گفت و گو

شیوه صحیح گفت و گو با همسر

کد مطلب : 53066زمان مطالعه : 3 دقیقه
در گفت و گو و مطرح کردن خواسته هایتان از همسرتان چند نکته مهم وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.

روش درست گفت و گو کردن با همسر

مردی 33 ساله ام. با همسرم مشکل جدی نداریم. او تا چند وقت پیش شاغل بود و مدتی است که دیگر سر کار نمی رود؛ حالا که وقت آزاد بیشتری دارد از او خواهش کردم لباس هایم را اتو کند؛ ولی به هیچ وجه حاضر به همکاری نیست و می گوید خودت این کار را انجام بده! هر چه می گویم من تا دیر وقت سر کار هستم و نمی رسم، اصلا نمی پذیرد و حاضر به همکاری نیست. نمی دانم چرا این کار را انجام نمی دهد و این رفتار را نشان می دهد.
درک می کنم از این که همسرتان خواسته شما را انجام نمی دهد، ناراحت هستید. یکی از دلایلی که خواسته های ما توسط همسرمان بی پاسخ می ماند این است که شیوه مطرح کردن صحیح آن ها را
نمی دانیم. به عبارتی اصلی ترین مشکلات در همه ارتباطات این است که نمی توانیم خوب و بجا حرف بزنیم. بخش مهمی از خوب حرف زدن، کامل حرف زدن است. در زیر شیوه هایی را برای بیان خواسته ها مطرح می کنم، امیدوارم بتواند به شما کمک کند.

3 نکته مهم درباره گفت و گو
البته نکته ای که دوست دارم خدمت تان بگویم این است که در گفت و گو و رساندن پیام به طرف مقابل تان 3 موضوع خیلی مهم است:کلمات:در یک ارتباط 10 درصد رساندن پیام به همسرتان بر عهده کلمات است که از چه واژه هایی استفاده کنید مانند عزیزم، همسرم و خانمم. لحن بیان:دومین مطلب لحن است. لحن بیان مطلب در رساندن منظور، 30 درصد سهم دارد مانند این که شما خواسته تان را با لحن محبت آمیز یا محکم یا پرخاشگرانه بگویید.
زبان بدن:سومین رکن، زبان بدن شماست که سهمش 60 درصد است و وقتی خواسته تان را مطرح می کنید بدن شما چه پیغامی را به ایشان می دهد مانند این که احساس می کند شما پرخاش کردید و دستوری گفتید یا نه.

گفت و گو

چرا همسرم خواسته های مرا انجام نمی دهد؟

چگونه در خواست خود را بیان کنم؟

بیان خواسته، فقط بیان خواسته است نه امر و دستور؛ پس باید با لحن ملایم و صدای آرام مطرح شود. شرایط بیان خواسته و مکانش که جلوی کسی است یا در خلوت یا زمانی که همسرتان مشغول کاری است و ... خیلی مهم است. بهتر است که به موقعیت مطرح کردن هم توجه کنید. برای مطرح کردن خواسته، شناخت تفاوت های روحی و رفتاری افراد مهم است. بهتر است برای بهتر مطرح کردن، دست به شناخت بیشتر همسرتان بزنید، مثلا همسرتان از چه کسی حرف شنوی دارد، مادر یا دوست؟ آن فرد چگونه خواسته هایش را مطرح می کند؟ سعی کنید به شیوه آن ها رفتار کنید. به بیان دیگر، نقاط ضعف عاطفی همسرتان را بیابید که چه چیزهایی باعث می شود حرف شنوی اش بیشتر شود.

نکاتی درباره بیکار شدن خانم تان
البته به خاطر داشته باشید که همسر شما شاغل بوده و احتمال دارد بیکاری باعث فشار روحی شده و ایشان به همدلی نیاز داشته باشد؛ اما شما همدلی کمی دارید و احساس می کند که درک نمی شود و برای همین با شما لجبازی می کند. بعضی از خانم های شاغل خیلی درگیر برابری زن و مرد هستند و وقتی بیکار می شوند، احساس ضعف می کنند و وقتی همسرشان خواسته ای را به صورت دستوری مطرح کند، آن ها حالت دفاعی به خود می گیرند. اگر احساس می کنید همسر شما از بیکاری اش خیلی ناراحت است و احساس غم دارد، بهتر است با ایشان همدلی کنید تا احساس کند که توسط شما درک می شود نه این که بیشتر احساس کند شما به عنوان مرد، نگاهی تحقیر آمیز به او دارید و به او دستور می دهید و از بیکاری او سوء استفاده می کنید.

شیوه صحیح گفت و گو با همسر

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از خراسان/ی
وبگردی