کاشت هسته انبه در گلدان

آموزش تصویری کاشت هسته انبه در گلدان مرحله به مرحله+عکس

کد مطلب : 70692تعداد نظرات : 11 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
اگر از علاقمندان میوه خوشمزه انبه هستید و مایل به پرورش آن در خانه می باشید، می توانید با لوازم اولیه ارزان قیمت اقدام به کاشت و پرورش این میوه نمایید.

روش کاشت هسته انبه در گلدان

یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیا پرورش گیاهان در خانه است. شما برخی از درختان را می توانید در خانه و در گلدان بکارید و از رشد و به ثمر رسیدن آن لذت ببرید. انبه یکی از آن درختانی است که می توانید به راحتی و با استفاده از هسته در گلدان پرورش دهید و به آن رسیدگی کنید تا میوه های خوشمزه اش را به شما تقدیم کند. برای کاشت انبه کافیست مراحل صحیح  کاشت هسته انبه در گلدان را به سبکی که در این بخش از نمناک می گوییم انجام دهید.

وسایل مورد نیاز برای کاشت انبه

پوست انبه خشک با دانه داخل آن، چاقو یا قیچی، دستمال کاغذی، ماژیک، پلاستیک، ظرف در دار 

کاشت انبه

مراحل کاشت انبه در منزل 

برای آنکه بتوانید در منزل، کاشت انبه را با موفقیت انجام دهید باید مرحله به مرحله طبق آنچه در ادامه خواهید خواند پیش بروید.

مرحله 1

ابتدا یک انبه رسیده بخرید. انبه شما باید کاملا رسیده باشد زیرا در انبه نارس دانه درونی به اندازه کافی بالغ نشده و برای کاشت آماده نیست. 

مرحله 2

درون هر میوه انبه یک هسته وجود دارد که به وسیله پوشش سخت بیرونی احاطه شده است. شما باید میوه انبه را نوش جان کنید و هسته انبه را خارج کرده و در کناری قرار دهید. 

درآوردن هسته انبه

مرحله 3

در این مرحله شما باید هسته انبه را از تکه های میوه پاک کنید زیرا اگر گوشت انبه را از هسته جدا کنید، هسته سریع تر خشک شده و باز کردن آن آسان تر است. پس از تمیز کردن هسته انبه، آن را در آفتاب به مدت 1 تا 2 روز قرار دهید تا خشک شود. در این مدت هسته را به طرف دیگرنیز برگردانید تا دو طرف هسته کاملا خشک شود. 

مرحله4

با یک چاقو و یا قیچی هسته را به دقت باز کنید و دانه انبه را بیرون بیاورید. در حین این کار مراقب باشید تا به دانه آسیب نرسانید. با باز شدن هسته می توانید دانه درون آن را ببینید.

پرورش انبه

مرحله 5

دانه را به آرامی از هسته خارج نمایید. در صورت چروکیده یا پوسیده بودن دانه آن را نکارید. بعد از خارج نمودن هسته هر لایه اضافی روی آن را جدا نمایید. باید بدانید بعضی از انبه ها چندین دانه و بعضی فقط یک دانه تولید می کنند. دانه داخل هسته باید مایل به زرد و شاداب به نظر برسد. 

مراحل کاشت انبه

مرحله6

یک ورقه کاغذ یا دستمال کاغذی را مرطوب کنید نه آن قدر مرطوب که باعث پوسیدگی شود. آن را فشار دهید و دانه را درون آن بپیچید.(در این مرحله می توانید، دانه را به مدت یک روز در آب گرم خیس کنید و بعد در دستمال مرطوب قرار دهید.)

کاشت انبه در خانه

بعد از قرار دادن دانه درون کیسه مرطوب آن را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید تا رطوبت آن بالا برود. کیسه پلاستیکی را در ظرفی پلاستیکی قرار دهید. این ظرف، به گلخانه ی قابل حمل تبدیل می شود که می توانید آن را درون کشو تاریک و یا هر مکان تاریک دیگر قرار دهید که مزاحمتی برایتان ایجاد نشود. حتما کیسه و ظرف تان را برچسب گذاری کنید.  هر روز به دانه سر بزنید تا تغییرات آن را بررسی نمایید و مطمئن شوید دستمال مرطوب است.

کاشت و پرورش انبه

مرحله 7

دانه انبه بعد از چند هفته شروع به جوانه زدن می کند. پس از جوانه زنی، ریشه های جوانه نیز به تدریج قابل دیدن می شوند. بعد از مشاهده ریشه ها و وقتی اندازه گیاه به حدود 8 سانتی متر رسید می توانید آن را به گلدان منتقل کنید و در خاک بکارید.

 جوانه هسته انبه

مرحله 8

برای کاشت دانه انبه شما به کود، خاک گلدان خوب زهکشی شده، گلدان، آب نیاز دارید.

کاشت دانه انبه

مرحله 9

گلدان انتخابی شما باید حداقل چند سانتی متر بزرگتر از دانه و حتما دارای سوراخ های زهکش باشد. اطمینان یابید که سوراخ ها باز هستند. 

گلدان را 2 /3 با خاک گلدان، کود پر کنید، به طوری که 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد. سپس خاک را با آب خیس کنید.

آب دادن به انبه

مرحله 10

دانه را روی خاک بگذارید و روی آن حدود 2 سانتی متر خاک بریزید و به آرامی فشار دهید. هنگام کاشت مراقب باشید زیرا نباید هیچ یک از ریشه های ظریف و یا رشد جدید هسته را بشکنید.

 هسته انبه در گلدان

گلدان را بیرون زیر بخشی از نور خورشید قرار دهید و آبیاری را مرتبا انجام دهید تا خاک همیشه مقداری رطوبت داشته باشد و گیاهتان رشد کند. انبه درخت بومی مناطق استوایی بوده و از آب و هوای گرم و مرطوب لذت می برد.

اگر از مقدار متناسب آبیاری خود مطمئن هستید اما مدتی پس از رشد، برگ های آن حالت افتاده به خود گرفت و برگ هایش آویزان شدند، نگران نباشید، افتادگی برگ ها طبیعی است و با رشد بیشتر گیاه برطرف می شود. 

گیاه انبه

گیاه چند هفته پس از کاشت به خوبی رشد می کند و برگ های جدید گیاه می رویند. نهال انبه در مراحل اولیه بسیار آسیب پذیر است بنابراین بهتر است در ابتدا بذر را در یک گلدان پرورش دهید تا بتوانید نوردهی، دما را کنترل کنید و وقتی بزرگتر شد به باغچه منتقل کنید. حداقل 5 تا 8 سال طول می کشد تا یک درخت انبه میوه دهد. برای اینکه گیاهتان سریع تر میوه بدهد، باید یک نهال چندساله انبه تهیه کرده و آن را بکارید.

شرایط نگهداری نهال انبه

  • درخت انبه برای رشد و باردهی به نور کامل نیاز دارد اما نباید گیاه را در نور مستقیم قرار داد. بعد از رشد نهال انبه آن را به فضای بیرون منتقل کنید تا مشکلی از نظر دریافت نور نداشته باشد.
  • بعد از کاشت انبه در گلدان، گیاه را به صورت منظم آبیاری کنید و هر وقت رویه خاک کمی خشک شد، آن را آبیاری کنید. 
  • انبه به دماهای پایین حساسیت دارد و دمای 21 تا 25 درجه سانتیگراد بهترین دما برای نگهداری نهال انبه است. 
  • مخلوط خاک معمولی و خاک برگ به نسبت های مساوی بهترین خاک برای نگهداری درخت انبه در گلدان است. برای انبه از ترکیب کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس استفاده کنید.
  • در طول سال ماهی یک بار برای تقویت گیاه به آن کود بدهید.

آموزش تصویری کاشت هسته انبه در گلدان مرحله به مرحله+عکس

4.42944
این مطلب مفید بود ؟2593351
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ /ف.ن
11 نظر به ثبت رسیده است
بهراد1399-05-08
من هسته انبه رو گذاشتم داخل لیوان اب و گذاشتم تو افتاب هر چند روز یکبار ابشو عوض می کردم تا اینکه جوانه زد
15240
ژیکال1398-06-05
سلام من هسته رو جدا کردم وهموگ موقع تو گلدان کاشتم بعد یه هفته سبز شد همچنان توی گلدان جلو پنجره به رشدش ادامه میده
29073
فرزاد ۶۹1398-05-13
سلام منیک دانه کاشتم توگلدان که به مرحله ای رسیده که سرشو از زیر خاک بیرون میاره اون جوانه برگهاشو خشک میشه نمیدونم علتش چیه لطفا راهنماییم کنید ممنون
563163
حشمت1401-05-15
آبیاری زیاد+ دمای نامناسب
112
طاهره1398-05-09
سلام من هسته انبه رادوروزدرآب بعدهم لای دستمال مرطوب جوانه دارکردم بعدهم داخل شیشه سس نگهداشتم الان بعدازدوهفته شش تابرگ داره وسرسبزهست نمیدونم به گلدان منتقلش کنم یانه میشه راهنمایی کنید
489125
رامین1398-05-15
سلام ،این همه کار نیاز نیست کافیه یه هسته رو که از پوسته جدا کردید رو در یک لیوان آب بندازید جوری که سر باریکش به اندازه نیم سانت از آب بیرون بمونه و هر روز یا دو روز در میان آبشو عوض کنید و در دو هفته هسته ریشه میزنه و چند روز بعدش هم جوانه میزنه و صبر کنید حدودا بیست سانتیمتر رشد کنه بعد توی خاک سبک همراه با مخلوط کود بکاریدش
662101
اسماعیل1398-04-24
سلام.من هسته انبه را توی شیشه نوشابه کاشتم وبعدازهشت روز به اندازه چهار سانتیمتر رشد کرد.
330143
معین1398-03-15
سلام و خسته نباشید چند روز باید هسته داهل پلاستیک بمونه تا ریشه کنه و اینکه بهد گلدان باید توی چه دما و رطوبتی باشه ک اسیب نبینه
949265
نوری1400-05-25
من دانهء انبه را با پوست سخت آن داخل گلدان خاک کردم . قسمت ریش دارشو به سمت بالا گذاشتم ،مرطب هرسه روز یکبار آبش دادم بعد از دوماه الان یک ساقهء سبز ۲۰ سانتی وبرگای بسیار زیبا داره .
بنظرم خودتونو با روش کاشت در پلاستیک اذیت نکنید چون اکثرا نمیتونید بهداشتشو رعایت کنید و کپک میزنه دانه خراب میشه.
12721
سارا1401-05-22
سلام من انبه کاشتم ساقه اش 20سانت رشد کرده پشت پنجره گذاشتم ولی دو روزه برگهاش داره خشک میشه نمی‌دونم چرا میشه راهنمایی کنید و اینکه هر چند روز باید به انبه آب بدیم فکر کنم زیاد آب دادم ????
455
مسعود1402-03-15
سلام
برا در آوردن هسته انبه نیاز به خشک کردن نیست،هر وقت انبه رو میل کردید با یه وسیله مثل قند شکن ،سر هسته رو ببرید و ازخط زیر هسته بشکافید تا آخر، بعدش دانه رو در بیارید
31
وبگردی