رهایی از خود انتقادی
برای رهایی از خود انتقادی عیب های خود را بپذیرید و از اشتباهات خودتان بگذرید همچنین افکار منفیتان را با عبارات مثبت جایگزین کنید و از دیگران هم در این رابطه کمک بگیرید.

نکاتی قدرتمند برای تغییر موضع خود انتقادی به تحسین خود

ابراز مخالفت برای یک فرد و یا چیزی طبیعتا برای همه پیش می آید ، در حالی که انتقاد در صورت رعایت نکردن اعتدال می تواند در شناسایی یک گره یا مشکل که ارزش بررسی آن را داشته باشد، به یک شیب لغزنده منفی با عواقب ناخواسته تبدیل شود.

خود انتقاد، ممکن است به ما اجازه دهد که از اشتباهاتمان یاد بگیریم، اما همچنین می تواند ما را با شک و تردید فلج کند. در جامعه پیچیده و رو به رشد امروز، اصرار بر به دست آوردن کنترل کامل زندگی و یا به دنبال کمال گشتن، نشانه هایی از بلندپروازی هستند که به ندرت، در صورت امکان، قابل دستیابی است.

یادگیری برای محدود کردن خودخواهی های ناخوشایند خودمان می تواند وضعیت ذهنی و فیزیکی ما را بهبود بخشد همانطور که ادعای قدیمی بیان می کند، "ما خودمان بهترین منتقدان هستیم" با در نظر گرفتن این باورها و توجه به توصیه های این بخش از نمناک خود انتقادی خود را درمان کرده و فکر خود را آزاد کنید.

خود انتقادی شدید

تغییر موضع خود انتقادی به تحسین خود 

گام هایی که می توانید برای درمان و رهایی از خود انتقادی پیش بگیرید

1. به دیگران بسپارید که آنها باید به شما تذکر بدهند:

در حالی که ممکن است در نگاه اول سخت به نظر برسد، شناساندن محدوده انتقاد نسبت به دیگران، اولین قدم برای تقویت وضعیت ذهنی شماست. یادگیری از انتقاد کسانی که در اطراف ما هستند کمک می کند تا مانع تمایل بیش از حد ،تن دادن به انتظارات دیگران شویم. و این بدون شک منع تعاملات منفی است که موجب استرس قابل اجتنابی در زندگی روزمره ما می شود.

معطوف شدن به انتقاد از خود به جای انتقاد دیگران، ما را در مسیری وارد می کند که توجه خود را به سمت درون خودمان جلب کنیم ، تمرین می شود تا یاد بگیریم که خودمان را تحسین کنیم و نظم و انضباط لازم برای تغییر چگونگی مشاهده دیگران به ما در خودمان مشهود است.

" کسی که از منظر بیرون، رویاهای شما را می بیند؛ کسی است که به نظر می رسد در درون شما، بیدار است. "- کارل گوستاو یونگ

2. برای تغییر باید از بیرون به خود نگاه کنید:

افرادی که با شما ارتباط برقرار می کنند، به نحوی با توجه به نحوه برخورد شما با خودتان، با شما رفتار خواهند کرد ، ابراز افکار انتقادی در مورد خودتان در مقابل دیگران می تواند نظرات افراد را در مورد شما به نحوی منفی تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین می تواند آنها را تشویق به جان بخشیدن به این مشکلات کند این امر می تواند حتی در مقابل کودکان، بیشتر ویرانگر باشد. می تواند به هر دوی شما کمک کند. یادگیری برای جلوگیری از ناراحتی برای انتقاد کلامی دیگران به ما یاد می دهد تا تردیدها و ترس هایمان را در بررسی در حالی که قصد پرورش یک ذهنیت سالم داشته باشیم، حفظ کنیم.

خود را مقصر دانستن

روش های رهایی از خود انتقادی 

3. یاد بگیرید که شما واقعا چه کسی هستید:

مهم نیست که کجا بروید، شما خودتان هستید ؛ تردید در این مورد و انتظار زیاد از خودتان می تواند منجر به افسردگی شدید شود. در مورد چیزی که می توانید از خود انتظار داشته باشید، واقعی تر فکر و عمل کنید.

تنها پس از آن، شما قادر به تعیین اهداف واقع بینانه خواهید بود که قابل دستیابی هستند. به یاد داشته باشید که در حال حاضر باقی ماندن در زندگی گذشته نه تنها مانع از حرکت به جلو می شود، بلکه می تواند شک و تردید در مورد وضعیت فعلی شما باشد.

به طور مداوم به دنبال آینده نیز می تواند در بهبود درک صمیمیت خود مؤثر باشد، به ویژه هنگامی که موانع ناخوشایندی بوجود می آیند. تمرکز بر خودتان در این لحظه می تواند افسردگی را که اغلب از انتقاد از خود خارج می شود، برطرف کند.

4. یاد بگیرید که خوب بودن و خیلی خوب نبودن را تحسین کنید:

اگر همه چیز براساس برنامه ریزی باشد، منتقد داخلی شما ساکت می ماند ؛ متأسفانه این به ندرت در زندگی روزمره ما اتفاق می افتد. یادگیری برای قدردانی از تلاش هایمان، این روش می تواند راه طولانی را برای درک این موضوع که اغلب نتیجه می تواند به اندازه کافی خوب باشد، حاصل شود.

چند خط یادداشت در خصوص عملکردتان از منتقد داخلی شما یک روش فوق العاده برای قدردانی از خودتان است پیدا کردن راهی برای بیرون کشیدن خوبیها از دل بدیها نتیجه این امر است .

هر کس ناتوانی هایی دارد و هر کسی اشتباهاتی می کند خود را در یک موقعیت قابل قبولی قرار دهید و سازنده تر شوید ، لبه های تیغ انتقاد از بدبینی هایی که گاهی بازدارنده هستند، جلوگیری می کند.

5. پذیرش از دیگران:

هنگامی که ما در مورد خودمان بیش از حد انتقاد می کنیم، تمایل داریم از تعریف ها دور نشویم ؛ در زمانی که ما نیاز به شنیدن تعریف بیشتری در مورد خودمان داریم، تمایلی ناخودآگاه در نشنیدن قدردانی است که برخی دیگر به ما بیان کرده اند.

هنگامی که احساس ما در مورد خودمان خیلی منفی است، پذیرش نکات و حرفهای مثبت بسیار دشوار است. پذیرش این اظهارات مثبت را، حتی اگر احساس می کنید که آنها ناخوشایند هستند، تمرین کنید. یک "تشکر" ساده می تواند برای از بین بردن دلایلی که مانع از پذیرفتن خودمان و شرایط مان می شود، کمک کند.

تعریف خود انتقادی

قدم های درمان خود انتقادی 

6. از درخواست کمک خجالت نکشید:

درک ما از خودمان می تواند به کاهش آسیب ناشی از منتقد داخلی مان کمک کند ؛ گاهی اوقات، هر کاری که ما انجام می دهیم، کافی نیست. این خود به خود می تواند وضعیت را بدتر کند.

خودتان را در معرض ابتلا به ترس از اشتباهات خود قرار ندهید، نگران نباشید و حتما از کمک حرفه ای استفاده کنید. صحبت کردن با کسی که برای مکالمه آماده و دانا و منصف است ،می تواند نتایج واقعی ایجاد کند. شیوه های سالم می توانند شک و تردید و ترس را از شما دور کنند.

برخی اندیشه های نهایی که به شما کمک می کند تا بهتر با خود تا کنید و قوی تر بشوید:

شناخت ذهنیت بیش از حد بحرانی گامی بزرگ برای زندگی مثبت است ، با در نظر گرفتن شرایط زمانی برای درک خودمان اجازه می دهیم تا به شکستن عاداتی که می تواند چرخه منفی داشته باشند اقدام کنیم. یادبگیرید برای قدردانی از خودتان بدون محدودیت کار کنید و زندگی سالم تری را تجربه کنید!

برای درمان خود انتقادی و رسیدن به تحسین خود باید:

  • به افکار خود توجه کنید

با توجه به افکار خود متوجه خواهید شد که از درون چه برخوردی با خود دارید و چه صفاتی را به خود نسبت می دهید یا در مواجهه با کارهای سخت و چالش های زندگی چگونه با خود نجوا می کنید.

  • از خطاها و اشتباهات خود بگذرید

چنانچه بارها و بارها به اشتباهات تان فکر کنید و نتوانید از خطاهایی که انجام داده اید عبور کنید در حقیقت خود را به سمت نابودی سوق داده اید.

  • بهترین توصیه :تصورات و افکار منفی و اغراق آمیز را با عبارات مثبت جایگزین کنید
  • پند و نصیحت های دیگران را به خاطر بیاورید
  • با پذیرفتن ایراد و کاستی هایتان در مسیر پیشرفت گام بردارید

بخشیدن خود

بهتر با خود تا کنید و از تقصیرات خود بگذرید

نکات طلایی درمان خود انتقادی و تحسین کردن خود

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن/ آ
برچسب : انتقاد
وبگردی