علت بوی خوب باران

چرا هنگام بارش باران بوی خوشی می آید؟

کد مطلب : 44351تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
یک محقق استرالیایی علت بوی خوش باران را کشف کرده و می گوید این بوی خوب توسط یک مولکول از نوعی باکتری ایجاد می شود.

چرا بوی باران اینقدر خوب است؟ علت بوی باران

قدم زدن زیر اولین باران فصل بسیار دلچسب است اما لذت بخش تر از آن استشمام بوی خوش خاک در لحظات اول بارش است،تا بحال از خود سوال کرده اید که عامل این بوی خوش چیست؟پاسخ در ادامه این بخش از سرگرمی و گوناگون در نمناک به طور کامل توضیح داده شده است.

نه فقط شکر گذاری از رحمت خداوند بوی باران را پس از دوران خشکی طولانی دلنشین میکند، درواقع برخی از مواد شیمیایی نیز در این پدیده دست دارند. باکتری ها ، گیاهان و حتی رعد و برق میتوانند نقش مهمی را در بوی دلپذیر پس از باران داشته باشند.

علت بوی باران

علت بوی خاک پس از باران چیست

علت بوی خوش باران چیست؟

باران پیش از آنکه به زمین برسد از قطرات آب تشکیل شده است که طبیعی است که هیچ بویی ندارند اما بعد از آنکه باران به زمین می رسد و با خاک برخورد می کند، بوی تازه و دلچسب باران به مشام ما می رسد.

دانشمندان با انجام آزمایشگاه های دقیق مکانیسم انتشار این بو در محیط را شناسایی کرده اند. این بو به زبان علمی «پِتریکور» نامیده می شود که از زبان یونانی گرفته شده است.

زمین مرطوب

بوی خوش عطری که زمین خشک پس از بارش باران توسط باکتری ها تولید میکند اولین بار توسط دو محقق استرالیایی در سال 1960 نامگذاری شد این مخلوقات در خاک به تعداد فراوانی وجود دارند و در حقیقت این بوی مطلوب بویی است که توسط یک مولکول ساخته شده و از نوعی خاص باکتری ایجاد می شود.

زمین مرطوب و بوی باران

علت بوی خوش باران یک ملکول از نوعی باکتری

این مولکول تولید شده از Streptomyces است که در اکثر خاک های سالم موجود می باشد؛ این باکتری همچنین برای تولید آنتی بیوتیک های تجاری نیز مورد استفاده قرار میگیرد.بسیاری از حیوانات به آن حساس هستند اما انسان ها حساسیت شدیدی به این مولکول دارند.

در اوایل دهه 1960 آن را در هند بعنوان عطر معروف ماتیکا آتار میفروختند، اکنون ژئوشیمین یکی از عناصر مهم در عطریات است.اغلب مواد شیمیایی که بوهای دلپذیری دارند با موهای برگ ها تولید میشوند. و با بارش باران ترکیبات آن آزاد می شود. وقتی زمین یا مواد گیاه خشک باشد بوی قوی تری تولید میکنند.

 رعد و برق و باران

رعد و برق از دلایل بوی خوب و خوش باران

رعد و برق

رعد و برق نیز به نوبه خود نقشی در ایجاد بوی خوش زمین پس از باران دارد که سبب برق و تخلیه الکتریکی در جو می شود.

پس از رعد و برق و بویژه پس از باران کیفیت هوا بهبود یافته و گرد و غبار و ذرات دیگر باران از هوا شسته شده و هوا پاک می شود.

 

علت بوی خوش باران یا پتریکور چیست؟

431
این مطلب مفید بود ؟256
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
مهدی کوششی1398-07-18
سلام ممنون علت دلپذیر شدن هوا بعد از رعد و برق وجود ازن در محیط است که باکتریها و ویروسها را از بین میبرد و فلزات را اکسید میکند تازگی محیط و سرحال شدنمون رو مدیون این گاز میتونیم باشیم.
12
وبگردی