محبوب خدا شدن
محبوب خدا شدن و راه نزدیکی به پروردگار زیاد دور نیست. نگاهی به اطرافتان بیاندازید تا ببینید چقدر زیادند فرصتهایی که شما را بنده و مخلوق محبوب خدا می سازند.

محبوب خدا شدن و نزدیکی به حق

 محبوب خدا شدن حس خوبی است که هر مخلوقی آرزویش را دارد. حتما نیاز نیست که اعمال و عبادات سخت و مشکلی انجام دهید تا بنده ی خوب و محبوب خداوند شوید چرا که در فرمایشات پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم راه محبوبیت بنده نزد خداوند بسیار ساده بیان شده است.

کمک به خلق و تلاش برای رفع حوائج و مشکلات آنها از توصیه های مؤکد اسلام و آموزه های روایی ما است.

 آنچنان که رسول خدا (ص) فرموده اند:«هر که صبح کند و به امور مسلمین همت نگمارد مسلمان نیست.»

 ایشان همچنین، می فرمایند:«عابدترین مردم کسی است که نسبت به همه مسلمین خیرخواه تر و پاکدل تر باشد.»

 امام صادق (ع) در این باره می فرمایند:«بر تو باد که برای خدا نسبت به مخلوقش خیرخواه باشی که هرگز          خدا را به عملی بهتر از آن ملاقات نکنی.»

راه نزدیکی به خدا

رسیدن به خدا و ارتباط با او

 و نیز فرمودند:«هر که به امور مسلمین اهتمام نورزد مسلمان نیست.»

 علاوه بر این، رسول خدا (ص) فرموده اند:«هر که صبح کند و به امور مسلمین همت نگمارد. از آنها نیست، و هر که بشنود مردی فریاد می زند «مسلمان ها به دادم برسید» و جوابش نگوید مسلمان نیست.»

 و همچنین از ایشان است که:«مخلوق عیال خدا هستند و محبوب ترین آنها نزد خدا کسی است که به عیال خدا سود دهد، و به خانواده ائی شادی رساند.»

 از رسول خدا (ص) سؤال شد:محبوب ترین مردم نزد خدا کیست؟ فرمودند:«کسی که سودش به مردم بیشتر باشد.»

 و نیز فرمودند:«هر کس تجاوز آب یا آتشی را از گروهی از مسلمین بگرداند، بهشت برایش واجب گردد.»

 امام صادق (ع) درباره قول خدای عز و جل «به مردم سخن نیک گوئید و جز خیر نگوئید» فرمودند:«به مردم سخن نیک گوئید و جز خیر نگوئید تا بدانید حقیقت چیست (پس اگر یقین پیدا کردید که شخصی سزاوار خیر نیست نگوئید).»

 علاوه بر این، امام باقر (ع) درباره قول خدای عز و جل:«و به مردم سخن نیکو گوئید» فرمودند:«بهترین سخنی که دوست دارید مردم درباره شما گویند، در باره مردم بگوئید.» 

عملی برای محبوب خدای متعال شدن

4.139
این مطلب مفید بود ؟327
برگرفته از اصول کافی، قدس آنلاین /ن
برچسب : دین اسلام
وبگردی