عزت الله انتظامی
امروز 26 مرداد همزمان با سالروز درگذشت عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران است که به همین بهانه مروری بر درخشان ترین آثار کارنامه هنری او داشته ایم.

مروری بر کارنامه عزت الله انتظامی در سالروز درگذشتش

26 مردادماه سال گذشته بود که دنیای سینما یکی از بهترین شخصیت های هنری اش را از دست داد و تصویر و صدای آقای بازیگر سینمای ایران تنها اثر ماندگار از او شد.

عزت الله انتظامی آقای بازیگر و اسطوره های تکرارنشدنی سینمای ایران است که در سالهای حیاتش در نقش های ماندگاری جلوی دوربین رفت و آثار بی نظیری را از خود به یادگار گذاشت.

امروز 26 مرداد اولین سالگرد درگذشت عزت الله انتظامی ستاره بی بدیل سینمای ایران است و به همین بهانه مروری بر نقش های درخشان کارنامه هنری او داشته ایم و توصیه میکنیم تا پایان این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک همراه ما باشید.

نقش های ماندگار عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران 31 خرداد 1303 در منطقه سنگلج تهران متولد شد و حضور در دنیای هنر را از سال 1326 آغاز کرد و در اولین تجربه خود روی صحنه تئاتر رفت.

عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی اسطوره دنیای بازیگری در فیلم چهل سالگی

استاد انتظامی حضور در دنیای نمایش و سینما را با پرویز خطیبی آغاز کرد و در فیلم های زیادی چه پیش از انقلاب و چه پس از آن جلوی دوربین رفت.

عزت الله انتظامی

عکسی از بازی عزت الله انتظامی در فیلم گاو

بازی در فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی نقطه عطفی در کارنامه هنری عزت الله انتظامی بود و مش حسن این فیلم سینمایی چنان در این نقش دیده شد که به حق لقب آقای بازیگر سینمای ایران شایسته او است.

عزت الله انتظامی و خسرو شکیبایی

بازی زنده یاد خسرو شکیبایی و عزت الله انتظامی در فیلم هامون

تجربه موفق همکاری با داریوش مهرجویی به فیلم های دیگر هم کشیده شد و فیلم هایی چون آقای هالو، دایره مینا، پستچی، اجاره نشین ها، هامون و بانو با همکاری عزت الله انتظامی و داریوش مهرجویی جلوی دوربین رفت.

عزت الله انتظامی

عکسی از عزت الله انتظامی در سریال هزاردستان

حاجی واشینگتن، اجاره نشین ها، گراند سینما، هامون، بانو، گاو، ستارخان، صادق کرده، خانه خلوت، ناصرالدین شاه اکتور سینما، روز فرشته، روسری آبی، مینای شهر خاموش،دیوانه از قفس پرید، خانه ای روی آب ، راه آبی ابریشم ،گاوخونی ، جایی برای زندگی و ... از جمله ماندگارترین فیلم های عزت الله انتظامی در دوران هنری اش بودند.

عزت الله انتظامی

بازی بهرام رادان در کنار عزت الله انتظامی در فیلم گاوخونی

سال 2007 آیین بزرگداشتی برای عزت الله انتظامی بازیگر سرشناس سینمای ایران در مقر سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد یونسکو در پاریس برگزار شد و از هنرمند کشورمان تقدیر به عمل آمد.

عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران

جایگاه عزت الله انتظامی برای دنیای هنر به حدی بلند مرتبه بود که 26 مردادماه سال گذشته با انتشار خبر درگذشتش جامعه هنری در اندوهی بی اندازه فرو رفت و روز درگذشت عزت سینمای ایران یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ سینما بود.

اولین سالگرد درگذشت عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران

12
این مطلب مفید بود ؟02
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک / م.ف
وبگردی