کاکتوس روبوتیا
اگر تازه شروع به پرورش کاکتوس ها کرده اید، کاکتوس ربوتیا انتخابی عالی برای شروع است. در این بخش با طریقه نگهداری این کاکتوس بیشتر آشنا شوید.

کاکتوس ربوتیا گیاهی دوست داشتنی با گلهای رنگی

کاکتوس ربوتیا C.Rebutia، جنسی ازخانواده کاکتوسها cactaceae است که بلندی آن درانواع مختلف به 4 تا 8 سانتیمتر میرسد . اندامی کروی شکل مرکب از غده های کوچک کنار هم و پوشیده از تیغ های کوچک دارد و علیرغم جثه کوچک گلهای نسبتأ درشتی به رنگهای قرمز ، نارنجی و زردمیدهد .در این مطلب می خواهیم شما را با طریقه نگهداری این گیاه زیبا در خانه آشنا کنیم.

کاکتوس ربوتیا گیاهی محبوب

ربوتیا در واقع یک جنس از کاکتوس ها است که شامل محبوب ترین و آسان ترین کاکتوس هایی است که تا به حال دیده اید.اگر تازه شروع به پرورش کاکتوس ها کرده اید، ربوتیا انتخابی عالی برای شروع است.
تنها به ترکیب گل های نارنجی گیاه با تیغ های سفید بدنه نگاه کنید تا عاشق ربوتیا شوید!این کاکتوس ها بومی مناطق جنوبی آمریکا هستند، جایی که آنها به صورت دسته ای بر بالای کوه ها می رویند. ربوتیا هر از گاهی گل می دهد و به آسانی گیاهچه تولید می کند. حتی گیاهانی که بیشتر از 2 تا 3 سال ندارند هم شروع به تولید گیاهچه هایی زیبا، در اطراف گیاه مادر می کنند.
گل ها معمولا از پایه گیاه و یا در بین دو گیاه رشد می کنند. پرورش این گونه های ربوتیا خیلی سخت نیست، تنها باید بدانید که مکان های روشن را دوست دارند و از اندکی رطوبت بدشان نمی آید.
نور
ربوتیا در مکانی روشن رشد می کند و می تواند شرایط مختلفی را هم تحمل کند. خیلی از گونه های این کاکتوس می توانند شرایط آفتاب کامل تا اندکی سایه را دوام بیاورند.

کاکتوس روبوتیا

آشنایی با طریقه پرورش گیاه کاکتوس ربوتیا 

آبیاری
در طول فصل رشد ربوتیا، بهار و تابستان، اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری تقریبا خشک شود و سپس گیاه را به خوبی آبیاری کنید. آبیاری را در فصل زمستان کاهش دهید.
دما
همانطور که گفتیم ربوتیا در مناطق کوهستانی می روید و دمای بالا را دوست ندارد. پس گیاه را در معرض گرمای بیش از حد قرار ندهید.
خاک
خاکی غنی، با زهکشی خوب، خاک مناسب برای کاشت ربوتیا است.
کود دهی
در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مخصوص کاکتوسی که در بازار موجود است تغذیه کنید. کود دهی را بر طبق دستور روی بسته کود انجام دهید. در فصل زمستان گیاه را کود دهی نکنید.
تکثیر
کاشت گیاهچه هایی که گیاه تولید می کند، یکی از آسان ترین و بهترین روش های تکثیر ربوتیا است. این گیاهچه ها بعد از مدتی به صورت دسته ای دور گیاه مادر را می گیرند.
برای تکثیر گیاه به این روش، ابتدا اجازه دهید گیاهچه ها تا اندازه ای رشد کنند. سپس آنها را به کمک یک تیغ یا چاقوی تیز و استریل با احتیاط از گیاه مادر جدا کنید. گیاهچه های جدا شده را برای چند روز بر روی یک دستمال کاغذی قرار دهید تا محل زخم شان خشک شود. بسته به وسعت محل زخم، زمان خشک شدن آن متفاوت خواهد بود. زمانی که زخم بست، تعدادی گلدان کوچک را با خاک تازه مخصوص کاکتوس پر کنید و گیاهچه ها را در آن بکارید. گلدان ها را در مکانی گرم و مرطوب قرار دهید و تا زمانی که رشد جدید را در آنها ببینید، در این مکان نگهداری شان کنید. زمانی که گیاهان جدید مستقر شدند و جان گرفتند، آنها را به گلدان کاکتوسی با سایز استاندارد منتقل کنید.
تعویض گلدان
هر زمان که احساس کردید گلدان گیاه برای رشد بیشتر آن فضای خالی ندارد، تعویض گلدان را انجام دهید. بهتر است تعویض گلدان گیاه را برای فصل های گرم سال بگذارید.
برای تعویض گلدان گیاه ابتدا اجازه دهید خاک گلدان کاکتوس تان خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و در این هنگام هر گونه ریشه مرده، خشک شده و گندیده را هم از گیاه جدا کنید. به ساکولنت تان قارچ کش بزنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه فراهم کنید و ساکولنت را در آن بکارید، سپس گلدان را با خاک تازه و مخصوص کاکتوس پر کنید. گیاه را برای 1 هفته یا بیشتر آبیاری نکنید، تا خطر پوسیدگی ریشه ها کاهش یابد.

کاکتوس روبوتیا

 با طریقه پرورش گیاه کاکتوس ربوتیا بیشتر آشنا شوید

اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می کند و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند.برای تعویض گلدان این کاکتوس حتما از دستکش استفاده کنید.

انواع مختلف ربوتیا :
1 ـ ربوتیا مینوسکولا C.Rebutia minuscula:اصل این گونه از کشور آرژانتین است . اندامی کروی و مرکب از غده های کوچک کنار هم و به رنگ سبز و
گلهای قرمز متمایل به نارنجی میباشد .
2 ـ ربوتیا هلیوزا C.Rebutia heliosa:بلندی این گونه از 5/2 سانتیمتر تجاوز نمی کند . گلهای آن به رنگ نارنجی درخشان میباشد .
3 ـ ربوتیا سنیلیس C.Rebutia senilis :اصل آن از کشور آرژانتین است با رنگ سبز و گلهای صورتی .
4 ـ ربوتیا مارسونری C.Rebutia marsoneri :با گلهای نارنجی .
5 - ربوتیا آلبی فلورا albiflora C.Rebutia :این گونه از کشور بلیوی می باشد . اندامی کروی و کوچک دارد و تیغ های بسیار نازک و ظریفی و بلند و انبوه
دارد .گلها سفید و پشت گلبرگها قرمز میباشد .

کاکتوس روبوتیا، گیاهی با گلهای زیبا

57
این مطلب مفید بود ؟70
برگرفته از فوت وفن _ آکا / ف
وبگردی