آهن اسفناج

فقط 2 درصد آهن اسفناج جذب بدن میشود!

کد مطلب : 52529زمان مطالعه : 2 دقیقه
حتما شما هم اسفناج را منبع غنی از آهن میدانستید اما بهتر است بدانید آهن اسفناج قابل جذب نیست و فقط 2 درصد آن قابل جذب است.

مقدار آهن اسفناج و گوشت قرمز

آیا اسفناج نظیر گوشت قرمز، یک منبع غنی از آهن قابل جذب است؟خیر، چنین نیست. زیرا درست است که اسفناج، آهن دارد و مقدار آن نیز در مقایسه با سایر سبزی ها قابل ملاحظه است، ولی آهن موجود در اسفناج مانند آهن موجود در سایر گیاهان از نوع خاصی است که بدن نمی تواند آن را به طور کامل جذب کند.

مقدار آهن اسفناج و گوشت قرمز به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست زیرا آهن موجود در گوشت قرمز قابل جذب و آهن موجود در اسفناج غیر قابل جذب می باشد .
باید به خاطر داشت که فقط 2 درصد آهن موجود در اسفناج قابل جذب بدن است درحالی که مقدار آهن قابل جذب گوشت قرمز 100 درصد می باشد .

آهن اسفناج

مقایسه آهن اسفناج و گوشت قرمز

چرا اسفناج نظیر گوشت قرمز، یک منبع غنی از آهن قابل جذب نیست؟
زیرا درست است که اسفناج، آهن دارد و مقدار آن نیز در مقایسه با سایر سبزی‏ ها قابل ملاحظه است، ولی آهن موجود در اسفناج مانند آهن موجود در سایر گیاهان از نوع خاصی است که بدن نمی ‏تواند آن را به ‏طور کامل جذب کند. آهن موجود در اسفناج به اصطلاح فنی از نوع آهن غیر هیم‏[ Non heme iron ] است. آهن غیر هیم، آهن سه ظرفیتی یا فرّیک‏[ .Fe G G G ] است که بیشتر در گیاهان وجود دارد.

تحقیقات علمی نشان می‏ دهد که بدن انسان فقط کمی بیشتر از 2 درصد آهن فرّیک گیاهان را می ‏تواند جذب کند. و نوع آهنی که بدن انسان می‏ تواند بیشتر جذب کند، آهن هیم‏[Heme iron ] است که‏ معمولا در مواد غذایی با منشأ حیوانی وجود دارد.
افزون بر این، در اسفناج ترکیبی به نام اکسالیک اسید نیز وجود دارد که با آهن تشکیل ملح اکسالات آهن می‏ دهد که دفع می‏ شود؛ یعنی در کار جذب آهن اسفناج در بدن اختلال ایجاد می‏ کند.

البته توجه شود که محسنات اسفناج منحصر به آهن آن نیست و این سبزی مفید دارای خواص بسیار دیگری است که بخوبی می ‏توان در رژیم غذایی- به‏ صورت خام و طبیعی یا بخارپز- از آن استفاده نمود.

فقط 2 درصد آهن اسفناج جذب بدن میشود!

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بوعلی -/ح
برچسب : اسفناج
وبگردی