تولد
دعای خواب
دعای خواب و ذکر سفارش شده برای درمان بی خوابی را بهتر است از میان احادیثی انتخاب کنیم که دعای خواب راحت و بهترین دعا برای خوابیدن را بیان کرده اند.

دعای خواب و دعای رفع بی خوابی مجرب

دعای خواب یا بهتر بگوییم قویترین دعا برای رفع بی خوابی نوزاد و بزرگسالان را میتوان در میان احادیث گهربار ائمه و کتب مذهبی پیدا کرد. درمورد دعای خواب آور سریع و بهترین دعا برای خوابیدن میتوان به دعای بی خوابی حضرت فاطمه (ص) اشاره کرده که پدرشان، به ایشان آموزش داد. با ما در بخش دین و مذهب نمناک همراه باشید تا چند مورد دعای بی خوابی و دعای قبل از خواب برای خواب راحت را بیاموزید.

دعای قوی و مجرب برای رفع بی خوابی از امام صادق(ع)

امام صادق (ع) فرمودند:وقتی مبتلا به بی‌خوابی شدی، بگو:

«سبحان اللَّه ذی الشأن، دائم السّلطان، عظیم البرهان، کُلَّ یَوْمٍ هُوَ فِی شَأْنٍ‌.»

ترجمه :پاک و منزّه است خداوند ارجمند، فرمانروای جاودانی، صاحب برهان بزرگ، که هر لحظه به کاری مشغول است. (ادب حضور السید بن طاووس (ترجمه فلاح السائل)؛ مترجم محمد روحی، جلد :1 صفحه :504 )

دعای رفع بی خوابی مجرب از حضرت زهرا(س)

درمورد دعا برای سریع به خواب رفتن روایات بسیاری نقل شده است که مجرب ترین آنها، دعایی است پیامبر اکرم(ص) به حضرت زهرا(س) آموزش دادند.

از حضرت موسی بن جعفر آمده که حضرت علی(ع) فرمود:

حضرت فاطمه علیها السّلام از بی‌خوابی به رسول خدا گله نمود.

حضرت فرمود:دختر عزیزم، بگو:

«یا مشبع البطون الجائعة، و یا کاسی الجسوم العاریة، و یا مسکّن العروق الضّاربة، و یا منوّم العیون السّاهرة، سکّن عروقی الضّاربة، و أذّن لعینی نوما عاجلا.»

ترجمه:ای سیرکننده شکمهای گرسنه، و ای پوشاننده تن‌های برهنه، و ای آرام‌کننده رگهای زننده، و ای به خواب برنده چشمهایی که به خواب نمی‌رود، رگهای زننده [بدن‌] مرا را آرام فرما، و زود به چشمم اجازه خوابیدن بده.

سپس حضرت فاطمه علیها السّلام آن را گفت و از بی‌خوابی‌ای که رنج می‌برد آسوده شد. (ادب حضور السید بن طاووس (ترجمه فلاح السائل)؛ مترجم محمد روحی، جلد :1 صفحه :504 )

بی خوابی

دعای خواب بد ندیدن

از آیت الله بهجت(ره) درمورد علاج بی خوابی و خواب های بد سوال شد و ایشان فرمودند:

سوره‌های که با «قل» شروع می‌شود در وقت خواب بخواند و علاوه بر آن دعایی که در جنات‌الخلود نقل کرده‌اند، که اولش این است:«سبحان الله ذی الشأن دائم السلطان...» را بخواند. (به‌سوی محبوب، ص87)

دعای موقع خواب آیت الله بهجت

سُبْحانَ الله‌ِ ذِی الشأنِ، دائِمِ السلْطانِ، عَظیمِ الْبُرهانِ، کل یوْمٍ هُوَ فی شَأْنٍ، یا مُشْبِعَ البُطُونِ الْجائِعَةِ، وَ یا کاسِی الْجُنُوبِ الْعارِیةِ، یا مُسَکنَ الْعُرُوقِ الضارِبَةِ، وَ یا مُنَومَ الْعُیونِ الساهِرَةِ، سَکنْ عُرُوقِی الضارِبَةِ وَ أَذنْ [ائْذَنْ] لِعَینی نَوْما عاجِلاً

پاک و منزه است خداوند صاحب شأن و عظمت که سلطنتش دائمی، و دارای دلیل روشن و بزرگ است، هم او که هر لحظه در کاری است. ای سیرکننده‌ی شکم‌های گرسنه، و ای پوشاننده‌ی بدن‌های عریان، ای آرام‌کننده‌ی رگ‌های تپنده، و ای به خواب برنده‌ی چشم‌های بیدار، رگ‌های تپنده مرا آرام کن، و سریعاً خواب را همدم چشمم نما. (بحارالانوار، ج73 ص197؛ ج84، ص176)(البلدالامین، ص34) (مکارم‌الاخلاق، ص290)

دعای خواب اللهم اجعلنی فی درعک الحصینه

دعای بی خوابی برای رفع بی‌خوابی و زود به خواب رفتن اللهم اجعلنی فی درعک الحصینه، یکی دیگر از ادعیه سفارش شده در این مورد است که گفته شده است برای حفظ سلامتی، این دعا را هر صبح و شب بخوانید:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِی دِرْعِکَ الْحَصِینَةِ الَّتِی تَجْعَلُ فِیهَا مَنْ تُرِیدُ. (سه ‌مرتبه)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ (بهجت‌الدعاء، ص ٣4٧ )

دعای بی خوابی

دعای قبل خواب برای آرامش و سکته نکردن در خواب

امام رضا (ع) فرمودند:

مَنْ قَرَاَ ایَهَ اَلْکُرْسِیِّ عِنْدَ مَنَامِهِ لَمْ یَخَفِ اَلْفَالِجَ اِنْ شَاءَ اَللَّهُ وَ مَنْ قَرَاَهَا بَعْدَ کُلِّ صَلاَهٍ لَمْ یَضُرَّهُ ذُو حُمَهٍ.

ترجمه:هر که ایه الکرسی را هنگام خواب تلاوت کند، -اگر خدا خواهد-از فلج شدن ترسی نخواهد داشت و هر که ان را پس از هر نماز تلاوت کند، هیچ گزنده ای به او اسیب نخواهد رساند(ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ج 2، ص 104)

دعای خواب آور سریع و قویترین دعا برای رفع بی خوابی

4.5128
این مطلب مفید بود ؟11612
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
وبگردی