زندگی بعد طلاق

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

کد مطلب : 414تعداد نظرات : 13 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
بعد از طلاق ممکن است افراد دچار افسردگی و ناامیدی شوند ولی با باور کردن طلاق و کنار آمدن با آن و انتخاب راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق می توانید از این مشکلات دوری کنید.

شروع زندگی جدید بعد از طلاق و انواع مختلف جدایی از همسر

یکی از معضلات اجتماعی که بسیار در این دوران رواج یافته است طلاق می باشد . طلاق یا جدایی از همسر انواع متفاوتی دارد و همیشه با مشکلات زیادی همراه بوده، خواه رابطه کوتاه مدت، خواه دراز مدت بوده باشد. زندگی بعد طلاق برای افراد تا مدت ها سخت و ناراحت کننده خواهد بود.

برای این که بتوانید زندگی نسبتا موفقی را پس از طلاق و جدایی تجربه کنید توجه به نکاتی که در ادامه این بخش از نمناک به آن اشاره می شود، لازم است.

طلاق، آخرین شیوه درمانی به شمار می رود و تا شیوه های درمانی دیگر وجود دارد، نباید سراغ طلاق رفت.

شما با شیوه های متفاوت مانند تقویت باورهای دینی، محبت صادقانه میان زن و مرد، صبر و خویشتنداری، قناعت و…می توانید از طلاق پیشگیری کنید .

انواع طلاق

زندگی مردان و زنان بعد طلاق

مردان در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از زنان ضعیف تر عمل می کنند و طی چندسال اول پس از طلاق، روابط کمتری با دوستانشان برقرار می نمایند.

اما زنان در مقایسه با مردان در مواجهه با بحران ناگهانی مثل طلاق، با شرایط بهتر کنار می آیند و در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از مردان قوی تر هستند و طی چند سال اول پس از طلاق، روابط بیشتری با دوستانشان برقرار و وقت بیشتری را صرف خانواده شان می کنند درحالی که مردان غالباً به دنبال لذت های موقتی اند.

مردان باید به هیچ وجه به قطع رابطه کامل فرزندان با مادر خود اصرار و درمقابل فرزندان از مادر آنها بدگویی نکنند زیرا در این صورت روابط اجتماعی منفی را جایگزین روابط اجتماعی مثبت خواهند کرد.

مردان اگر خواستند که بچه ای از همسر دوم خود داشته باشند، پیش از اقدام، موضوع را با فرزند یا فرزندان زن اول درمیان بگذارند و به عبارتی حق انتخاب دهند. به هر صورت آسیب طلاق مردانه و زنانه ندارد و متوجه تمام افراد اعم از زن و مد و فرزندان و خانواده های دو طرف است.

اقدامات بعد از طلاق

انواع طلاق و زندگی بعد طلاق

طلاق دائم به دو دسته رجعی و بائن تقسیم می شود که هرکدام با توجه به شرع و قانون شرایط خاص خود را دارند.

طلاق رجعی می نامند

طلاق رجعی یعنی اینکه زمانی که طلاق در بین زن و مرد صورت گرفت ، مرد می تواند برای شروع دوباره زندگی مشترک بدون اقدام دوباره جهت ثبت و خواندن صیغه ازدواج زن را به زندگی برگرداند اما این برگشت زن حتما باید در دوران عده باشد .

اقدام به بازگشت زن فقط باید از طرف مرد باشد و اگر زن اقدام کند هیچ تاثیری نخواهد داشت. اقدام به بازگشت زن توسط مرد یا باید کلامی باشد یعنی مرد از زن درخواست کند که برگردد و یا با رفتار و اعمال باشد یعنی  مرد از طریق محبت کردن به زن خواستار برگشت او باشد .

در طلاق رجعی تا هنگامی که زن در دوران عده قرار دارد همسر مرد شناخته شده و مرد باید به او نفقه بپردازد و در صورتی که مرد خواهان ازدواج دوباره باشد، باید به دادگاه رفته و از او اجازه بگیرد.

در طلاق رجعی، زن و شوهر از هم ارث می برند، مرد تا زمانی که مدت عده پایان نیافته ، نباید مطلقه رجعیه خود را از محل سکونتش خارج کند.

بعد از طلاق

طلاق بائن می نامند

به این معنی است که مرد اگر خواهان برگرداندن زنش باشد نمی تواند اقدامی برای بازگشت زنش داشته باشد مگر اینکه او را طبق تشریفات قانونی و شرعی دوباره به عقد خود درآورد.

جدایی کامل دو همسر از یکدیگر یکی از آثار مهم طلاق بائن است و بر اثر این طلاق، مرد می تواند بی اجازه دادگاه ازدواج کند و نباید به زن سابق خود نفقه بپردازد. زن و مرد در این نوع طلاق از هم ارث نمی برند و زن بعد از طلاق باید خانه شوهر را ترک کند و بعد از عده می تواند ازدواج کند و به دلخواه خود زندگی کند.

اگر درحال بیماری، شوهر زن خود را طلاق دهد و زن دیگر ازدواج نکند و بر اثر آن بیماری بمیرد، زن از او ارث می برد اگرچه طلاق بائن باشد.

طلاق بائن

راههای بازگشت به زندگی بعد از طلاق

اگر تصمیم به آغاز زندگی تازه ای بعد از طلاق دارید به نکات و اصول زیر بیشتر دقت کنید.

فرق است بین پاک کردن و پایان دادن

بین پاک کردن و پایان دادن آن تمایز قائل شوید یعنی اینکه با پایان دادن به یک رابطه ، خاطرات زندگی مشترک خود را فراموش نکنید. بسیاری از افراد در زمان جدایی به دلیل هجوم احساسات مختلف مانند خشم، غم، تنفر و ... به صورت ناخودآگاه سعی می کنند خاطرات زندگی مشترک خود را فراموش کنند و احساس می کنند خوشبخت نیستند یا مورد آزار قرار گرفته اند.

خطرات طلاق

طلاق را باور کنید

طلاق فشار روانی زیادی بر روی افراد ایجاد می کند و در آن احتمال اینکه فرد دچار افسردگی و بیماری های «روان تنی» بشود، زیاد است. بهتر است برای طلاق نیز مانند اتفاقات دیگر زندگی مراسمی برگزار کنید تا بتوانید طلاق را باور پذیرتر نمایید.

البته منظور ما برگزاری جشن طلاق نیست بلکه این است که با یادآوری ایام خوش در زندگی قبلی تان چیزهایی که از آن یاد گرفته اید، مانند نکات مثبت طرف مقابل و ...را روی کاغذ بنویسید و سپس آن را بسوزانید یا پاره کنید تا بفهمید آن زندگی دیگر به انتها رسیده است و باید زندگی جدیدی آغاز نمایید.

مشکلات بعد از طلاق

شناخت احساسات ناشی از طلاق

قرار گرفتن در جمع های دوستانه و خانواده برای دور کردن احساسات ناخوشایند از قبیل خشم، گناه، غم و اندوه بسیار موثر است. به رسمیت شناختن طلاق به افراد مطلقه کمک می کند که از این احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند و آن ها را به عنوان بخشی از موضوع جدایی بپذیرند.

راه شروع زندگی خوب بعد طلاق و انواع جدایی از همسر

4.3123
این مطلب مفید بود ؟10617
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/س
برچسب : طلاق
13 نظر به ثبت رسیده است
الماسی1396-06-10
سلام من جداشدم حالامیخوام برگردم به زندگیم نظرتون چیه
10228
حسین1396-10-17
سلام.منم جداشدم.ولی بهترین راه اینه که بری یه دختر خوب دیگه پیداکنی،چون اگرهمسرتاگه خوب بودواقعا باهات میموند
6218
سمیرا1397-03-31
اگه ازش بچه نداری به خودت رحم کن برنگردبه زندگی قبلیت یه بار که حرمتا شکست تمومه
407
فریده1397-01-24
من 3 ماه توافقی از همسرم به دلیل خیانت ها شوهرم جدا شدم سه فرزند دارم عاشق شوهرم هستم. خواستن طلاق از طرف اون بود که به این طلاق نیاز داره من الان با لباس وعکس هاش زندگی میکنم نفقه نمیده به بچهام و40 میلیون ضامنش بودم که از حقوقم پرداختش میکنم فرهنگی هستم وبرای وام ونفقه شکایتش نکردم شاید يک روزی پشیمان بشه برگرده لطفا کمکم کنید چکارکنم
3030
وحیده1397-02-17
سلام به نظر شما این آقا لایق دوست داشتن شما هست امیدوارم ناراحت نشید منم همسر سابقم همچین بلایی سرم آورد من هنوز به زندگی سابق بر نگشتم
175
عبداله1397-08-28
امیدت به خدا باشه.انشاله با رفتاری متفاوت برمیگرده
48
علی 1397-02-13
سلام من تازه طلاق گرفتم تلخ ترین اتفاق طلاقه از همه خواهش میکنم با انتظار تغییر رفتار کلی تو طرف مقابل زندگی مشترک رو شروع نکنن هر چیزی رو که قبل عقد و ازدواج در رفتار طرف مقابل میبینین زیاد قابل تغییر نیست
616
saeed1397-03-17
من پنچ ساله همسرم طلاق دادم این مدت خیلی بهم سخت گذشت میدونم که دیگه برنمیگرده ولی ازازدواج هم متنفرم
253
انسان عاقل1397-03-29
من 6 ساله همسرم رو طلاق دادم و هرروز از این کارم بیشتر مطمئن میشوم ، چون زندگیم راحت تره ، دیگه کسی بهم گیر نمیده ، اعصابمم خورد نمیشه،به نظرم انسان اولین چیزی که باید بهش اهمیت بده رفاه و آسایش خودشه بعد پدر مادرش و در درجه سوم همسر ، وقتی شخصی که موجب اعصاب خورد کردن، ناراحتی، دردسر ، هزینه، وقت ،انرژی و جوانی شما میشودعقل سالم حکم میکند که از این شخص دوری کنی.من از روزی که همسرم را طلاق دادم انگار از زندان آزاد شدم و دوباره متولد شدم و دارم از زندگیم نهایت لذت رو میبرم.متاسفانه دخترای الان شوهر نمیخوان یه غلام حلقه به دوش میخوان،همشون هم همینجوری هستن و هرکسی که میگه من بساز هستم از همه بدتره که مردا رو فریب بده.
8536
مهدی1397-09-02
دقیقا
2215
ناهید1397-03-30
من تازه فردا نی خوامدبرم جدابشم خ میترسم خ اضطراب و نگرانی شدیدی دارم خوب نبود ولی تواین جامعه تنهایی سخت زندگی کردن
1214
مریم1397-04-13
ازنظرمن هیچوقت هیچ زندگی به طلاق نبایدکشیده بشه بایدخانواده هاباهم بشینن وحرف بزنن مشکلشون حل بشه مگراینکه اصلانشه مشکلشونوحل کردجدابشن.فکرمیکنم چه زن چه شوهربخوان بره باکسه دیگه ای ازدواج کنن نمیتونه ازفکره همسرشون بیرون بیان حتی بهترین زن یامرد باشه من میگم آدم بعدازطلاق یه مدتی مشاوره یاباهم درارتباط باشن.
348
علی 1397-08-26
سلام من ۲ ساله جداشدم الان میخوام بایه خانم مطلقه ازدواج کنم چون سکه میدم از مهریه بالا میترسم ازطرفی خانواده ایشون میگن ۱۱۴تا من خودم به ۱۴ رضایت دارم موندم سر دوراهی چه کنم؟
2111
وبگردی