قیمت خودرو

قیمت خودرو روند کاهشی گرفت

تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1400کد مطلب : 63834زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو اظهار داشت: قیمت خودرو نسبت به دو هفته گذشته با کاهش مواجه شده و تقریبا مشابه قیمت های قبل از عید است.

ایلنا: سعید موتمنی در مورد وضعیت بازار خودرو اظهار کرد:با کاهش قیمت ارز بازارهای مختلف مانند بازار سرمایه و خودرو آرام شده است. قیمت خودرو نسبت به دو هفته گذشته با کاهش مواجه شده و تقریبا مشابه قیمت های قبل از عید است و به تدریج ریزش دارد.

وی افزود:البته بازار رسمی تعطیل است، در مورد بازار غیررسمی هم به علت تقویت ارزش ریال و کاهش قیمت دلار، خریداری در بازار وجود ندارد. حتی اگر کسی نیاز داشته باشد هم خرید انجام نمی دهد. مشتری زمانی برای خرید مراجعه می کند قیمت ها ثابت بماند، نوسانات اجازه نمی دهد که بازار روند طبیعی داشته باشد.

وی با اشاره به قیمت روز خودرو گفت:پژو 206 که دو هفته پیش حدود 207 تا 208 میلیون تومان بود الان 198 تا 200 میلیون تومان رسیده است. سمند از 194 میلیون تومان به 185 تا 186 میلیون تومان و قیمت پراید از 125 میلیون تومان به 106 تا 107 میلیون تومان است. البته پراید دیگر تولید نمی شود و هر چه در بازار هست مربوط به قبل از سال 98 است. تیبا هاچ بک که تا 140 میلیون هم قیمت گذاری می شد، 132 تا 133 میلیون تومان هم فروخته می شود.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در ادامه اضافه کرد:البته این قیمت ها تقریبی است. احتمالا خریداران با قیمت کمتری خریداری کنند چراکه که در وضعیت فعلی که خریدار وجود ندارد ممکن است کسانی که از مجرای ثبت نام خودرو خریده اند و می خواهند بفروشند با قیمت کمتری خودروی خود را به فروش برسانند.

موتمنی همچنین بیان کرد:در چند ماه آینده افزایش قیمتی نخواهیم داشت. کاهش قیمت هم به عرضه بستگی دارد. برای مثال سایپا در هفته گذشته عرضه خوبی داشته است و هر میزان عرضه افزایش یابد، اختلاف قیمت کارخانه با بازار کمتر می شود.

وی خاطرنشان کرد:با کاهش نرخ ارز، تقاضای کاذب کاهش و تقاضای مصرفی در بازار می ماند. اگر تقاضای کاذب وجود نداشته باشد و عرضه بیشتر شود، قیمت خودرو عقب نشینی می کند.

این کارشناس بازار خودرو در پاسخ به سوالی در مورد اثر کاهش احتمالی نرخ ارز بر بازار خودرو گفت:زمانی که نوسانات ارز وجود داشت افراد به علت اینکه پول خود را به کالا تبدیل کنند خودرو می خریدند این افراد ماه ها است از بازار خارج شده اند و سرمایه گذاری فقط در خرید از کارخانه انجام می شود.

وی افزود:فاصله قیمت کارخانه و بازار در سال های قبل حدود 5 تا 15 درصد بود اما الان به 60 تا 70 درصد رسیده است. علت این شرایط عرضه کم و تقاضای کاذب بود. اگر عرضه به اندازه کافی باشد و تقاضا به قصد سود وجود نداشته باشد، فاصله قیمت کاهش می یابد و خریداران با قیمت عادلانه از بازار خودرو تهیه می کنند.

موتمنی در مورد بازار خودروهای خارجی اظهار کرد:در مورد خودروهای خارجی هم رکود کامل در بازار است و تقاضا حدودا نزدیک به صفر است.

انتهای پیام/م

 

قیمت خودرو روند کاهشی گرفت

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : بازار خودرو
وبگردی