استخراج کند. این اطلاعات به نحوه عمل کرد ایستگاه فضایی مربوط می شد. ناسا نیز چاره ای نداشت به جز اینکه شبکه داخلی خود را به مدت 3 هفته کاملاً تعطیل کرده و دلایل نفوذ به این شبکه را پیدا کند. چنین فرآیندی حدود 41 هزار دلار خرج بر روی دست ناسا گذاشت.

جاناتان جیمز اکنون مشغول چه کاری است:

در سال 2007 چندین شرکت بزرگ مورد حمله های خرابکارانه هکرها قرار گرفتند، جیمز علی رغم اینکه مدعی بود در این خرابکاری ها دست نداشته است اما باز هم به عنوان مظنون شناخته شد و تحت بازجویی قرار گرفت. یک سال بعد نیز جاناتان جیمز جوان در سن 25 سالگی خودکشی کرد.
 
آلبرت گنزالس
 
هکر ها

 آلبرت گنزالس

گنزالس (Albert Gonzalez)، فعالیت هکری خود را با رهبری گروهی تحت عنوان ShadowCrew شروع کرد. وی ید طولایی در سرقت اطلاعات کارت های اعتباری نیز داشت. سابقه هک و تبهکاری های گنزالس به همین جا ختم نمی شود و این هکر جعل پاسپورت، کارت های بیمه و همچنین شناسنامه را نیز در پرونده خود دارد.

آلبرت گنزالس چه کارهایی انجام داد:

گنزالس توانست در عرض 2 سال چیزی بیشتر از 170 میلیون شماره کارت اعتباری جمع آوری کند. سپس به بانک های اطلاعاتی تی جی ایکس کمپانی (TJX Companies) و هارتلند پی مِنت سیستمز (Heartland Payment Systems)، نفوذ کرده و تمامی شماره های کارت های اعتباری این شرکت ها را به سرقت ببرد.

آلبرت گنزالس اکنون مشغول چه کاری است:

کاملاً مشخص است چنین هکر نابکاری در حال آب خنک خوردن است. گنزالس به دلیل ارتکاب جرم های رایانه ای به 20 سال زندان محکوم شده و تا سال 2025 روی آزادی را نخواهد دید.
 
کوین پولسِن
هکرها

 کوین پولسِن

در مجامع هکرها کوین پلسون (Kevin Poulsen)، با نام Dark Dante نیز شناخته می شود. پولسن شهرت زیادی در نفوذ به سیستم های مخابراتی دارد. جالب است بدانید پولسن موفق شد خط های یک ایستگاه رادیویی را هک کرده و خود را به عنوان برنده جایزه یک خودروی پورشه جا بزند. تمامی این فرایند تنها در 15 دقیقه انجام شد و رسانه ها به پولسن لقب «هانیبال لِکتر دنیای کامپیوتر» دادند.

کوین پولسن چه کارهایی انجام داد:


پولسن با نفوذ به شبکه اف بی آی و سرقت اطلاعات این اداره برای خود دردسر درست کرد. در نهایت نیز پولسن در حین خرید در یک سوپرمارکت دستگیر و به 51 ماه زندان و 56 هزار دلار جریمه محکوم شد.
کوین پولسن اکنون مشغول چه کاری است:

پولسن پس از اتمام دوره محکومیت خود در سال 1995 از گذشته خود پشیمان شد و حرفه روزنامه نگاری را در پیش گرفت. این هکر خوش آوازه در حال حاضر به عنوان دبیر ارشد در نشریه معتبر وایِرد (Wired) فعالیت دارد.

گری مک کینون
 
هکر ها

 گری مک کینون

گفته می شود گری مک کینون (Gary McKinnon) هماهنگی بزرگترین هک نظامی دنیا را ترتیب داده است. وی در مجامع هکرها با نام Solo شناخته می شود.

گری مک کینون چه کارهایی انجام داد:

در یک بازه زمانی 13 ماهه بین سال های 2001 تا 2002 مک کینون به صورت غیرمجاز توانست به 97 کامپیوتر متعلق به ناسا و ارتش آمریکا دست پیدا کند. وی مدعی است هدف وی تنها دسترسی به اطلاعاتی بود که دولت آمریکا از انسان های فضایی و همچنین دسترسی به انرژی آزاد از مردم مخفی نگه داشته است. اما این سکه روی دیگری نیز دارد و مقامات آمریکایی معتقد هستند وی فایل های مهم زیادی را پاک کرده و 300 کامپیوتر را از کار انداخته و حدود 700 هزار دلار خسارت وارد کرده است.

گری مک کینون اکنون مشغول چه کاری است:

مک کینون به لطف تبار اسکاتلندی خود و اینکه عملیات هک را خارج از بریتانیا انجام داده بود توانست تا سال 2005 از دست دولت آمریکا در امان باشد. در این سال دولت آمریکا تقاضای استرداد مک کینون را به انگلیس داد، اما ترزا مِی (Theresa May)، نخست وزیر بریتانیا به دلیل بیماری سخت مک کینون، از استرداد وی سرباز زد و مدعی شد این کار مغایر با حقوق بشر است.
 
رابرت تاپان موریس (Robert Tappan Morris)
هکر ها

 رابرت تاپان موریس

پدر رابرت تاپان موریس دانشمند علوم کامپیوتری در آزمایشگاه بِل (Bell Labs)، بود و پس از مدتی نیز مشغول به خدمت در ان اس ای شد. رابرت تاپان موریس دانش کامپیوتری را از پدر فرا گرفت و توانست اولین کرم رایانه ای دنیا را بسازد.

رابرت تاپان موریس چه کارهایی انجام داد:

در سال 1988 زمانی که موریس دانشجوی دانشگاه کورنِل (Cornell)، بود کرم موریس را ساخت. این کرم رایانه ای سرعت کامپیوترها را بسیار کند می کرد و توانست عملاً چیزی بیشتر از 6 هزار کامپیوتر را از کار بیاندازد.

رابرت تاپان موریس اکنون مشغول چه کاری است:

در سال 1989 موریس به دلیل خرابکاری های رایانه ای به 3 سال مجازات تعلیقی، 400 ساعت خدمت در شهرداری و پرداخت 10000 دلار جریمه نقدی محکوم شد. دوران خرابکاری های موریس در همین جا خاتمه پیدا کرد و در آینده شاهد فعالیت های مثبت موریس مانند راه اندازی شرکت وای کامبینِیتور (Y Combinator)، بودیم. موریس اکنون بر کرسی استادی در انستیتو فناوری ماساچوست نشسته است.
 
لوید بلانکشیپ
 
هکرها

 لوید بلانکشیپ

لوید بلانکشیپ (Loyd Blankenship) که هکرها وی را با نام The Mentor می شناسند از ریش سفید های دنیای هک و نفوذ به شبکه های کامپیوتری است. وی در حدود سال های 1970 حضور پررنگی در دنیای هک داشت و یکی از اعضای شناخته شده گروه معروف LOD به حساب می آمد.

لوید بلانکشیپ چه کارهایی انجام داد:

بلانکشیپ در سال 1986 به دلیل هک های مختلف بازداشت شد و مقاله ای را با نام آخرین گفتارهای استاد (Mentor’s Last Words0)، منتشر کرد. این مقاله به نوعی سنگ زیربنای فرهنگ هکرها به حساب می آید.

لوید بلانکشیپ اکنون مشغول چه کاری است:


بللانکشیپ در سال 1989 از جانب شرکت بازی سازی استیو جکسون برای ساخت بازی GURPS Cyberpunk استخدام شد و یک سال بعد سازمان مخفی آمریکا به منزل وی حمله کرد و اطلاعات این بازی را مصادره نمود. این سازمان اعتقاد داشت دستورالعمل های این بازی را به عنوان راهنمایی برای هکرها می دانست. در نتیجه بلانکشیپ عطای هکر بودن را به لقایش بخشید و از آن زمان به موسیقی و ساخت بازی های کامپیوتری به صورت آزادکار روی آورده است.
 
جولیان اَسِنج
هکر ها

 جولیان اَسِنج

جولیان (Julian Assange)، هک را از 16 سالگی با نام کاربری Mendax، شروع کرد و پس از گذشت 4 سال توانست به شبکه های شرکت ها و سازمان های دولتی مختلفی نفوذ کند. پنتاگون، ناسا، لاکهید مارتین، سیتی بانک و دانشگاه استنفورد را می توان از مراکز مهمی دانست که اسنج موفق به هک آن ها شده بود.

جولیان اسنج چه کارهایی انجام داد:


اسنج در سال 2006 ویکی لیکس را به عنوان پایگاهی برای انتشار اسناد و اخبار محرمانه و غیرقابل انتشار راه اندازی کرد. ایالات متحده آمریکا نیز در سال 2010 بر علیه اسنج دادخواستی را تنظیم و وی را با استناد به قانون 1917 این کشور متهم به جاسوسی کرده است.

جولیان اسنج اکنون مشغول چه کارهایی است:

شوربختانه باید گفت جولیان اسنج روزگار خوبی را سپری نمی کند و از ترس بازگردانده شدن به آمریکا و محاکمه در سفارت اکوآدور در انگلیس زندگی می کند.
 
گوسیفر 2.0
هکر ها

 گوسیفر 2.0

در این قسمت به اسم هکری رسیدیم که تنها نام وی بر سرزبان هاست و کسی واقعاً نمی داند گوسیفر 2.0 (Guccifer 2.0) کیست. به این ترتیب ممکن است گوسیفر 2.0 یک فرد باشد یا با گروهی از هکرها طرف باشیم. جالب است بدانید نام گوسیفر 2.0 از نام گوسیفر که هکری رومانیایی تبار از آن استفاده می کرده است اقتباس شده. این هکر رومانیایی ید طولایی در حمله به شبکه های مهم نظامی و دولتی آمریکا دارد.

گوسیفر 2.0 چه کارهایی انجام داد:


در جریان انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا، شبکه گردهمایی ملی دموکرات ها هک شد و شاهد انتشار هزاران سند در ویکی لیکس و سایر وب سایت ها بودیم. عده زیادی بر این باور هستند که سازمان جاسوسی روسیه از نام گوسیفر 2.0 برای سرپوش گذاشتن بر روی اقدام های خود استفاده کرده است اما گوسیفر 2.0 در مصاحبه ای که با نشریه وایس (Vice)، انجام داد مدعی شد که هیچ ارتباطی با روسیه ندارد و وی رومانیایی تبار است.

گوسیفر 2.0 اکنون مشغول چه کارهایی است:

دقیقاً بعد از انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا گوسیفر 2.0 ناپدید شد و همان گونه که اشاره شد تنها یک بار در ژانویه 2017 طی مصاحبه ای با نشریه وایس ارتباط خود با سازمان های جاسوسی روسیه را کتمان کرده است.
 
انانیموس
 
هکر ها
 انانیموس

در این قسمت با معروف ترین هکرهای دنیا طرف هستیم که البته هویتی رمزآلود دارند. انانیموس (Anonymous) گروهی از هکرها هستند که عملیاتی غیرمتمرکز و سازمان دهی بدون سلسله مراتب دارند. در نتیجه عملاً می توان گفت هر کسی می تواند در قالب انانیموس شروع به هک کند.


انانیموس چه کارهایی انجام داد:

این گروه از زمان ایجاد خود در سال 2003 تاکنون پایگاه های مهمی مانند آمازون، پی پال، سونی، کلیسای وستبورو باپتیست (Westboro Baptist Church)، کلیسای ساینتولوژی (Church of Scientology)، قسمت هایی از دارک وب، دولت استرالیا، هندوستان، سوریه، آمریکا و چندین مرکز معتبر دیگر را هدف قرار داده است.

انانیموس اکنون مشغول چه کارهایی است:

این گروه همچنان به فعالیت های هکری خود ادامه می دهد و از سال 2011 تاکنون دو گروه مهم LulzSec و AntiSec از انانیموس منشعب شده اند.

در این قسمت به پایان فهرست 10 هکر معروف دنیا رسیدیم، در پایان پیشنهاد می کنیم اگر شما هم به دنیای رمزآلود هکرها علاقه دارید و نکته ای در ذهن شماست، ما و سایر کاربران را در قسمت نظرات باخبر سازید.

این ده هکر مشهور دنیا در حال انجام چه کارهایی هستند؟

4.5196
این مطلب مفید بود ؟17521
برچسب : هک
وبگردی