پیامک های مزاحم

راه اندازی سامانه رسیدگی به پیامک های مزاحم

تاریخ انتشار : 30 مهر 1396کد مطلب : 58478زمان مطالعه : 4 دقیقه
سامانه رسیدگی به شکایات پیامک های مزاحم تبلیغاتی راه اندازی شده و کاربران می توانند شماره های شخصی که برایشان پیامک تبلیغاتی می فرستند را به این سامانه ارسال کنند.

چطور پیامک های مزاحم را دریافت نکنیم؟

پیامک های تبلیغاتی مزاحم باعث آزار و اذیت کاربران گوشی های هوشمند می شوند و این ناراحتی در برخی از مواقع سبب دلزدگی آن ها از اپراتورهای تلفن همراه می شود. نکته مهم این است که چطور پیامک های مزاحم را دریافت نکنیم و دیگر دغدغه مشاهده این پیامک ها را نداشته باشیم.

سامانه رسیدگی به شکایات مربوط به پیامک های مزاحم تبلیغاتی راه اندازی شده و کاربران می توانند شماره های شخصی که برایشان پیامک تبلیغاتی می فرستند را به این سامانه ارسال کنند؛ اما برای ثبت صحیح درخواست در این سامانه، لازم است از قالب درستی استفاده شود.

 
موج پیامک های تبلیغاتی که زمانی گاه و بیگاه برای مشترکان ارسال می شد، با آگاهی آنها از نحوه غیرفعال کردن این پیامک ها فروکش کرد. البته پس از آن کسب وکارها راهی را پیدا کردند که همچنان به ارسال پیامک های تبلیغاتی ادامه دادند و این راه استفاده از سرشماره های شخصی بود. زمانی که برای مشترک پیامکی با شماره شخصی ارسال می شد اما وقتی پیامک مورد نظر را باز می کرد، با متنی تبلیغاتی مواجه می شد.

اگرچه برخی از کاربران نسبت به این پیامک ها و مزاحمتی که ممکن بود در هر ساعتی از شبانه روز برایشان پیش آید، بی تفاوت بودند اما برخی که این پیامک ها امانشان را بریده بود به مراجع مختلفی شکایت کردند تا سرانجام مسوولان تصمیم به ساماندهی این موضوع گرفتند و راه هایی برای عدم دریافت پیامک های تبلیغاتی عنوان شد از جمله شماره گیری کدهای دستوری و تماس به مراکز اطلاع رسانی. با وجود این هنوز راهی برای لغو پیامک هایی که از شماره های شخصی ارسال می شدند وجود نداشت.
پیامک های مزاحم

لغو پیامک های مزاحم

پیگیری لغو پیامک های مزاحم تبلیغاتی در زمان وزارت محمود واعظی هم انجام و راه هایی برای لغو آنها ارائه می شد. اما زمانی که محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شد، این موضوع را جدی تر پیگیری کرد و از ایجاد سامانه ای برای دریافت گزارش های آنلاین شکایات مزاحمت های ناشی از پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شدند خبر داد.

جهرمی ضمن تاکید بر ساماندهی فضای مجازی برای بهره گیری کسب وکارها اظهار کرد:پیامک های تبلیغاتی مزاحم آرامش حریم خصوصی مردم را به هم ریخته است. پس از ساماندهی پنل های ارسال انبوه از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، اکنون ارسال این پیامک ها از طریق شماره های عادی فزونی یافته است. صاحبان کسب وکار باید به حریم خصوصی مردم احترام بگذارند و متوجه این موضوع باشند که این نوع تبلیغات اثر عکس دارد.

پس از آن حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی- نیز با اشاره به ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی برای مشترکین تلفن همراه ارسال می شود تا پایان مهرماه، اظهار کرد:با توجه به نیاز به ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شوند، ارتقای سامانه 195 و راه اندازی بخش دریافت شکایات از طریق پیامک ضروری است تا مشترکان تلفن همراه در صورت لزوم بتوانند پیامک تبلیغاتی و شماره ارسال کننده را از طریق پیامک به این سامانه ارسال کنند.

در نهایت وزیر ارتباطات به وعده خود عمل کرد و از مسدود شدن شماره های پیام دهنده با گزارش پیامکی شهروندان به سامانه 195 خبر داد. وی با اشاره به راه اندازی این سامانه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:این سامانه گزارش های مردمی را در خصوص مزاحمت های تبلیغاتی برخی شماره ها دریافت می کند و پس از بررسی های لازم توسط مراجع ذی صلاح شماره ریپورت شده و مسدود می شود.

البته راه اندازی سامانه 195 در روزهای ابتدایی خود با مشکلاتی مواجه بود. از جمله اینکه در حالی که مقرر شده بود پیامک ارسالی به این سامانه رایگان باشد، با گذشت چند روز کاربران از اخذ هزینه هنگام ارسال پیامک به این سامانه خبر دادند. این خبر توسط وزیر ارتباطات تایید شد اما وی با بیان اینکه به دلیل پیکره بندی اشتباه در سامانه این هزینه کسر می شد، از بازگشت هزینه های دریافت شده به حساب مشترکان در روزهای آینده خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیامک هایی که به این سامانه ارسال شده اند، اظهار کرد:مجموعا تاکنون 40 هزار پیامک به این سامانه واصل که نصف آن به شکل صحیح ارسال شده و از مجموع گزارشات دریافتی، سیم کارت های مزاحم بسیاری شناسایی و مسدود شده است.

با توجه به سازوکار سامانه 195، کافی است شماره شخصی که اقدام به ارسال پیامک تبلیغاتی کرده است را برای این سامانه پیامک کنید؛ اما ممکن است برخی از کاربران هنگام استفاده از این سامانه با مشکلات دیگری مواجه شده و پیامی مانند پیام زیر را دریافت کرده باشند.

راه های لغو پیامک های مزاحم از طریق سامانه

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از ایسنا - / ل
وبگردی