پاکسازی و سم زدایی بدن در ماه مبارک رمضان

تاریخ انتشار : 1 مرداد 1392کد مطلب : 3532زمان مطالعه : 3 دقیقه
روزه گرفتن یک استراحت کامل بدون مصرف مواد غذایی است که بدن به حالت خود پاکسازی در می آید. انرژی که بدن ...

 دکتر علی مختار معصومی پزشک تغذیه بیمارستان پاستورنو در رابطه با فواید روزه در ماه مبارک رمضان گفت:روزه گرفتن یک استراحت کامل بدون مصرف مواد غذایی است که بدن به حالت خود پاکسازی در می آید.  انرژی که بدن به طور معمول برای هضم خواراکی ها استفاده می کند حال برای کار دیگری مصرف می شود. این انرژی می تواند برای از بین بردن سموم بدن مصرف شود و بدین ترتیب، درمان زخم های قدیمی و ساخت سلول های جدید انجام می شود.

 
در زمان روزه، بدن مجبور است برای تغذیه از انرژی ذخیره شده خود در فرم گلیکوژن (داخل کبد)  که بیشتر به صورت چربی ذخیره  بهره برداری کند. در نتیجه چربی های ذخیره شکسته شده، مواد شیمیایی و سموم جذب شده از مواد غذایی که می خوریم و یا محیطی که در آن زندگی می کنیم، از بدن حذف می شوند.
 
در واقع زمانی که ما روزه می گیریم، سم زدایی به طور طبیعی در روده بزرگ، کبد، کلیه ها، ریه ها، غدد لنفاوی و پوست صورت می گیرد که بدن را سالم و شاداب می کند.
 
تاثیرات دستگاه گوارش در پاکسازی
 
هنگامی که بدن به طور معمول از دریافت منبع انرژی ثابت خود دور می ماند، برای بدست آوردن انرژی مورد نیاز به سمت مخزن گلیکوژن در کبد می رود. این کار باعث می شود سطح قند خون کاهش یافته و احساس بی حالی و ضعف کنید.
در همین حال، دستگاه گوارش شما مشغول تمیز کردن و بازسازی خود است، یعنی گوارش شما را برای هرچه بهتر انجام دادن عمل هضم و جذب مواد مغذی آماده می کند. پوشش داخلی معده و روده نیز برای بازگرداندن و افزایش توانایی غدد، عضلات و حذف مواد زائد مشغول به کار هستند.
 
چند روز اول روزه، کلیه های شما نمک و آب زیادی را در یک فرایند شناخته شده به عنوان دیورز آزاد می کند، بنابراین، ممکن است، متوجه افزایش تولید ادرار خود شوید.
 
 این امر، به نوبه خود، فشار خون شما را کاهش می دهد. فرآیندهای دیگری نیز که حفظ زیرساخت های افزایش بدن از جمله آزاد شدن هورمون رشد ضد پیری است، انجام می گیرد.
 
از آنجا که در مدت روزه بدن خود را پاک سازی می کند، شما متوجه عوارض جانبی آن که بسیار است، می شوید. عوارضی چون؛ بوی دهان، بوی بدن، سردرد و کندی عمومی، بیحالی و…هفته اول ماه مبارک رمضان معمولا دشوار است. چرا که این پاکسازی با شدت بیشتری انجام می شود. اما، هفته دوم پاکسازی، بدن شما از شر همه چیز های بد و مضر خلاص شده و سلامتی و شادابی نوی رابرای شما به ارمغان می آورد.
 
تغییر دیگری که در هنگام روزه ممکن است متوجه آن شوید، کاهش اندک دمای بدن به دلیل کاهش متابولیسم بدن و سایر توابع عمومی بدن است.
 
توصیه های  پزشک تغذیه
 
در ماه مبارک باید تلاش شود از غذا های چرب به مقدار لازم مصرف و غذا های ساده ای را جایگزین غذاهای چرب  هنگام سرو افطار در برنامه های غذایی خود را روزه داران داشته باشند و حدالامکان میوه ها را قبل یا بعد از غذا استفاده کنند./حم
 
برای مشاوره و اطلاعات بیشتر از پزشک تغذیه

 دکتر علی مختار معصومی     021-88734551 الی 7

پاکسازی و سم زدایی بدن در ماه مبارک رمضان

4.626
این مطلب مفید بود ؟242
برگرفته از sepidpoosh.ir
وبگردی