زمان زیارت اهل قبور

زمان مناسب و نامناسب زیارت اهل قبور

کد مطلب : 78968تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 3 دقیقه
زیارت اهل قبور باعث شادی روح آن ها می شود. در روایات بسیار برخی از روزهای هفته بهترین زمان برای زیارت اهل قبور و درگذشتگان ذکر شده و زمانی از روز را مکروه دانسته اند.

زمان مناسب و سفارش شده زیارت اهل قبور

زیارت اهل قبور از سنت های اسلامی است که درمیان شیعیان و اهل سنت رایج است. زیارت قبور اموات و درگذشتگانی که دست آنها از دنیا کوتاه است بنابر آیات قرآن کریم و روایات مختلف مستحب دانسته شده است.همه زمانها برای زیارت اهل قبور خوب است و روزهای متعددی در روایات بیان شده است. 

زیارت اهل قبور مومنین، در روزهای دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤکد است و سنت پیامبر و سیره اهل بیت نیز چنین بوده است. در این بخش از دین و مذهب نمناک بهترین زمانها و زمان مکروه برای زیارت اهل قبور را بر اساس احادیث و روایات بیان کرده ایم.

قبرستان

بهترین زمانها برای زیارت اهل قبور

از بهترین مواقع زیارت، بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است. صبح شنبه و صبح جمعه از اذان صبح تا طلوع آفتاب هم زیارت اهل قبور فضیلت دارد.

عبدالله بن سلیمان می گوید:از حضرت امام باقر(ع)درباره زیارت اهل قبور پرسش کردم.

امام باقر(ع)فرمود:

چون روز جمعه باشد آنان را زیارت کن ؛ چون هر کس از آنان در ضیق و تنگی باشد در بین طلوع صبح صادق و طلوع آفتاب گشایش می یابد، و لذا در این موقع در هر روز، از کسی که به زیارت او رفته باشد، علم و اطّلاع پیدا می کند، ولیکن چون آفتاب طلوع کند آنها رها می شوند و دیگر قادر بر جهت گیری در امور دنیا و زیارت اهل خود نیستند.

عرض کردم :آیا آنها از افرادی که به زیارت قبور آنها می روند علم پیدا می کنند و خوشحال می شوند؟ فرمود:آری خوشحال می شوند، و نیز از بازگشت زائرین از قبور به محلّ های خود وحشت می کنند.(بحارالانوار، جلد6، صفحه 256)

پیامبر اکرم(ص) فرمودند:

هر که قبر پدر و مادر یا یکی از آن دو را هر روز جمعه زیارت کند و کنار قبر آنها سوره یس را بخواند خداوند به شمار هر حرفی از آن، آمرزش و رحمتی نصیبش کند.(کنز العمال، حدیث 45543)

 

 اهل قبور

هرکس در روز جمعه به زیارت قبر والدین برود ثواب یک حج و یک عمره به او عطا شود.(دارالسلام ، محدث نوری ،ج 89، ص354 )

از امامان معصوم(ع) نقل شده است که زمانی که زیارت مومنی را اراده نمودی بهتر است که روز پنجشنبه باشد و اگر نشد در هر وقت که خواستی، و روش زیارت آن است که رو به قبله کنی و دست بر قبر بگذاری و بگویی :

اللَّهُمَّ ارْحَمْ غُرْبَتَهُ وَ صِلْ وَحْدَتَهُ وَ آنِسْ وَحْشَتَهُ وَ آمِنْ رَوْعَتَهُ وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِ مِنْ رَحْمَتِکَ رَحْمَةً یَسْتَغْنِی بِهَا عَنْ رَحْمَةِ مَنْ سِوَاکَ وَ أَلْحِقْهُ بِمَنْ کَانَ یَتَوَلَّاهُ

و سپس بخوان سوره إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ را هفت بار.»(بحارالأنوار ،ج99 ،ص 299)

حضرت فاطمه(س) هر روز شنبه صبحگاهان به زیارت قبور شهدا می رفت و به سر قبر حمزه می آمد و از خداوند، طلب رحمت و مغفرت برای او می کرد.(من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص180)

امام صادق (ع) فرمودند:

روح مؤمن أهل خود را دیدار می کند و آنچه خوش آیند او باشد می بیند و آنچه خوش آیند او نیست از او نهان داشته می شود، و کافر زیارت می کند اهل خود را و آنچه خوش آیند او نیست می بیند و آنچه خوش آیند او است از او نهان داشته می شود؛

سپس فرمود:برخی از آنها اهل خود را زیارت می کنند روز جمعه و برخی نیز زیارت می کنند به اندازه عمل خویش.» (بحار الأنوار ، ج 58، ص52)

 شب، بدترین زمان زیارت اهل قبور 

 زیارت اهل قبور در شب کراهت دارد.

زیارت اهل قبور

پیامبراکرم(ص) در روایتی به ابوذر می فرماید:

در روز برخی اوقات قبور را زیارت کن و در شب زیارت نکن. (مستدرک الوسائل، ج 2، ص 363)

در کامل الزیاره از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود:

مردگان را چون پیش از طلوع آفتاب زیارت کنید می شنوند و جواب می دهند شما را و اگر بعد از طلوع آفتاب زیارت کنید می شنوند و جواب نمی دهند.

سفارش به زیارت اهل قبور

رسول خدا (ص) فرمودند:

مردگانتان را زیارت کنید و بر آنان درود فرستید که آنان برای شما عبرت هستند.(تنبیه الخواطر و نزهه النواظر، ج1، ص 288)

امیر مومنان (ع) فرمودند:

مردگانتان را زیارت کنید زیرا آنان به زیارت شما شادمان می شوند و نزد قبر پدر و مادر با دعایی که برای آن دو می کنید، حاجت بخواهید.(الکافی، ج3 ، ص230)

پاداش دعا برای اموات:

امام صادق (ع) فرمودند:

هر کس در شب جمعه برای ده نفر از برادران مرده اش دعا کند خدا بهشت را برایش واجب می کند.(مستدرک الوسائل، ج6، ص 73)

زمان مناسب و نامناسب زیارت اهل قبور

4.6236
این مطلب مفید بود ؟21719
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ف
1 نظر به ثبت رسیده است
سیدناصرموسوی اصل1400-08-29
به زیارت اهل قبورخیلی زیادبروید وفاتحه بخوانید مخصوصا صبحها قبل ازطلوع آفتاب چونکه مردگان دراین موقعیت هم میشنوندوهم جواب میدهند مخصوصا اگرپدرومادرزائرباشد وزیارت کننده اهل قبور پس ازمرگ متعاقبا به زیارتش خواند آمد .اللهم اغفرالمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات .
624
وبگردی