ماسک چشم
تهیه و استفاده از ماسک های خانگی برای رفع خستگی چشم بسیار راحت است شما می توانید با داشتن چند مواد ساده ماسک های خوبی را تهیه کنید.

ماسک برای خستگی چشم

یکی از عوامل موثر در کاهش زیبایی و جذابیت چشم ها، خستگی و بی حالی این عضو مهم روی صورت است که خوب میدانیم چقدر در زیبایی تاثیر دارد پس دانستن روشی سالم برای رفع این مشکل اهمیت ویژه ای خواهد داشت بخصوص اگر با استفاده از یک ماسک طبیعی رفع خستگی چشم باشد.

این که شما یک دختر مجرد هستید یا مادری خانه دار و یا شخصی شاغل و پرمشغله تفاوتی ندارد ماسک هایی که در این قسمت از سلامت پوست و موی نمناک ارائه خواهند شد برای رفع خستگی چشم و دایره های تیره اطراف آن عالی است و به راحتی میتوانید از آنها استفاده کنید.

ماسک خانگی برای رفع خستگی چشم 

1. ماسک خیار

این ماسک حاوی مقدار زیادی آب و ویتامین k است که در شادابی و رفع خستگی چشم ها و بهبود سلامت آن ها نقش بسیار زیادی دارند و همچنین ظاهر تیره اطراف چشم را کاهش می دهد و آبرسان بسیار قوی است.

مواد لازم:

 • 1 عدد خیار
 • 10 تا 15 تکه پنبه 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا آب خیار را بگیرید و مقدار کمی آب به آن بیفزایید و سپس تکه های پنبه را به آب خیار آغشته کنید و به آرامی آب اضافه آن را بگیرید و آن ها را درون یک کیسه تمیز بگذارید و درون یخچال قرار دهید و زمانی که نیاز داشتید، دو عدد از آن ها را بیرون بیاورید و روی چشمانتان بگذارید و بعد از حدود 20 تا 25 دقیقه بردارید. 

ماسک خیار

2. ماسک سیب زمینی و نعناع

سیب زمینی حاوی ترکیبات طبیعی است که باعث روشن شدن و رفع تیرگی های اطراف چشم خواهد شد. نعناع نیز خاصیت خنک کنندگی دارد و باعث می شود چشمان شما جوان تر و شاداب تر به نظر برسد. 

مواد لازم:

 • 1 عدد سیب زمینی
 • 5تا 6 عدد برگ نعناع
 • 10 تا 15 تکه پنبه 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا سیب زمینی و برگ های نعنا را درون مخلوط کن بریزید و مقداری آب به آن بیفزایید و بعد از این که به خوبی ترکیب شدند، پنبه ها را به آن آغشته کنید و به آرامی آب اضافه آن را بگیرید و درون یخچال بگذارید و در صورت نیاز دو تکه از پنبه ها را روی چشم هایتان اعمال کنید و بعد از 20 تا 25 دقیقه بردارید. 

3. ماسک آلوئه ورا و هویج

این ماسک سرشار از ویتامین A است که برای مبارزه با چین و چروک عالی می باشد.

ویتامین A همچنین به نرم شدن پوست اطراف چشم و رفع سیاهی های آن و رفع خستگی و جوانتر به نظر رسیدن کمک می کند و همچنین حاوی پروتئین هایی است که به لیفت پوست و محکم تر شدن آن و رفع پف چشم و خستگی کمک بسیار زیادی خواهد کرد و خاصیت ضد التهابی آن باعث رفع قرمزی و سوزش خواهد شد. 

مواد لازم:

 • 1 عدد سفیده تخم مرغ
 • 1 قاشق غذاخوری هویج خرد شده
 • 1 قاشق چای خوری آلوئه ورا 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

تمام مواد موجود را درون یک کاسه به خوبی هم بزنید تا زمانی که ترکیبی یکدست شود و سپس با استفاده از یک براش زیر چشم و اطراف آن اعمال کنید و بعد از 15 تا 30 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. 

4. ماسک قهوه

این ماسک به رفع خستگی و پف چشم کمک می کند و کافئین موجود در قهوه نیز گردش خون را افزایش می دهد و ترکیب این سه مواد باعث می شود تا پوست شما سفت تر و صاف شود و ورم را نیز کاهش خواهد داد. 

مواد لازم:

 • 1 قاشق غذاخوری قهوه
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق چای خوری ویتامین E
 • 5 تا 10 تکه پنبه 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

یک فنجان قهوه دم کنید و بگذارید تا خنک شود و سپس عسل و روغن ویتامین E را به آن بیفزایید و تکه های پنبه را به مواد آغشته کنید و قهوه اضافی آن را بگیرید و آنها را درون یک کیسه قرار دهید و بگذارید تا منجمد شود و در صورت نیاز پنبه ها را بیرون بیاورید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشمان تان اعمال کنید. 

5. ماسک سیب زمینی ، چای سبز و بادام شیرین

سیب زمینی حاوی ماده روشن کننده عالی است و روغن بادام نیز به از بین بردن تیرگی های اطراف چشم کمک می کند و آن را تغذیه رسانی خواهد کرد و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و کافئین موجود در چای سبز می تواند خستگی چشمانتان را رفع کند. 

مواد لازم:

 • 1عدد سیب زمینی
 • 1عدد چای سبز کیسه ای
 • 2تا 3 قطره روغن بادام شیرین 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا سیب زمینی ها را به اندازه کوچک خرد کنید تا روی چشمانتان اندازه باشد و سپس یک فنجان چای سبز جوشانده و 2 تا 3 قطره روغن بادام را به آن اضافه کنید و بگذارید تا کمی خنک شود و بعد، سیب زمینی ها را درون آن بخیسانید و به مدت 5 دقیقه در یخچال بگذارید و بعد تکه های سیب زمینی را روی چشمانتان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه شستشو دهید. 

6. ماسک زردچوبه و لیمو

ترکیب زردچوبه و لیمو به روشن شدن پوست اطراف چشم کمک می کند و همچنین به دلیل خاصیت طبیعی سفید کنندگی و درمانی که دارد برای رفع خستگی چشم ها نیز بسیار تاثیرگذار است و خاصیت خنک کنندگی آن برای جوان تر به نظر رسیدن پوست حائز اهمیت است. 

مواد لازم:

 • 2قاشق چای خوری پودر زردچوبه
 • 2قاشق غذاخوری آب لیمو 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

مواد را با یکدیگر ترکیب کنید ، به خوبی هم بزنید و سپس ماسک به دست آمده را اطراف چشمانتان اعمال کنید و بعد از 30 دقیقه با آب شستشو دهید. 

لیمو

7. ماسک کیوی و ماست

این ماسک برای رفع پف و تیرگی اطراف چشم ها و رفع خستگی بسیار تاثیرگذار است و همچنین حاوی ویتامین C است که باعث تقویت و جوانسازی پوست می شود و کلاژن سازی را تقویت می کند و باعث روشن شدن و درخشانی آن خواهد شد. 

مواد لازم:

 • 1 عدد کیوی
 • 1 قاشق غذاخوری ماست 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا مواد را با یکدیگر ترکیب کنید، به خوبی هم بزنید و سپس به مدت 5 دقیقه درون یخچال بگذارید و بعد روی چشمانتان اعمال کنید و بعد از 10 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. 

8. ماسک شیر

مواد لازم:

 • یک فنجان شیر
 • دو تکه پنبه 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا پنبه را به شیر آغشته کنید و اضافات آن را بگیرید و سپس روی چشمانتان اعمال کنید. 

پس از امتحان کردن این ماسک ها دیگر نیازی به استفاده از کرم های گران قیمت ندارید، اگرچه خوابیدن و استراحت کافی نیز در روند بهبودی بسیار تاثیرگذار است. 

9. ترکیب چای سیاه و چای سبز

چای سبز و سیاه حاوی کافئین هستند که رگ های خونی ریز پوست اطراف چشم را محکم می کند . چای کافئین دار همچنین حاوی تانن هایی است که گردش خون را تحریک می کنند. 

مواد لازم:

 • 2 عدد چای کیسه ای سبز و سیاه
 • 1 لیوان آب 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

کیسه های چای را در یک لیوان آب داغ قرار دهید و سپس آنها را برداشته و بگذارید تا در دمای اتاق خنک شوند و به مدت 15 تا 30 دقیقه روی چشمانتان بگذارید.

انجام این کار هفته ای یک یا دو بار در هفته می تواند به سفت شدن پوست زیر چشم کمک کند و همچنین دارای مزایای تسکین دهنده است. 

10. چای بابونه:

چای بابونه کافئین ندارد اما دارای خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی است.بابونه همچنین باعث احیای چشم های خسته ، پف کرده و قرمزی آن نیز می شود. 

مواد لازم:

 • 2قاشق غذاخوری بابونه
 • 1فنجان آب داغ 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

بتدا بابونه را دم کنید و بگذارید تا در دمای اتاق خنک شوند و به مدت 15 تا 30 دقیقه روی چشمانتان بگذارید. 

چای بابونه

11. سفیده تخم مرغ

این ماسک برای سفت شدن پوست زیر چشم و رفع پف و خستگی عالی است و گردش خون را تحریک می کند و التهاب را نیز کاهش می دهد. 

مواد لازم:

 • 1عدد سفیده تخم مرغ
 • 1قاشق غذاخوری گلاب
 • مقداری خیار رنده شده 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا سفیده تخم مرغ را به قدری هم بزنید تا فومی شکل شود و سپس گلاب و خیار را به آن بیفزایید و زیر چشمانتان اعمال کنید و بعد از 10-15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. 

12. ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا حاوی 18 اسید آمینه ضروری است و همچنین دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی می باشد. با مرطوب کردن پوست، می تواند به تسکین چشم های خسته کمک کند و همچنین ممکن است باعث کاهش چین و چروک شود. 

مواد لازم:

 • 1 عدد برگ آلوئه ورا 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا ژل آلوئه ورا را استخراج کنید و سپس آن را اطراف چشمانتان اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه شستشو دهید.  

13. گلاب:

گلاب حاوی ویتامین C و A و همچنین فلاونوئیدها است. این ماده قابض طبیعی با خواص ضد التهابی است و همچنین جوان کننده و طراوت بخش است. 

طرز تهیه و طریقه استفاده:

مقداری گلاب را اطراف چشمانتان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. 

 ماسک خستگی چشم

14. فندق

فندق یک قابض عالی است که اغلب برای کاهش تورم و قرمزی استفاده می شود و برای رفع خستگی چشم نیز بسیار تاثیرگذار است. 

مواد لازم:

 • 4تا 5 عدد فندق
 • 1 فنجان آب 
طرز تهیه و طریقه استفاده:

ابتدا فندق را به خوبی خرد و آرد مانند کنید و با کمی آب ترکیب نمایید تا ماسکی یکدست حاصل شود و سپس آن را اطراف چشمهایتان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. 

15 . آب سرد

هر گاه احساس کردید که چشمانتان خسته است، آنرا با آب سرد شستشو دهید و دقت کنید که فشار بیش از حد وارد نکنید .آب سرد همچنین باعث کاهش قرمزی و تورم می شود. 

16. قاشق سرد

اگر طرفدار آب سرد نیستید، دو عدد قاشق را در یخچال قرار دهید و صبح ها روی چشمانتان اعمال کنید که همان تأثیر آب سرد را به همراه خواهد داشت. 

بهترین ماسک خستگی چشم با دستور خانگی

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی